Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel :-)) 8


226 raspunsuri la acest subiect

#21
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 24 mai 2009 - 13:14

Tala, la preturi nu ma pricep si ca sa fiu sincera nu prea am inteles exact ce cuprinde oferta respectiva, curatat terenul, ierbicidat, pregatit, adus compost si... mai departe? Sau doar atat?

In privinta florilor inflorite afara iarna, prin revistele de gradinarit am intalnit una singura, care este intra-adevar alba si anume :spanzul.







Pene colorate... cate putin din toate!

#22
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 24 mai 2009 - 13:22

Uitasem de buruieni! Asta e o lupta continua pentru un gradinar. Seminte de buruieni vin mereu de pe terenurile din jur. Trebuie scoase cu radacina cu tot, sapat si intretinut permanent.Cred ca dupa un an-doi de tinut gradina "din scurt" intri intr-un ritm in care ele n-au ragaz sa se refaca. Dar e multa munca, intr-adevar.

Nu ne pui si noua niste poze cu zona despre care vorbesti? Oricum esti o fericita ca ai atata loc incat sa existe separat gradina de legume, livada si curte cu flori, gazon...



Pene colorate... cate putin din toate!

#23
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 24 mai 2009 - 20:04

Tala, felicitari pentru gradina. N-am inteles nici eu prea bine ce cuprinde oferta si nici nu stiu cit sint 2500 lei. Dar are dreptate Olympia, nu-ti imagina ca vor curata locul si ai scapat de buruieni. Ele apar intr-una si lupta asta e fara de sfirsit.[:D]

Lume multa, oameni putini

#24
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 24 mai 2009 - 21:27

Citat:
citat din mesajul lui catalina2307

Citat:
citat din mesajul lui b.nica

ML,in lupta cu limacsii am mai auzit:zatul de la cafea si mai putin eco,praf de var in jurul plantelor.



b.nica - zatul se pune in pamant?
Multumesc

Catalina






Catalina eu am inteles ca pe pamant ca sa se "impiedice" de el [:D].

#25
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 24 mai 2009 - 21:33

Tala as fi si eu curiosa ce include pretul pe care ni l-ai comunicat.
Sunt interesata sa ma ajute niste profesionisti in aranjarea unei gradini si daca are cineva referinte bune i-as fi recunoscator.

#26
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 25 mai 2009 - 01:15

Aha. Deci nu se amesteca cu pamantul, se pune pe pamant.

Multam mult.



Catalina



coltul meu de rai









#27
oana_n

oana_n

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.250 mesaje

Postat 25 mai 2009 - 01:27

Buna



Vreau sa va rog sa ma ajutati sa identific o floare. Am inceput de ceva vreme sa primesc cadou in locul clasicelor buchete de flori - tot flori insa in ghiveci. Mare mare bucurie pe capul meu, mai ales ca florile au supravietuit si merg bine in continuare. In decembrie anul trecut am primit o floare si cu mare drag am transplantat-o intr-un ghiveci mai mare, am avut grija de ea....insa nu stiu cum se numeste si implicit nu am cum sa aflu detalii despre ea. Ceea ce m-a intrigat acum si mai tare e faptul ca a inflorit. E o floare mai aparte si as fi curioasa sa imi ziceti cum se numeste, sau daca aveti asa ceva, cum sa o ingrijesc cat mai bine si de ce nu, sa o si inmultesc.



Iata aici poze cu "minunea".

[pup] Astept raspunsuri...



Nu-i pasa nimanui cat de mult stii decat dupa ce afla cat de mult iti pasa



[foto]Poze cu noi

#28
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 25 mai 2009 - 02:09

multumesc pt raspunsuri fetelor, sa raspund si eu pe rand:
- de buruieni stiu ca nu se scapa decat cu munca dar noi am facut o prostie: am intins pamantul din fosa (lutos dealtfel...) peste stratul vegetal (pamant nelucrat de ani si invadat de pir mai ales), asa ca in prima faza noi aveam doar noroi in curte, iar acum e f verde- de la pir. L-am smuls, si cu sapa si cu mana, dar creste la loc cu o forta fantastica. Am descoprit si eu ce radacini pot sa aiba buruienile astea si inafara de bataturi nu m-am ales cu nimic.
Firma la care am apelat imi asigura in banii astia curatarea terenului (mecanica si nu cu ierbicide pt ca nu sunt adeptii lor), dar si plantele (arbori, arbusti si flori perene, 2 'constructii' cu piatra si pamant (supretajari parca se numesc). Bineinteles, ca nu vor fi cele mai scumpe plante, dar in principiu se incadreaza in ce-mi doresc eu plus ca imi asigura ca vor rezista la tipul de clima, sol si asezare (destul de expus la vant). Ei sunt din Buzau si au cateva hectare cu zeci sau sute de tipuri de plante (m-am socat vazand prezentarea) si am aflat de ei tot dintr-o recomandare a unor prieteni care si-au amenajat curtea cu ei la bani putini, dar in final frumos si chiar f bogata in sortiment.
Exact nu stiu acum ce plante vor fi pt ca trebuie sa le dau un avans (ca sa nu munceasca la proiect degeaba - ii inteleg), dar le-am spus cam ce vreau.
Olympia multumesc, cred ca despre spanz e vorba.

Bucurie!

#29
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 25 mai 2009 - 03:11

Citat:
citat din mesajul lui oana_n

E o floare mai aparte si as fi curioasa sa imi ziceti cum se numeste, sau daca aveti asa ceva, cum sa o ingrijesc cat mai bine si de ce nu, sa o si inmultesc.



Iata aici poze cu "minunea".

[pup] Astept raspunsuri...







Oana, mie-mi seamana a cala, s-ar putea sa gresesc. dar frunzele si motul ala pufos seamana mult. vad ca infloreste. daca se desface floarea ca un caush de palma, atunci sigur e cala.



reclama mascata

#30
Carmenbr

Carmenbr

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.070 mesaje

Postat 25 mai 2009 - 09:58

Ramona, cum ai pregatit tu pamantul pentru legume?

Noi azi am sapat si peste am pus 4 saci mari de pamant de la Miracle Grow Organic. Am udat bine si maine punem rasaduri de rosii si de ardei gras rosu si seminte de fasole verde si dovlecei( nu am gasit rasaduri si pt fasole verde si dovlecei, desi as fi vrut).

Nu e prea tarziu sa pun seminte acum?



Fetele americance care ati refacut gazolul, invatati-ma si pe mine please.

Backyardul meu are portiuni cu iarba uscata din cauza ca ownerul dinainte nu a mai udat de cand s-a hotara sa vanda casa din februarie. Am udat mereu mult si si-a mai revenit putin, dar tot nu e refacut. Care eprocedeul de refacere? Se grebleaza bine, se pune fertilizer si apoi? Sau pun direct seminte fara ferilizer?



Multumesc mult de sfaturi pentru lacramioare. O sa ma duc la Home Depot sa intreb de ele. Cum se numesc in engleza?



Spor la treaba la toate fetele.



Carmen & Ericutz (15.06.2004)



Ajutati-o pe Diana!



Povestea nasterii!



4 anisori...uraaa!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -