Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

Autistii...de linga noi


66 raspunsuri la acest subiect

#41
Gianina34

Gianina34

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.961 mesaje

Postat 08 aprilie 2010 - 18:33

ma inclin in fata voastra
aveti tot respectul meu[asia]

[pup] mult-mult ana

Gianina - mami de bebelusa Andreea - 13 aprilie 2009
avem 11 luni


#42
mychydutza

mychydutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 12:45



http://video.stumble...m/#p=0k4lsi1dql
[flo][flo][flo]

opriti planeta....vreau sa cobor!!!! [zirea]


#43
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 16 aprilie 2010 - 17:22


[flo]

printre biografiile celor despre care am citit,cea despre Stephen Wiltshire este este fascinanta, desenele sale au acuratetea camerei de filmat; o memorie fotografica geniala, titlui filmuletului, Beautiful Minds se potriveste perfect.

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#44
Denisam

Denisam

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 23:19

Ana-ce mai faceti, cum e Tudor-mai zi-ne de voi-pupici!

Denisa cu Emma Andrea 4 ani si Mark Alex 2,5 ani

Zambeste, si maine e o zi!



#45
columbiana

columbiana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.314 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 07:46


Denisa [pup], te mai vede omul:))
Tudor asteapta vacanta (si eu cu el), am avut un an dificil, din cauza de invatatoare total neexperimentata, si multe aiureli la scoala; altfel creste, e clar in urma celorlalti copii la nivel emotional, el e inca foarte copil, la ceilalti preadolescenta incepe sa apara, dar asta sa fie singurul necaz;
Voi cum sunteti, pruncii tai cred ca au crescut mult de cind am mai vazut poze cu cirlionti frumosi.

http://forum.desprec...TOPIC_ID=137759

#46
ana l

ana l

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 20:59

Intrebare intrebatoare, defapt intrebari:
1. copilul autist se sperie de zgomote puternice: gen aspirator, apa care curge cu presiune la robinet, vase trintite prin dulap?
2. copilul se dezobisnuieste mai greu de pampers? adica la 6 ani el tot in pampers face. De wc, se teme, oala o musca.
3. vrea numai in brate si leganat desi are 6 ani?
4. roade papucii ca se simte in siguranta doar descult?

As vrea sa aflu care din aceste intrebari caracterizeaza un copil autist. Copilul de care scriu eu este si orb si as vrea sa aflu fiecare boala ce "vina" poarta.


copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)



#47
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 01:04

Am un baietel de 5 ani si 8 luni diagnosticat cu autism de la 3 ani si deja am trecut prin toate 4 situatiile.Cand vroiam sa aspir in camera trebuia sa-l duc la mama,in camera alaturata,altfel tipa tot timpul.Pana cand mi-a venit ideia sa....aspiram impreuna.Incet-incet s-a obisnuit si nu mai e problema,acum nici nu pun bine furtunul si tevile la aspirator si se agata de el.Ne apropiem de 6 ani si inca suntem in pampers,sper in vara asta sa scapam.Cineva m-a invatat sa-i conduc mana spre ''zona'' si sa-i spun ''pipi''.Momentan lesina de ras cand fac asa dar a inceput sa duca mana cand rostesc cuvantul,dar in secunda doi iar rade.Dar o sa insist pana va invata jmecheria.Despre tinut in brate si leganat abia ce ne-am dezobisnuit.Mai face asa cand e obosit sau speriat.Baiatul meu a mers abia la 3 ani jumatate din cauza unei paralizii cerebrale,pana atunci il duceam in brate,carut sau marsupiu.Ideia e ca mamica sa se gandeasca putin ce va face cu el la 10-15 ani,cand nu stiu cum il va mai cara.Al meu are acum 25 kg,110 cm,si daca adoarme de exemplu in tramvai sunt nevoita sa-l car pana acasa simt ca mi se rupe coloana in doua.Daca nu vrea sa mearga pe strada se arunca in fata mea,dar acum il las sa atarne asa de mine 1-2 minute pana se ridica singur,dar in brate nu-l mai iau.Cu leganatul la invatat sora mea anul trecut,am cedat de cateva ori dar imi amortesc picioarele din cauza greutatii lui.Asa ca ma pun langa el si il mangai,il pup,vorbesc incet cu el si...adoarme.Si la a patra intrebare iti raspund tot cu da,cu exceptia ca al meu nu suporta si nu suporta ciorapii,dar iarna nu-l poti lasa cu picioarele goale oricat de cald ar fi in casa.Asa ca i-am cumparat dresuri groase,initial am crezut ca sunt de proasta calitate pana l-am prins in fapt.Ii rodea la varf si era tare fericit cand simtea piciorul gol.Acum poate iti va raspunde si altcineva,sa te poti lamuri mai bine.Sanatate si numai bine!

#48
mihaela77O

mihaela77O

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 11:30

ana,nu toti copiii autisti se sperie de ceea ce ai enumerat tu.....Mihaita al meu,nu are nici o treaba la ceea ce ai enumerat tu....singurele zgomote mai puternice la care a reactionat,a fost zgomotul unei motociclete ambalate(eram pe strada ne plimbam,cand a auzit m-a strans atat de tare de mana,ca am crezut ca-mi rupe mana si a inceput sa tremure) si la bord masina(sper ca am scris bine),a dat sotul meu niste gauri si aia face un zgomot infernal....acum doar daca o vede pleaca la el in camera si inchide usa....





MIHAELA [mamica] DE [zana] ANDREEA(03.04.1997) SI [bonjovi] MIHAITA(25.09.2003)

Blogul lui Mihaita

Vreau Sa Nu Mai Fiu DIFERIT


A&M









#49
ana l

ana l

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.932 mesaje

Postat 19 iunie 2010 - 19:44

Am citit tot topicul, Interesante lucruri. Am sa caut si eu cartea scrisa in romina. O aveti careva?
Dar am alta intrebare: e un obicei des intilnit sa roada mobila?
Si inca una: unde e mai bine sa intru sa va intreb, aici la autisti sau la speciali?

copiii mei minunati, Edy (5 noiembrie 2003) si Daria (2 decembrie 2008)



#50
bebeaca

bebeaca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 20 iunie 2010 - 01:00

Ana e bine sa sti ca autistii nu seamana intre ei,nu e un tipar dupa care sunt ''croiti'' toti,eu nu am gasit pana acum alt copil autist care sa faca in intregime ce face Gabi.El a ros si mobila,a si lins-o,dar trebuie corectat tot timpul,caci pot invata reguli.Dar sunt alte mamici care nu au avut aceste probleme,probabil ca au altele de care noi inca nu ne-am lovit.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -