Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tatic singur


5 raspunsuri la acest subiect

#1
soap02

soap02
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 iulie 2010 - 13:32

am un baietel edy(2 ani si o luna)si il iubesc foarte mult.am decis impreuna cu mama lui ca el sa ramana cu mine dupa divort.nu am gasit pe site tatici de genul meu cu care sa mai schimb cate o parere,cu mamicile mai vorbesc dar nu e acelasi lucru.oricum, daca nu se gasesc tatici singuri,macar poate au ceva sfaturi mamicile cu copii de varste apropiate despre olita si cum se descurca cu el la treaba prin casa.

#2
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 26 iulie 2010 - 15:13

Soap nu sunt tatic singur (dar te admir) insa pot sa-ti dau un sfat in legatura cu olita. La varsta pe care o are baietelul tau si eu am inceput timid cu olita (in sensul ca il intrebasem de pe la 1 an jumatate daca 'vrea' din 2 in 3 luni dar nu i-au placut olitele si pace!). Insa cand ne-am apropiat de 2 ani jumatate i-am luat niste chilotei f frumosi (cu niste ursuleti), i-am pus pe el si i-am zis ca daca vine pipi sa ma anunte sa nu udam ursuletii. Stia sa identifice senzatia asa ca a inceput sa anunte. Au mai fost destule accidente (si uneori ii schimbam chiloteii cu unii albi, fara model, ca deh, ursuletii erau udati cu pipi) dar practic asa s-a intamplat la noi renuntarea la scutece (pe timpul zilei). Noaptea am mers cu scutece pana pe la 3 ani si cateva luni. Nu am fost f insistenta, in nici un caz nu l-am certat cand s-au intamplat accidentele si s-a intamplat asa cum mi-a zis pediatra: el decide cand vine momentul, tu doar trebuie sa fii perseverent si sa incerci din cand in cand pentru a profita de acel moment.
Cat despre treaba prin casa, pot sa-ti spun ca poti sa te desfasori in voie atata timp cat il antrenezi si pe el. La noi a fost perioada capacelor (cat aveam treaba in bucatarie) sau a gatitului cu diverse (cand a mai crescut putin). Eu stergeam geamurile, stergea si el geamurile si tot asa. E adevarat ca nu poti sa ai ritmul pe care l-ai avea singur fiind, dar asta e solutia de compromis care sa va si tina impreuna, tu sa-l poti supraveghea si eventual el sa si invete ceva (ca doar vorbesti cu el, ii explici, il mai si gadili din cand in cand si tot asa)
Stiu ca e cam grea perioada asta (la noi asa a fost), parca s-a razbunat pentru tot timpul in care n-a putut sa vorbeasca, sa mearga si acum vroia sa le faca pe toate, dar trece si e minunat ca are un parinte (macar) sa se preocupe de el.


http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#3
espiritu

espiritu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 27 iulie 2010 - 00:48

Citat:
citat din mesajul lui soap02

am un baietel edy(2 ani si o luna)si il iubesc foarte mult.am decis impreuna cu mama lui ca el sa ramana cu mine dupa divort.nu am gasit pe site tatici de genul meu cu care sa mai schimb cate o parere,cu mamicile mai vorbesc dar nu e acelasi lucru.oricum, daca nu se gasesc tatici singuri,macar poate au ceva sfaturi mamicile cu copii de varste apropiate despre olita si cum se descurca cu el la treaba prin casa.

Rufus are experienta in acest sens chiar daca acum este la casa lui :)

I'm not crazy my reality is just different than yours !

#4
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 27 iulie 2010 - 11:53

Raspunsuri detaliate despre invatatul la olita si multe alte sfaturi utile sunt la "parintii intreaba, parintii raspund":

http://forum.desprec....asp?FORUM_ID=2











Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#5
bobitamica

bobitamica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 862 mesaje

Postat 05 august 2010 - 19:08

SOAP02...in primul rand ,te felicit!!![asia]
Cu olita..eu zic ca atunci cand va fi pregatit va spune....fiecare copil are ritmul lui ..iti spun asta ca nu cumva sa consideri ca e cumva vina ta pentru ca nu face la olita.Fetita mea are 2 ani si face la olita,dar iti spun sincer ca nu am facut nimic extraordinar. O puneam din cand in cand pe olita. Am cumparat-o la 1 an si 2 luni. O tineam la baie,iar cand mergeam eu la baie vroia si ea,na"curiozitate feminina" si ca o maimutzica ce, e a inceput sa imite. Nu ne-a iesit din prima evident,dar intr-adevar kk face de mult.Cu pisu era mai greu...CAum insa cere si pisu la olita.
Multa bafta!!!!si multa rabdare!!

Cu treburile in casa...trebuie si el implicat ,daca vrea,evident...a mea nu prea vrea..dar acum ii dau si ei "sa faca mancare" sau sa spele faianta...Cand fac eu curatenie ii dau si ei o carpa sa stearga praful.Ii spun ca ma ajuta. Uneori merge,alteori...mai greu.Dar ne descurcam.

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

#6
oanaalina2

oanaalina2
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 02 martie 2014 - 20:55

Nu sunt in masura sa iti dau sfaturi pt ca mai am putin pana sa devin mama,dar cu siguranta esti un barbat demn de admirat.felicitari pt curajul pe care l-ai avut si il ai in fiecae zi,




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -