Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel :-)) 8


226 raspunsuri la acest subiect

#11
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 00:21

V-am facut capul calendar!

Mey, are cineva revent/rubarba in gradina? Le mananca ceva frunzele (la fel hreanului), cred ca sunt limax, melci fara cochilie. Cica sa le pun coji de fistic (io' te ce fandositi! [:D]. Cred ca merg si de nuci, ascutite sa fie...) si de oua in jur plantelor ca ii tine pe dansii departe. Aveti probleme cu ei, functioneaza bariera? Cu bere n-a tinut, nu si-a dat nici unul obstescul sfarsit in "piscina".



Take joy! (poze)

#12
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 00:39

Ramona, ti-a reusit ghidusia cu bulbii? Eu am primit verde de la sot sa plantez ce si unde vreau... anul asta[:D]

Coropisnitele nu mai ataca rosiile, cred ca au crescut peste limita la care le intereseaza, dar acu am probleme cu ardeii! Vad azi unul trist pleostit, pun mana si trag usurel cuprinsa de o groaznica banuiala si... iese usor ca nu mai avea "mustati" la radacina ci doar firul principal scurt si chel. Ce animal/gandac?vierme l-o papa? Si maine o sa pateasca si altii la fel?



Pene colorate... cate putin din toate!

#13
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 00:43

ML, eu tai buruienile cu sapa si la compost cu ele! Pe unde apuc sap si scot radacinile, da e un razboi crunt ca dupa ce infloresc, daca ajung sa-si lase semintele... e jale!

Cu lacramioarele e simplu: la umbra! Si mai cred ca e ok "lime" ala.





Pene colorate... cate putin din toate!

#14
Ramona J

Ramona J

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.843 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 02:02

Sa nu puneti la compost buruieni care au seminte!

ML, eu am dat cu o substanta pe baza de ulei. Frectie la picior de lemn! Incerc sa le pastrez organice, nu stiu daca-mi iese.
Smochinul e la prima tura de fructe, nu sint atit de multe anul asta. Dar ai dreptate, trebuie sa caut retete de dulceata pina la anul. Sint scumpe de cumparat, de aia ma bucur ca-l am in curte. Sper sa-i mearga bine. Nu stiu cind se coc, vad ca are fructe de diverse dimensiuni. Unele sint mari deja, dar inca nu se coc.
Am niste piersici care vor sa se coaca, sa vedem daca pasarile si veveritele ne-or lasa si noua ceva. Anul trecut n-am apucat sa mincam prea multe. Cred ca o sa pun niste aluminum foil prin pom, sa vedem daca se sperie careva. Poate doar noi![:D]
Treaba cu cojile ascutite pentru melci pare logica. Ma gindesc ca berea le e pe plac![:D]

N-am reusit sa pun toti bulbii, nici nu mai stiu pe unde sa-i pun![:D] M-am cam obosit cu ei. Am pus in fata casei canna, gladiole si cala. Le-am pus cam adinc, in ideea ca unele sint inalte si au nevoie de baza solida, plus ca nu vreau sa le scot la toamna. Mai ingheata la noi, dar mai mult la suprafata. Ma gindesc ca daca-s puse mai adinc poate supravietuiesc cu niste mulch deasupra.



Lume multa, oameni putini

#15
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 02:15

Carmen - habar nu am de care sunt, am comandat pur si simplu trandafiri cataratori si i-am pus in urma cu doi ani. Anul trecut au facut flori putine, anul acesta au explodat. Dar tare imi este teama ca infloresc o singura data pe an. O sa vedem. In orice caz o sa incerc sa iau legatura cu cei de la firma de unde i-am cumparat sa vad ce soi sunt.



ML
- macar un coltisor cu iz grecesc in Bucuresti daca mai mult nu se poate...

Sotul meu sufera nespus ca aici nu rezista plantele din Grecia. Si-ar fi dorit macar un lamai in curte, un portocal sau casa acoperita de bungavilea. Din pacate....nu prea este posibil. Am incercat sa punem bungavilea dar nu a rezistat. Nici protejata, nici invelita, nici mutata in timpul iernii in casa. Asa ca am renuntat.





Catalina



coltul meu de rai









#16
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 09:08

Citat:
citat din mesajul lui ML
Petra, le-am incurcat, atatea pagini si mesaje... spuneai ca socrul tau este oltean? Eu am locuit pana la 5 ani in Piatra Olt, bunicul era de acolo. Scuze, daca am luat-o pe aratura. Imi place cum descrii ziua lui de lucru.Ah, as vrea sa ne invadeze lacarmioarele! Din 5 mi-au ramas 3, nici flori n-au facut, deocamdata..?!. Le-am cumparat anul trecut de la "piata", le-am dus in padure, la umbra, pamant mai moale, acum trebuie sa le mut (sotul a taiat un drum in apropiere si cat pe-aci sa intre cu masina in ele) si tot ma invartesc sa le gasesc un loc......Take joy! (poze)
ML, nu socrul meu nu este oltean.Cat despre lacramioare eu nu stiu cum sa scap de ele. Daca una se v-a prinde la primavara cu siguranta o sa ai mai multe. Sunt invazive si radacinile s-i le intind atat de mult incat nici nu gandesti.Nu dispra chiar daca frunzele sunt mai obosite este posibil ca radacina sa fie OK>La toti numai bine!

#17
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 12:56

ML,in lupta cu limacsii am mai auzit:zatul de la cafea si mai putin eco,praf de var in jurul plantelor.

#18
catalina2307

catalina2307

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.083 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 13:12

Citat:
citat din mesajul lui b.nica
ML,in lupta cu limacsii am mai auzit:zatul de la cafea si mai putin eco,praf de var in jurul plantelor.
b.nica - zatul se pune in pamant?MultumescCatalinacoltul meu de rai

#19
speed

speed

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.334 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 14:37

ML, le spune campanule bali, nu stiu de ce...[:)] nu au florile sub forma de clopotei ci sunt ca niste buttercups mai degraba...o fi vreun soi nou...
azi mi-a inflorit primul boboc de trandafir [:)]

#20
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 23 mai 2009 - 18:43

salutare, de-o vreme doar va citesc pt ca n-am facut mare lucru prin gradina. In mod surprinzator mi s-au prins aproape toti pomii, au iesit morcovii, mazarea, nasturelul (cica e comestibil....) ceapa din seminte, patrunjel si leustean,capsunile, s-au prins rasadurile de rosii, ardei si vinete - e ceva (azi chiar am folosit patrunjel din gradina si jur ca n-am mai simtit aroma asta niciodata).
Dar........ce fac cu buruienile???? mai exact cu pirul. Am chemat niste peisagisti care mi-au zis ca ma costa ceva sa aduc pamant (stiam si eu) si ca ma pot lupta cu buruienile cu sapa, degeaba arunc cu ierbicid, dar si asta costa.
Inca nu m-am hotarat cum aranjez curtea (arbori ornamentali, arbusti, flori si alei) dar trebuie sa scap de buruieni, clar. Credeti ca e mult la o curte ramasa nelucrata de app 300mp (fara cea cu pomii si legumele) pt curatat si po****t suma de 2500lei?
aaa, si mai stiti cum se numesc florile care raman inflorite si iarna? cica exista asa ceva, sunt albicioase dar mai mult nu stiu.

Bucurie!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -