Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Locul actual de munca ma dispera


31 raspunsuri la acest subiect

#21
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 00:07

fiecare isi spune oful aici...cred ca e subiectul udne pot sa imi vars naduful...
lucrez intr-o institutie de stat, lucrez cu publicul 8 ore...acum pe perioada verii, cand cei mai in varsta au...prioritate sa isi i-a concediu in lunile caniculare - volumul de munca e mare, repet aceeasi fraza de zeci de ori, vin tinerii absolventi imbracati indecent, mesteca guma si stau cu mainile in buzunar si chiar vorbes la per-tu, ajung seara epuizata cu un zumzet in creier...din cauza problemelor cu copilul TREBUIE sa mai stau si pe internet , sa ma informez, sa mai gasesc solutii...
cand vine ora de somn ...adorm instantaneu.


ajutati la terapia pentru Ema pe DC
http://forum.desprec...TOPIC_ID=129234

http://florina-emilia.blogspot.com
Ajutati-ma sa inteleg lumea!
http://kittyland.dyndns.org:8180/ema/
bijuteriile printesei Ema
Mari, mami de Ema


#22
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 17 iulie 2009 - 02:12

mari, ca si tine, am lucrat intr-o institutie de stat, cu publicul, insa la telefon. am ajuns sa urasc telefonul! il detest!
nu eram fericita acolo, aveam senzatia ca ma sufoc, ca ma prabusesc, eram vesnic suparata pe mine.
am nascut, sunt in concediu de crestere a copilului si chiar in plina criza am luat o decizie, pt cei mai multi cunoscuti, shocanta. sa imi fac firma si sa incerc sa imi fac propria afacere. era un vis vechi, nematerializat, insa dintr-un avant nebunesc si o mare senzatie de gol interior, a luat nastere la inceputul anului asta.
acum, vom vedea cum va merge, daca va putea suplini ca venit fostul job...in prezent sunt bucuroasa ca am reusit sa acopar o mar eparte din datoriile facute, mi-am schitat niste planuri si cu putin noroc si un gram de risc voi reusi sa le aplic.
eu sunt optimista, dar si constienta ca voi avea mult de munca, vor fi momente in care voi urca si altele in care voi pica...
Doamne ajuta! este unul din cele mai mari vise ale mele si vreau din tot sufletul sa se contureze, in forma pe care o doresc eu.

mami de alexutza (10.04.2003)[zana]si [bebic] Teodor Mihai (10.04.2008)
"Copilul rade:
Intelepciunea si iubirea mea e jocul !
Tanarul canta :
Jocul si intelepciunea mea-i iubirea !
Batranul tace :
Iubirea si jocul meu e-ntelepciunea !"
Lucian Blaga



#23
mari_paun

mari_paun

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.464 mesaje

Postat 18 iulie 2009 - 00:00

desi sunt offtopic, sper sa ne ajutati [flo][flo][flo]



bazar pentru Ema[comoara]



ajutati la terapia pentru Ema pe DC[flo][flo][flo]





Ajutati-ma sa inteleg lumea!






Mari, mami de Ema[olala]







#24
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 27 iulie 2009 - 13:50

Si pe mine ma dispera noul meu serviciu. Lucrez intr un domeniu total diferit decat pana acum, nu fac mare lucru, majoritatea colegilor mei sunt de varsta a treia cu ideile si conceptiile specifice.

Cu toate astea ma bucur ca am acest job, deoarece din luna martie am ramas somera, plus un divort pe rol si moralul meu era la pamant.

Desi nu imi place deloc acest job intru in panica numai la gandul ca s-ar putea intampla sa falimenteze si acesta firma.

Si mie imi este greu sa plec dimineata de acasa si sa vin la serviciu, dar ma alin cu gandul ca in septembrie - octombrie cand or veni alegerile s-or mai ivi ceva locuri de munca.

Am doi prieteni care si-au dat demisia ,,pentru ca numai suportau'' cam prin luna aprilie si nici pana in ziua de azi nu si-au gasit nimic-nici macar o participare la un interviu.

Destul de grea situatia actuala.

#25
laura113

laura113

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 03:13

Buna!

Giulia 71, mama,

stai in banca ta deocamdata, o sa repet cam ce ti-ai zis majoritatea pe aici, dar e cel mai bun sfat acum, cu criza, daca era 2007 altfel as fi postat.
Nici mie nu-mi place serviciul actual, imi lipseste activitatea intensa, faptul sa ma fac remarcata, am intrat in plafonare si rutina, servicul asta nu mai ma urca, ma prosteste.
AM mai postat la un subiect pe aici in care spuneam ca lucrez 9-17, in ideea ca da exista si joburi de 8 ore, dar nu am spus si faptul ca sunt f. nemultumita.
Dar, pana la urma bine ca exista, uite tot asa ca tine ajungeam acasa si spuneam sotului ca nu mai pot, ca sunt exclusa si marginalizata de la proiectele mari, ca nu se doreste de catre sefa mea sa arat macar ce pot mai mult, ca trebuie sa fac ceva, pe mine nu ma carcaterizeaza statul de pomana... dar
acum cand altii nu au job deloc, sau au fost dati afara, slava Domnului ca firma unde lucrez nu e in pericol de asa ceva, salariul e unul bun, programul de 8 ore, deocamdata anul acesta si cred eu, ca si anul viitor asta e.
Tot asa din frustrare si disperare, am luat hotararea sa fac niste cursuri de perfectionare, sa citesc, sa ma intalnesc dupa program cu familia, cu prieteni, mediatii la germana, imi ocup timpul, nu stau, avand in vedere si faptul ca sotul munceste mult si ajunge tarziu acasa, deci cand ajungeam acasa dupa cele 8 ore (inactive de multe ori sau cu multe frustrari) eram deja disperata de viata mea.
De cand sunt ocupata cu cursurile si ma asteapta examene, ma simt altfel, stiu ca jobul asta nu ma caracterizeaza dar stiu ca e ceva temporar, si incerc in acesti 1 an - doi ani sa procedez asa, bani in casa trebuie sa aduc ca am rate deci trebuie sa-mi tin in frau nervii si nemultumirea.

Sper ca atatea mesaje te-au ajutat, chiar in momentul actual nu conteaza daca ai studii sup. poti sa ai si doua facultati, si sa nu-ti gasesti un alt job, si eu cunosc exemple, deci asta e.
Concluzia, dupa servici, in timpul liber trebuie sa faci ceva.

laura si testoasa

#26
laura113

laura113

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 03:22

revin,

bine, nu stiu ce lucrezi, dar ai putea sa incepi sa aplici, poate cine stie, iti gasesti altceva...dar nu intr-un moment de disperare sa-ti dai demisia si sa stai acasa si, eventual, sa nu-ti gasesti nimic.

Deci, stai si rabzi, si in timpul asta aplici, daca ti-ai gasit la revedere de unde esti si gata.
Eu, stiu ca acum cu criza nu mi-as gasi pe un salariu mai bun...dehh..ratele la casa te schimba si te face sa accepti compromisuri, cazul meu nu se aplica neaparat in cazul tau, iar oferte de munca eu vad ca totusi sunt.

laura si testoasa

#27
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 10:51

Laura nu cumva om fi colege de servbiciu si nu mi-am dat eu seama???[bang]Tot ce spui parca relatezi de la mine de la serviciu. Cu singura deosebire ca eu sunt exclusa din proiectele firmei care (unele) se fac dupa ideile mele.

Stau si inghit si am ajuns sa spun bine ca am serviciu.


Multe persoane sfatuiesc pe cei care au un job tranzitoriu sa aplice in alta parte sa trimita Cv uri Intrebarea mea e unde sa aplicam?? Pentru ca totul este mort - singurele firme disponibile sunt cele ca asta in care lucrez eu, unde nu sta nimeni mai mult de sase luni, cu salarii mici atmosfera naspa si fara prea multe ambitii profesionale. Eu asa cred

ANNA


Anna

#28
laura113

laura113

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 01:46

Anuscha 2009,
lucrez de cativa ani aici, nu e chiar tranzitoriu de cateva luni, mama ce nervi am avut si mai am sa rezist atat, plus la mine sunt 4-5 persoane angajate, as fi stiut daca eram colege, :)
"Ma bucur" sa vad ca nu sunt singura, bine macar ca sotul meu are un job de care e multumit, astept sa treaca criza, pt. ca lucrurile nu pot ramane asa.

laura si testoasa

#29
anuscha2009

anuscha2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 12:42

.....apropo de ,,disperare" - la noi a circulat de azi dimineata o foaie prin birouri care trebuia semnata de angajati: suntem de acord sa ni se micsoreze salariu (care si asa este mic)daca se face risipa la hartie de xerox. Nu s-a mentionat cate coli putem consuma pe zi si nici cat e procentul de micsorare in cazul risipei. In rest aceasi molesala prin birouri.

ANNA

#30
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 14:46

Facui niste ochi cand mi-am vazut subiectu viu, de sa speriara oamenii de la geam.
Ei, intru si io chinuita, cum pot pe DC, ca acum sunt la relatii cu publicu si e bine sa nu fi vazut[:D]. Da, parol ca vobesc frumos cu toata lumea, nu-s figura aia acra de dupa ghiseu, ma straduiesc cat pot sa fie toata lumea multumita.
Cu serviciul, n-as zice ca e ok, dar e o schimbare:))



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -