Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In cate zile se vindeca otita, FARA antibiotic?


16 raspunsuri la acest subiect

#1
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 04 iunie 2009 - 16:21

Cate zile sa astept pana apelez la antibiotic? Fetita are otita si as vrea sa astept putin pana ma duc la doctor ca sa nu o puna automat pe antibiotic.

Daca ati tratat acasa otita si aveti idee, mi-ar folosi sa stiu...



Take joy! (poze)

#2
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 04 iunie 2009 - 18:22

ML, baietelul meu (cel cu dintii [:D]) a avut de trei ori otita in iarna asta. O singura data am stat, la sfatul pediatrului, fara antibiotice si tot la ele am ajuns [alcool]. Ba mai mult facuse si ceva fluid intre timp. Nu sunt medic, dar din experienta noastra iti spun, ca la noi nu a mers fara antibiotice. Si nici mie nu-mi place sa le dau la copii. Sanatate micutei!

#3
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 07:12

Multumesc, Laura, sanatate si voua!

Sambata dimineata ne ducem cu ea la medic, daca nu i se imbunatateste situatia. Si la noi la fel, in mai putin de un an a facut tot ce se poate face la cap: infectii virale si bacteriene, sinuzita, otita, conjunctivita... De asta nu mai suport antibioticele si medicamentele (o durea stomacul azi dimineata de la Tylenol, ii mai si vine sa vomite cand il ia, stomacul gol ca nu mananca mai nimic...)





Take joy! (poze)

#4
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 07:48

ML, dar nu vrea sa bea? Sa-i faci o supica pasata si i-o dai cu paiul... Stiu c-ai incercat orice, dar zic si eu...


#5
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 18:25

Bea doar apa, a mancat cateva afine, niste morcov crud si ceapa verde cu sare... Am sa incerc si cu supa, nu prea vrea ca ii taie pofta de mancare Tylenolul.



Take joy! (poze)

#6
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 05 iunie 2009 - 21:50

ML tu ii dai Tylenol? Are vreun efect? Ca la noi e fix efectul apei de ploaie. Eu ii dau Motrin/Ibuprofen/Advil, ca doar toate-s cu acelasi ingredient activ. Vad ca ai tu un copil tare "mancacios" . Eu zic sa-i dai ce-i place, indiferent ce-i.

P.S. Eu cred ca am terminat cu otitele pe anul asta, dar acum a inceput cu alergia la polen si e pe Singulair de o luna buna.

#7
herra

herra

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 06 iunie 2009 - 12:19

ce fel de otita are - congestiva (adica timpanul inflamat), sau deja are infectie in spatele timpanului?
asta doar dr poate vedea, cu otoscopul.

si baiatul meu de 4 ani si 8 luni are acum otita, deocamdata ii dau nurofen la 8 ore si eurespal.
la noi nu prea se da sau nu exista tylenol, nu stiu ce contine.

ce simptome are?
daca febra mare si durerea nu cedeaza dupa inceputul tratamentului cu anti-inflamatoare inseamna de obicei ca este nevoie de antibiotic.

complicatiile acestor otite sunt serioase - timpan perforat, afectarea auzului - de aceea dr dau imediat antibiotic, si chiar o perioada lunga, pentru ca "locul" acela - nu sunt de specialitate - se sterilizeaza mai greu.

multa sanatate!

PS: in decembrie a trebuit sa-i dau antibiotic, nu l-a tolerat, voma si nu mai manca nimic, si facea scaune-apa, asa ca am trecut la administrarea prin venula.




Eu
stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa.
S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste
drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)




#8
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 05:55

Laura, nu-mi dau seama cu Tylenolul. I-am dat acum ca o durea, parca mergea, parca nu prea, asa ca nu pot sa jur.

Sanatate si voua!



Herra, am fost la doctor, a terminat si cura de 7 zile cu picaturi cu antibiotic in ureche. Tot ii curge, nu-mi vine a crede ca s-a vindecat. A zis ca are otita externa (cred ca a capatat-o la scoala, in ultima zi. I-a lasat sa-si toarne apa rece in cap, ea avea si o raceala, nici n-am stiut ce "planuri" au acolo. Sa-mi fie invatare de minte!).

Numai bine baietelului [pup].



Take joy! (poze)

#9
veveritza27

veveritza27
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 13:20

Buna!
Din cate am inteles eu de la pediatra care il vede pe baietelul meu (are 5ani si 2 episoade de otita la activ) la copii otita nu are alta cauza decat infectia bacteriana si atunci nu trece decat cu antibiotic! altfel, pot sa apara complicatii, cum a spus si herra. Uneori e nevoie de antibiotic pe cale generala nu numai local. Aveti grija de copii vostri si chiar daca nu va plac antibioticele faceti ce va spune medicul. Gasiti-va unul in care aveti incredere, tanar, instruit si dispus sa raspunda la toate intrebarile. Eu am gasit :)

#10
medin

medin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 17:31

Asa este, otita medie este intotdeauna bacteriana si necesita antibiotic. Riscati sa se fisureze timpanul si sa ajungeti la alte complicatii. Se poate instala hipoacuzie. Se poate sa ajunga la otomastoidita. Iata doar cateva motive pentru a trata cum se cuvine o otita medie.
Sanatate maxima !


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -