Sari la conținut

Sari la conținut


Medici pediatri - recomandari


733 raspunsuri la acest subiect

#731
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 august 2013 - 08:48

alina, ce varsta are copilasul tau ?

daca nu vrea sa faca la wc, nu-l forta, roaga-l sa faca la olita si lauda-l, incurajeaza-l ori de cate ori face in ea.

sau, daca aveti si o baie de serviciu in locuinta, ii spui baietelului ca aceea va fi baia lui, ca toaleta nu o va folosi nimeni altcineva, eventual o speli/dezinfectezi in prezenta lui, ca sa nu-i mai fie scarba.

o varianta pentru a impiedica copilul sa se retina este administrarea unor alimente si bauturi bogate in fibre (cereale, miere, prune, pere, iaurt cu tarate si bifidus, suc de portocale, apa in care stau peste noapte prune uscate, samd), astfel incat sa nu mai fie constipat. exista si un sirop cu efect laxativ, din fructe, la farmaciile naturiste. baile calde si masajul pe burtica ajuta si ele. ideea este ca materiile fecale trebuie sa ajunga la consistenta potrivita, pentru a fi eliminate zilnic, fara probleme gen durere. daca se prelungeste perioada de constipatie, apar probleme la eliminarea kk, fisuri anale, prolaps anal. iar copilul va asocia durerea cu defecatia si se va abtine si mai mult sa faca, de teama.

eu asa am reusit sa depasesc o perioada crunta de constipatie a fetitei mele, cu siropel laxativ si incurajari, laude, mici recompense ori de cate ori reusea sa faca. usor-usor s-a convins ca poate sa faca fara a mai avea dureri sau sangerari (facuse o mica fisura anala si de aici tot circul).



#732
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 21 august 2013 - 23:31

Copilul are 3 ani si 8 luni. NU-i este scarba de wc, ii este scarba de c*** in sine asa ca nu conteaza daca-l rogi sa faca la wc sau olita e tot aia, asa il poate vedea pe cand daca-l face in pampers nu-l vede, pampersul se scoate, se impacheteaza si dispare  [:)]

 

Nu prea pot sa-i dau alimente laxative ca se baloneaza usor si are dureri de burta daca mananca si numai putina para sau pruna etc.

 

Sincer nu vad nici o solutie, nu merge cu nici o lauda, cu nici o "mita" nimic. Poti sa-i promiti si luna de pe cer ...este "incoruptibil"  [:)]

 

Un subiect separat ar fi bun, poate muta un moderator si face un subiect gen "face caca doar in pampers "



#733
AlinaEmi

AlinaEmi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 345 mesaje

Postat 21 august 2013 - 23:37

A... si mai e ceva...este vorba de pozitie... de cand sta pe picioare , face c*** doar din picioare... cam greu de convins ca se poate si din alta pozitie.....

 

Ar putea fi asta o explicatie si in cazul baietelului lui Danutz. Daca nu este asta, parerea mea personala este ca copilul face asta special, incearca sa atraga atentia prin asta, sa comunice ceva



#734
Cristi2015

Cristi2015

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 20 septembrie 2015 - 09:46

Buna ziua. Am si eu nevoie de o recomandare .  Caut de mult un pediatru bun cat mai aproape de casa (militari,Sector 6) ca sa nu fie nevoie sa ma deplasez cu masi si sa ma pot descutca singura cu bebe in ratb. Am inceput diversificarea iar doctora de familie ne-a spus in linii mari si de aceea cred ca as avea nevoie de un pediatru sa ne indrume. BAietelul meu are 5 luni si 14 zile. Sau daca nu cine ma poate ajuta cu o schema ceva a diversificarii. Am impresia ca il doare burtica caci in rest mananca aproape orice. Am inceput cu radacinoasele la pranz insa se constipa foarte tare. Va rog daca ma poate ajuta cineva....???????  Multumesc




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -