Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Alaptatul dupa cezariana


72 raspunsuri la acest subiect

#11
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 18:53

Tala, eu am trombocite foarte scazute, ma rog asa am avut la Aidan si dr meu spune ca o sa fie la fel acum dar inca nu a verificat. Normal trebuie sa ai intre 150.000 si 400.000/mililitru de sange si eu am avut la Aidan 80.000.Cand am nascut cu el am vrut neaparat epidurala desi doctorii s-au opus pt ca exista risc de paralizie daca as fi sangerat in spatiul epidural datorita intepaturii de ac.Singurul mod in care au acceptat a fost sa semnez o hartie in care accept pe propria raspundere epidurala.

Asta a fost cu doctori americani la o baza militara americana din Italia, acum in Germania mi-a explicat dr ca nimeni nu imi va oferi epidurala sau hartie sa semnez in caz de trombocite la fel de scazute. Pur si simplu nu vor sa riste nimic.De aceea ma gandesc ca singura optiune e anestezia generala pt ca as refuza spinal block, am citit ca pot ramane cu migrene toata viata si nu vreau asa ceva.



Astea sunt numai ipoteze insa ca daca se intoarce bebe nu mai conteaza, voi avea nastere normala fara epidurala.



Cum am spus sunt total hotarata sa alaptez si asta cred ca e cel mai important, ma duc pana in panzele albe ca vreau sa ii ofer si fetitei ce i-am oferit lui Aidan.



Adriana 33+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani

A ticket to hell has never been funnier



#12
ache

ache

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 18:57

Am nascut prin cezariana cu epidurala.
Colostru am avut imediat, mi l-au pus la san deja de la terapie intensiva, bb sugea cu incredere si a fost cel mai minunat sentiment din lume. Mai apoi, cand am dat de greu, mi-am schimbat parerea :).

Cat am stat in spital, am sunat intr-una la asistente sa ma ajute cu alaptatul, ele il asezau si pozitionau sanul corect, mie nu-mi iesea mai deloc :(. Lapticul a venit din a 3-a zi.

Pana atunci Adam a primit de 2 ori supliment cu seringa, pt. care a trebui sa-mi dau acordul. A fost un bb mare, 4kg, si se pare ca nu era de ajuns, ii scadea glicemia (parca). Se daramase cerul pe mine pt. dozele alea de lapte artificial, acum amintirea asta ma face sa zambesc, am fost extrem de stresata si imi doream enorm sa alaptez.

Tot in spital am primit si o pompa electrica, mai mult pt. stimularea lactatiei, ca la ce cantitate mica de e colostru reusea sa extraga, mai mult se imprastia pe sticla. Cel mai mult a ajutat masajul manual, il facea asistenta, picaturile alea le aduna intr-un paharel special si apoi le strangea cu seringa, parca erau de aur :).

Dupa ce a venit lapticul, a fost in asa cantitati ca "poti sa deschizi o banca de lapte", dupa spusele consultantei in lactatie. Asta cred ca e ceva genetic, si mama si sora au fost la fel. Bb practic se inneca cu lapticul care tasnea jet continuu.

Si cu toate astea, cateva zile dupa externare, pana cand sa vad ca el creste f bine in greutate, am avut 2 zile de plans in continuu ( hormonii :))...ca bb al meu suge la 4 ore si nu la 2 cum se zice...si el o sa moara de foame fiindca eu sunt o mamica incompetenta :)...ba am incercat si sa-l trezesc cu forta sa suga, si el dormea :), normal. Era satul.

Ce ajuta mult : lichide multe pt. productie crescuta si cateva migdale proaspete rontaite cam cu 30 de min inainte de alaptat, pt. calitate :).
Iti doresc sa se intoarca bb-lina ta si sa nasti si alaptezi cat mai usor
[flo]!

Adam (22 mai 2008) si 15+ [gravired][baietel]




#13
DianaR

DianaR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.330 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 19:08

Pai anestezistii stiu cat dureaza o cezariana fara complicatii si primesti coctailul de medicamente in doza ajustata ca sa tina anestezia doar atat cat trebuie. Sunt insa cazuri cand se prelungeste operatia si e nevoie de o doza suplimentara, sau cand ficatul tau metabolizeaza mai lent anestezicele si atunci efectul lor e prelungit si te trezesti mai greu, uneori trebuie si ei sa intervina. Asa ca sunt oameni care se trezesc usor, fara probleme imediat si altii la care trebuie insistat mai mult.

Anestezia generala implica o serie de riscuri, mai mari in principiu decat la celelalte anestezii. Cel mai bine e sa vorbesti cu anestezistul, in Germania au materiale sanitare excelente si ace de rahi super care nu sfarama tesutul prin care trec ci il taie frumos, astfel incat dupa ce iese acul se aliniaza imediat tesuturile si se inchide orice comunicare cu exteriorul. Practic cefaleea dupa rahi apare cand acele sau tehnica sunt deficitare si ramane un traiect intre canalul rahidian si piele prin care scapa lichid cefalorahidian, scade presiunea acestuia si apare migrena. Cefaleea tine pana se inchide fistula, undeva cam in 1-2 saptamani. Cu un ac f bun si tehnica buna nu se formeaza fistula si nu apare cefalee. O sa-ti explice mai mult anestezistul cand incepi pregatirea pentru operatie.



[floare3] Concursul "I love DC": dr-1 si dr-2 [floare3]


[9cer]Diana cu [bonjovi]Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&[8**]Timeea (18.05.06) & [copil]Teodora (11.11.09)


[8)]croitoreasa cea viteaza[8)]


#14
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 20:02

Adriana, avand deja istoric cum de nu ti-au verificat pana acum trombocitele? Mie mi le-au verificat lunar in sarcina (cand am avut purpura eu n-am mai avut deloc, cel putin asa ziceau aparatele de la 2 spitale si un centru hematologic), dar riscul de a scadea numarul lor nu este numai la nastere ci pe tot parcursul sarcinii. Uite insa ca nu mi-a zis nimeni nimic de riscul posibil in urma intepaturii in coloana (m-a ferit DD si a fost totul ok). Referitor la migrene, pot sa-ti spun ca la viata mea mi s-a facut acea rahieanestezie la cezariana si doua punctii in coloana si am avut ceva emotii. Important este ca sa nu misti capul o perioada (la punctii 24 de ore[bang]), insa la cezariana eu am patit-o in stilul tragico-comic din spitalele noastre: anestezista (spaguita conform traditiei) a marturisit ca a UITAT sa-mi administreze nu stiu ce medicament imediat dupa operatie astfel incat la momentul plecarii acasa eu nu puteam nici sa misc ochii de durere de cap. Toate mamicile plecau pe capete acasa cu puii si eu nici nu puteam sa-l imbrac pe al meu de durere de cap; nu-l lasau nici pe sot sa intre sa ma ajute si nici vre-o asistenta nu s-a simtit sa faca treaba asta. A fost oribil (m-am speriat si eu atunci crezand ca e vorba despre acele migrene vesnice de dupa rahie) insa in 2 saptamani cred ca au disparut (e adevarat ca am luat si cateva calmante, minim avand in vedere ca alaptam).
Sa nu uit, Ache, ai grija cu migdalele (si cu recomandarea lor) pt ca ele sunt bune dar in cantitati mici si in nici un caz la copii (deci nici prin lapte) pt ca ele contin si arsenic (mult).

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#15
ache

ache

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 20:30

Tala, multumesc de avertizare, dar ai totusi vreun link care sa sustina ca migdalele contin arsenic !?!?
Am cautat acum pe Wikipedia si am gasit doar de bitter almonds ca ar contine cianura, mai exact asta:

""The bitter almond is rather broader and shorter than the sweet almond, and contains about 50% of the fixed oil which also occurs in sweet almonds. It also contains the enzyme emulsin which, in the presence of water, acts on a soluble glucoside, amygdalin, yielding glucose, cyanide and the essential oil of bitter almonds, which is nearly pure benzaldehyde. Bitter almonds may yield from 4–9 mg of hydrogen cyanide per almond.[12][13] Extract of bitter almond was once used medicinally, but even in small doses effects are severe and in larger doses can be deadly; the cyanide must be removed before consumption."

Migdalele, sweet almonds, sunt f folosite in Middle East. In cultura populara locala se recomanda atat gravidutelor, cat si celor ce alapteaza. Evident, sa nu ai alergii, dar asta e altceva.
Eu am mai tot timpu intr-o cutita din sertarul de la birou, rontai cand da foamea tare peste mine, in loc sa sar pe junk food :).
De asta intreb, sunt de fapt mare amatoare. [flo]

Adam (22 mai 2008) si 14+ [gravired][baietel]




#16
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 20:48

Diana, multam de explicatie, ma gandeam ca o sa dorm mult si bine :))



Tala, nu au verificat inca pt ca nu au avut de ce, cand se apropie nasterea vor verifica, asa mi s-a spus de la inceput. La Aidan nici nu am stiut pana nu m-au indus.Mi-au facut testele de 4 ori ca nu le venea sa creada ca am asa un numar mic de trombocite.

De aia o sa refuz eu spinala, decat sa ma tot gandesc ca ma vor apuca durerile de cap la un moment dat mai bine aleg anestezia generala.

Bine ca nu a ramas durerea!



Adriana 33+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani

A ticket to hell has never been funnier



#17
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 21:13

Adriana,si eu am nascut de 2 ori cu cezariana,prima oara am facut anestezie generala si a doua oara,pda.
Prima oara a fost bine,nu am simtit nimic,m-am sculat rapid,singura inca pe masa de operatie insa eram extrem de ametita,visasem mult si frumos,nu intelegeam ce mi se vorbea insa in urmatoarele 10-15 minute am fost iarasi clara,am primit medicatie pt durere,laptele a venit mai greu si nu suficient,cu ranile aferente,dureri,febra mare,stress,colostru am avut vreo 2 zile si pe bebe a pus-o imediat sa suga.
A doua oara epidurala nu a prins decit cam 70-80%,am avut niste dureri f nasoale,am tipat,am urlat,pur si simplu,cind l-a scos pe bebe am simtit ca m-a calcat trenul [q].Dr a zis ca nu m-am aplecat suficient in fata(nu puteam din cauza burtii [bang])si de aceea nu au nimerit f bine in spatiul respectiv,ma rog,nu vreau sa-mi mai amintesc insa sigur stiu ca daca ar fi fost asta prima nastere,a doua nu ar mai fi existat [:D].Dar am fost treaza si constienta mereu,l-am vazut imediat pe cel mic,l-am tinut in brate si dupa operatie am fost mai activa,mai clara in cap,a fost mai usoara recuperarea,laptele a venit mai usor si in cantitati industriale.

Oricum,la intilnirea cu anestezistul ti se explica in amanunt absolut tot procedeul si ei prefera sa ramii treaza in timpul cezarienei dar depinde de situatia fiecarei mame.
Din cite citisem pe net,la cezariana programata,laptele vine mai greu pt ca daca nasterea nu e declansata natural,hormonii si tot ce implica alaptarea se pun mai greu in miscare,eu nu am ce sa compar ca am nascut doar prin cezariana dar cu siguranta,probabil ca putin mai dificil si cu mai multa rabdare,se poate alapta mult si bine.Acum cu incizia e mai greu in primele zile dar apoi e ok.Eu nu am avut semne de nastere nici macar la primul copil unde aveam 41 sapt,poate de aceea laptele a venit mai greu,dar a venit.

Nastere usoara si nu te teme,va fi bine!

Alina,mami de 2 copii minunati


#18
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 21:38

Mai eu am avut rahie si nu am avut nici cel mai mic lucru de suferit de pe urma ei. In primul rand nu am mai simtit absolut nimic la f f scurta vreme dupa ce mi-au facut-o (secunde). Adica nici macar vaga senzatie ca se umbla pe acolo sau ca se trage de copil sau orice. Absolut nimic. Dupa 2-3 ore a disparut efectul si am trecut pe paracetamol perfuzabil pentru dureri. Nu a fost asa rau. Insa umblatul pe la uter (pe burta) ca sa se contracte si sa iasa lohiile a fost f f dureros. Nu am avut nici dureri de cap nici nimic de genul. Cred ca sunt totusi rare cazurile cand nu nimereste sau cand ajungi la dureri de cap. Am si intors/ridicat capul cu stiam ca nu trebuie facut si nu am patit nimic.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 24+ [baietel]

#19
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 22:05

Alina, eu nu vreau sa programez nimic insa dr nu e de acord, el vrea sa programeze cezariana cu 10 zile inainte de termen si eu nu vreau sa aud de asa ceva daca bebe nu e in pericol.

Ii voi spune ca vreau sa vad mai intai daca pot naste normal plus ca refuz sa ma atinga cineva inainte de 40 de saptamani daca bebe nu are nimic.



Eu la Aidan am avut lapte in cantitati industriale si am alaptat 13 luni fara probleme.Asa imi doresc si acum, macar 13 luni, as vrea mai mult dar daca e ca si Aidan si renunta singura, asta e :)



Adriana 33+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 ani

A ticket to hell has never been funnier



#20
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 24 iulie 2010 - 22:25

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Alina, eu nu vreau sa programez nimic insa dr nu e de acord, el vrea sa programeze cezariana cu 10 zile inainte de termen si eu nu vreau sa aud de asa ceva daca bebe nu e in pericol.Ii voi spune ca vreau sa vad mai intai daca pot naste normal plus ca refuz sa ma atinga cineva inainte de 40 de saptamani daca bebe nu are nimic.Eu la Aidan am avut lapte in cantitati industriale si am alaptat 13 luni fara probleme.Asa imi doresc si acum, macar 13 luni, as vrea mai mult dar daca e ca si Aidan si renunta singura, asta e :)Adriana 33+[fetita] Isabelle Marie si Aidan Alexander - 5 aniA ticket to hell has never been funnier
Oh,Adriana,te inteleg.Sa vezi ce am patit eu.Merg la dr care face cezariene cu mai mult de 2 luni jumate inainte si imi pune 2 termine in fata:la 38 de sapt si la 39 sapt.Atunci nu ma simteam asa bine,aveam contractii mai mereu,nu ma gindeam ca mai ajung asa mult si am ales 38 de sapt [bang].Ajunsa la 37 de sapt,nici un semn concret de nastere si citind ca programarea prea rpd ar putea da unele probleme,sun urgent sa mut data adica sa nasc la 39 sapt.Dr ca nu si nu,ca nu poate mai tirziu,ca e plin,ca-s multi medici in conced,etc,pina la urma l-a convins sotul ca trebuie sa ne gindim la binele copilului si ca suntem asigurati privat,ei vor bani multi de la noi asa ca tre'sa ne respecte dorintele [:D].Din cite stiu,putini dr accepta cezariana cind deja sunt primele semne de nastere ca pot apare complicatii,nu e vorba de cezariana de urgenta ci de nasterea care se stie de dinainte ca trebuie sa fie prin cezariana.Tu nasti prin cezariana ca nu e bebe bine pozitionat?Pai mai are ceva timp se se intoarca mai ales daca mai are loc.Alina,mami de 2 copii minunati


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -