Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum shi cat de repede atzi gasit un job?


9 raspunsuri la acest subiect

#1
noi2

noi2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 16:46

Ash vrea sa va intreb ceva la ce ma gandesc in ultimul timp..shi sunt confuza.In august, o sa ma intorc in Romania, am 24 de ani, shi ma gandesc cu groaza..o sa gasesc un job?? NU shtiu, poate e prea devreme, poate ar trebui sa ashtept intai sa ajung in tzara shi apoi sa ma gandesc la acest lucru.. dar nu se poate.O sa ma inscriu in ultimul an de facultate, ash vrea sa inchiriez o garsoniera, iar in Bucureshti nu este tocmai ushor..imi va trebui un job cu sigurantza,atat mie cat shi iubitului.Si ma intreb.. se gasesc ushor servicii in ziua de azi?? .. ca eu ash fi dispusa sa lucrez in orice domeniu pentru inceput..eu am plecat din Romania acum 6 ani, banuiesc ca lucrurile s-au mai schimbat in timp..voi atzi gasit ceva in domeniu, ceva sa va multzumeasca cat de cat inca de la inceput??
Pe mine deja ma obsedeaza ideea, poate iau lucrurile prea in serios, dar trebuie sa ma gandesc.... ce pot face in primul rand..ce shtiu sa fac..vorbesc fluent engleza shi spaniola,cunoshtintze informatice,studenta in ultimul an la Marketing.. nu shtiu.. spre ce ash putea sa ma orientez.. ma putetzi sfatui??
Va multzumesc...shi o zi buna.

..shi te iubesc...

#2
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 16:52

Cu cate stii sa faci si in Bucuresti eu cred ca vei gasi relativ repede ceva de lucru.
Poate ar trebui sa te inscrii de ejobs sau my jobs de pe acum sa vezi cam care sunt ofertele in Bucuresti.

#3
catrinelteodoru

catrinelteodoru

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 17:55

mie, cam cu acelasi background ca al tau, mi-a fost mult mai greu sa gasesc garsoniera de inchiriat decat un job ... [alcool] (trei saptamani am cautat unde sa stau, o saptamana unde sa lucrez)

Avand in vedere ca stii foarte bine doua limbi straine, poti incerca la multinationale, call centere, scoli de limbi straine etc. Vin tineri din provincie pentru a se angaja in Bucuresti in perioada asta, cererea angajatorilor este destul de mare, sunt convinsa ca nu vei avea probleme


Catrinel
Zambeste-mi!

#4
claudela

claudela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.149 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 17:58

Gasesti un job dar depinde si care sunt si asteptarile tale...

#5
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 18:23

Depinde la ce salariu aspiri; de gasit e extrem de putin probabil sa nu gasesti. Dar daca ai de platit chirie iti trebuie un salariu mai acatarii.

Si Dieu nous a faits a son image, nous le lui avons bien rendu.
If God created us in His image we have certainly returned the compliment.

#6
noi2

noi2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 22:42

Sincer, nu am idee de salarii, pentru ca parintzii ,prietenii shi majoritatea familiei mele nu sunt in BUcureshti..asha ca nu am pretentzii.. ma gandeam pentru inceput la ceva secretariat, banuiesc ca mai mult nu pot pretinde, shi deci nu am idee cam ce salariu ash putea avea.. bineintzeles ca familia ma va ajuta... nu ma gandesc decat sa-mi ajunga sa platesc o chirie,250-300 de euro pe luna ar fi de ajuns,iar salariul iubitului sa ne ramana pentru cheltuielile de zi cu zi... greu va fi insa pana vom ajunge sa-l obtzinem..

Am schimbat titlul subiectului pentru ca ash vrea sa-mi spunetzi shi cum atzi obtzinut primul job, cam care ar fi pashii de urmat in acest sens..va multzumesc inca o data pentru raspunsuri shi o seara buna.

..shi te iubesc...

#7
dana d

dana d

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.029 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 13:28

Eu mi-am gasit repede de lucru tinand cont de cat eram de "hotarata" sa ma angajez. M-am instcris la eJobs asa intr-o doara, nu eram chiar convinsa ca asta vreau (sa ma angajez). Mare lucru nu stiam sa fac, am terminat o facultate in Politehnica acum multi ani si am lucrat ca inginer pana am ramas acasa sa inghijesc copii si sa-mi ajut sotul la firma proprie.

Am aplicat la cca 20 job-uri in decurs de 2-3 luni, am fost la 3 interviuri si m-am angajat la al treilea. Mi-am gasit locul potrivit, pe masura ce trece timpul si ma adaptez, sunt din ce mai convinsa ca e job-ul ideal pt mine.

In cazul tau nu ai de ce sa-ti faci griji, poti deja sa te inscrii la eJobs sa-ti faci un CV si sa incepi sa aplici la ce gasesti potriivit.

Off topic: eu altceva vreau sa te intreb: CE CAUTI INAPOI IN ROMANIA?

Bafta!





Fetele mele

#8
noi2

noi2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 18:20

O sa incerc sa-mi pun un curriculum pe ejobs, poate imi fac o idee cat de cat..shi apare ceva interesant.
Dana, ma intorc in Romania, pentru ca o sa divortzez de sotzul meu, shi atunci, de Spania nu ma mai leaga nimic; parintzii sunt in Romania shi deci acasa voi avea tot sprijinul de care am nevoie.. plus ca trebuie sa termin facultatea..
O zi buna tuturor.

..shi te iubesc...

#9
noi2

noi2

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 459 mesaje

Postat 08 iunie 2007 - 19:15

Astazi am facut un cont pe ejobs, am completat data cu care ash fi dispusa sa incep muncile ca fiind 1 septembrie, sper sa nu fie asta un obstacol sau sa sperie pe cineva.. shi am shi aplicat la 3 oferte...nu cred eu ca ma vor suna tocmai pe mine..cine shtie..am gasit cateva oferte care m-au interesat.. ce m-a surprins este ca nu apare salariul care tzi se ofera, dar poate ca nu am shtiut eu unde sa caut, cine shtie... Pe site-urile de acest gen din Spania, de obicei este specificat shi salariul la care sa te ashteptzi.Asha ca.. datoria mi-am facut-o.. o sa urmaresc zi de zi job-urile ce apar shi asha poate imi fac o idee de ce ma ashteapta.
Va multzumesc tuturor pentru raspunsuri shi o zi buna.

..shi te iubesc...


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -