Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

premergator de la ce varsta?


14 raspunsuri la acest subiect

#11
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 11 iunie 2009 - 20:15

Cristal, sunt de acord cu ce spui tu. Fiecare copil are ritmul lui, si daca nu are nici o alta problema, odata si odata tot o va face. Baietelul nostru a mers doar la 13 luni, si nu era nici prematur, nici cu probleme, daca atunci a fost el pregatiti si sigur pe el, atunci a plecat singur in picioruse, si toti se mirau, cum nu merge inca?

Dar mergea de-a busilea de la 6 luni si cred ca de aceea nici nu se ambitiona sa plece in picioare, pt ca el avea modalitate de deplasare.

Un alt exemplu, el s-a ridicat in manute la cateva zile dupa nastere, si la vreo doua luni dupa spusele lui tati, s-a intors singur de pe burta pe spate. Luana abia la 4 luni si dupa sedinte de kineto, s-a ridicat singura in manute. Si la recomandarile dr o pun zilnic pe burtica 5 minute, supravegheata.

Desi Luana este psihologic la varsta bilogica, locomotor nu e inca, dar va recupera si cand va fi pregatita atunci va face progresele care trebuie facute. Eu nu ma grabesc si nu o compar cu nici un alt copil, caci are tot timpul inainte.



*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*

_________________________________

Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma

Every day brings new blessings.


#12
petrean

petrean

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.654 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 12:24

eu am folosit premergatorul la Andrei de la 7 luni..cate putin. El a mers singur destul de tarziu..spun eu..la 1 an si 1 luna..insa de mana mergea de la 11 luni.



[baietel]Vlad si [baietel]Catalin-17.03.2009 si [copil] Andrei Luca -15.12.2006



POZE



#13
Viviannie

Viviannie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 118 mesaje

Postat 19 decembrie 2009 - 05:28

Buna fetelor,

Eu sunt in dubii cu premergatorul, desi culmea, am aflat k il vom primi cadou de la mosu (asta fara sa fim intrebati daca noi ca parinti consideram sanatos acest dar).
Un dr ortoped zicea ca premergatorul e bun pt bb mai rotofei, sa-i ajute sa nu se forteze, altul ca e principala cauza de crestere a nr de cazuri de cifoscolioza....
La bloc mai greu cu spatiul de "patinat" cu premergatorul, sa nu mai vb de pereti, dar cum eu am probleme cu coloana mi-ar prinde bine un suport pt bb, dar toatusi, NU cu costul punerii coloanei lui bb in pericol.
Noi, daca era sa-i luam premergator la indicatia dr, am fi cautat ceva reglabil, cu pult educativ, gen semne luminoase pt stanga-dreapta etc... (sunt chestii super faine in szeged).
Chestia e k bb meu de 10 luni juma e ft energic, nu e rotofei deloc, usor se ridica in 2 picioare, se sprijina pe pat, renunta sa paseasca in avantajul comoditatii de a tzopai rapid in 4 labe, face genoflexiuni!!!! e ca si cum il vad ca se pregateste pt un evenimenta mare. daca nu e sigur sa paseasca, se lasa jos usor cu manutele intinse in fata si bufff in fundulet
A ajuns la astfel de miscari pt k l-am lasat LIBER sa faca ce vrea in spatiul securizat de joaca (jur! zilnic facea 50 flotari de bbei), dar nu stiu, ca nu-l mai pot tine tot in tarc sau in camera lui. Vrea mai mult loc de desfasurare si sa exploreze rafturile de dulceata :)
Voi ce parere aveti de premergator?

Merci,







Aceeasi,
Viviannie TSR

#14
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 20 decembrie 2009 - 15:09

Noi desi eram pro premergator pana in final nu am folosit desi am avut si noi trei primte de la diversi prieteni. La recomandarea mai multor medici am preferat sa nu il folosim. Intr-adevar spatele meu resimte acest lucru dar asta nu mai conteaza acum cand imi vad prichinduta mergand. E o perioada grea pana il vezi ca merge singur dar asa cum am spus eu totusi nu l-as folosi.







Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -