Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacanta in Turcia (9)


243 raspunsuri la acest subiect

#21
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 10 iunie 2009 - 13:52

Citat:
citat din mesajul lui ilayda

Citat:
citat din mesajul lui Jasmine

Citat:
citat din mesajul lui bonsai

revin cu aceeasi intrebare!

ce excursie sa cumparam din lara?
luminati-ma, ca luni sunt deja pe plaja....


si eu am aceeasi tema :)))
am inteles ca aproape de Lara,la maxim 20-25 km sunt niste cascade care merita vazute;dar nu am detalii.

presupun ca orice excursie e indicat sa o cumparam de la agentiile locale care au preturi la jumatate fata de agentiile romanesti care opereaza in zona.

scuze,dar presupui gresit,bineinteles in necunostinta de cauza.#304;n primul rind ,,agentiile rominesti''(si nu numai)conform legilor in vigoare nu pot opera in zona.Este vorba despre un parteneriat,cu o agentie locala,tur operator sau nu.Atit contractul cu hotelul,transferul,si excusiile optionale sint ,,jobul''agentiei locale,deci sint tot turci,chiar daca aceste optionale va sint vindute de personal vobitor de limba romina,ei sint angajati,ai agentiei locale.Revenind la ceea ce ma doare,diferentele de pret sint date de alte motive.Ceea ce numesti ,,agentii locale''sint agentii de strada sau,,fantoma''asa cum mai sint numite aici,si nu agentii autorizate de catre ministerul de turizm turc(deci nu platesc taxe,nu au asigurate masinile care merg in excursii)Din curiozitate te intreb,ai facut vreo excursie cu o agentie de strada?Daca da,te sfatuiesc sa faci una si cu agentia locala,si atunci vei vedea in ce consta difereta de pret.
Cu respect Mihaela Ekinci ghid Antalya


desi inchei "cu respect"...numai respect nu reiese din tonul tau superior si arogant;

bineinteles ca eu vorbesc in necunostinta de cauza,ca numai tu esti desteapta si detii adevarul [:D]

habar n-am ce-s alea "agentii de strada" despre care vorbesti cu atata dispret,dar ce stiu sigur e ca agentiile romanesti care au reprezentanti acolo (ghizi,mai precis)incearca sa vanda turistilor excursii la preturi mult mai mari decat pot fi ele cumparate de la fata locului;de obicei incearca sa le vanda inca din avion sau autocar,adica sa stranga deja banii de la turisti,ca acestia sa nu se mai poata razgandi cand ajung la destinatie si vad ce preturi afiseaza agentiile locale.

nu-ti place ca spun asta?
de ce?
eu am avut in Grecia exact aceasta experienta : in autocar ghida ne-a impuiat capul cu o excursie minunata,a cerut banii,majoritatea au dat;am fost 8 persoane care n-am vrut sa ne "inscriem";la fata locului grupul a plecat cu ghida agentiei romanesti,iar noi,ceilalti 8,am plecat de capul nostru;la sfarsitul zilei ne-am reintalnit la hotel si din vorba in vorba a reiesit ca ei au platit fix dublu pe aceeasi excursie pe care am facut-o si noi.

Si crede-ma ca putin mi-a pasat daca aia plateau sau nu taxe...

Cand ghida a propus urmatoarea excursie nu prea a mai gasit clienti (oare de ce?) si s-a suparat cam cum te-ai suparat si tu [:D]

Lasand la o parte subiectul asta,daca esti ghid in Antalya ne poti spune ce excursii scurte se pot face in zona?
De exemplu la cascade?

#22
ioana_mada

ioana_mada

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 10 iunie 2009 - 17:08

salutare.a stat cineva la ELA RESORT?imi puteti spune impresii.ma tenteaza pt ca am vazut pe net ca au un club pt copii care pare interesant,Fox kids.mersi


#23
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 13:04

Ioana_mada, am stat noi acum 2 ani de zile si ni s-a parut superb. Nu avem nimic de comentat, totul este la superlativ, dupa experienta noastra.



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004) si [bebic] Sara (17.04.2009)

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...m/user/bebebeca









#24
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 14:21

Am gasit si eu ceva oferta in Kusadasi, ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca pare ok , daca a mai fost cineva acolo?




#25
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 15:00

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Am gasit si eu ceva oferta in Kusadasi, ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca pare ok , daca a mai fost cineva acolo?
Mersi mult!
Aici sunt linkurile:

http://www.ocaziitur...adasi-3067.html

http://www.ocaziitur...adasi-6100.html


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/


Buna,

Exact spre aceste 2 hoteluri ne orientasem si noi initial, ptr luna septembrie. Acum am primit oferte de la mai multe agentii si facem comparatii. Despre Arora parerile nu sunt prea bune in general, mai bine G.Ozcelik.

Nu cred ca am voie sa dau link-uri, dar exista un subforum pe softpedia, unde vei gasi tot ce vrei despre vacanta in Turcia/Kusadasi.

Cand pleci in vacanta ? Poate ne intalnim din intamplare pe acolo [:D]

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

#26
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 16:49

Citat:
citat din mesajul lui CorinaDani

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Am gasit si eu ceva oferta in Kusadasi, ma puteti ajuta sa-mi spuneti daca pare ok , daca a mai fost cineva acolo?
Mersi mult!
Aici sunt linkurile:

http://www.ocaziitur...adasi-3067.html

http://www.ocaziitur...adasi-6100.html


"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/


Buna,

Exact spre aceste 2 hoteluri ne orientasem si noi initial, ptr luna septembrie. Acum am primit oferte de la mai multe agentii si facem comparatii. Despre Arora parerile nu sunt prea bune in general, mai bine G.Ozcelik.

Nu cred ca am voie sa dau link-uri, dar exista un subforum pe softpedia, unde vei gasi tot ce vrei despre vacanta in Turcia/Kusadasi.

Cand pleci in vacanta ? Poate ne intalnim din intamplare pe acolo [:D]

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )



Nu am stabilit inca nimic , dar as merge prin iulie.Mersi mult de informatii, o sa rasfoiesc forumul [:D]

"Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc "

***Fur is for petting**



http://www.flickr.com/photos/greecky/

#27
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 17:23

Xio, daca vrei sa te zapaceasca soarele...

In iulie e imposibil de stat la plaja, poti sa stai la soare doar dimineata si dupa-amiaza tarziu;

dimineata soarele rasare din spatele plajei (invers ca la Marea Neagra), si daca hotelul e chiar la marginea plajei (cum e Grand Ozcelik), o sa fie umbra pana spre ora 9-10,

de excursii nu mai zic, temperaturile depasesc lejer 40 grade celsius in miezul zilei...aaa, daca vrei sa stai la piscina, sub umbrela, sau sa dormi in camera la racoare...da, poti sa mergi linistita in luna iulie [:D]

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

#28
lenca

lenca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 12:19

buna fetelor, unde ati facut asigurarile medicale, dc se pot scrie sa nu fie considerata reclama.noi mergem de pe 20 iunie in Antalya cu fetele, una de 1 an si cealalta de 5 ani; ma interesa dc exista vreo conventie intre ministerele sanatatii;tr sa platim dc "Doamne Fereste" se intampla ceva si venim cu chitantele apoi in Romania spre a fi decontate;
mai merge cineva cu copii mici de pe 20 iunie in antalya-hotel Miracle?
poate facem o echipa acolo...
Elena, mami de 2 printese

#29
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 12:30

Noi am facut mereu asigurarile de RAI si n-au fost nici un fel de probleme. Chiar am spus mai devreme ca una dintre prietenele cu care am fost a avut probleme cu ce mic si a stat in spital, i-au facut cei dew la RAI decontarea imediat, in 2 zile. Fara o mie de hartzoage, faxuri si alte nebunii. Acolo le facem si anul acesta.



[mamica]Madau si [zana]Alexia Miruna (15 dec 2005)

poze pana la 1 an, de la 1 la 2 ani, PARTY 3 ANISORI , de la 3 la 4 ani

povestea nasterii Mirunei, filmulet aniversar [i]

filmuletze poznase 1 si 2





margele si alte zorzonele[foto]








#30
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 16:11

Citat:
citat din mesajul lui madau

Noi am facut mereu asigurarile de RAI si n-au fost nici un fel de probleme. Chiar am spus mai devreme ca una dintre prietenele cu care am fost a avut probleme cu ce mic si a stat in spital, i-au facut cei dew la RAI decontarea imediat, in 2 zile. Fara o mie de hartzoage, faxuri si alte nebunii. Acolo le facem si anul acesta.





RAI inseamna RAI ASIGURARI - Roumanie Assurance International S.A?
la ei pe site scrie ca asigurarea medicala se poate comanda si plati on-line

difera cu ceva fata de asigurarile oferite de altii?de agentiile de turism,de exemplu?

e mai scump la ei decat la altii?

asigurarea de baza,"Turist",vad ca se face numai pt tari din spatiul Schengen


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -