Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12


214 raspunsuri la acest subiect

#41
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 11:22

Citat:
citat din mesajul lui pepina70
buna fetelor[flo]!va citesc de aproape 2 luni dar deabia acum mi am facut un cont aici.sunt si eu mamica acum,,dupa lungi asteptari,,esenta mea a venit[:D]26 sapt,770 gr.e inca la oxigen dar este sustinuta f putin aproape cat ox este in aer dar vara ventilatie mecanica,,incet incet problemele se rezolva.spun medicii ca recupereaza f bine[:)]are acum 2100 si este o scumpitza,,fata lu mama draga!mama de carla 15,04,2009 26 sapt 770gr
Bine ai venit si felicitari micutei tale!De ce este inca la oxigen la 2,100 kg?O sa te trec in listuta.[flo]*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*_________________________________Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, AlmaEvery day brings new blessings.

#42
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 11:31

Citat:
citat din mesajul lui dalma

Evident ca dupa 2 zile de la control strengarita mea se ridica frumos pe antebrate si arcuieste spatele de numa-numa[olala] are ea ritmul ei si cu asta basta

Nu am inceput diversificarea desi are 7 luni si toata lumea (parintii) ma bate la cap sa-i dau si altceva decat laptic... Am incercat cu suc de fructe si accepta marul. I-am dat doar 1 lingurita la 2 zile...

Iaurtul nu-l place,se stramba ca un om mare.

Mai incercam...


Dalma [pup] ma bucur cand mai scrii.

Bravo Daria pt progres.[pk] Si pe noi ne-a ajutat mult kineto, si Luana se ridica deja in manute de la 4 luni si un pic.

De ce nu ai inceput inca diversificarea? Ce greutate aveti acum?

Am vazut pozici, si mai asteptam poze noi.

Nu ti-ai activat PM sa iti dau adresa pozelor noastre.

Nici eu nu sunt pt lapte de vaca. Eu i-am dat deja suc de morcov de la Hipp, cate 2, apoi 3 lingurite din alea mici, intre masa de 10 si cea de pranz. I-a placut, n-a avut nici o reactie. Azi trecem la sucul de mar.



*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*

_________________________________

Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, Alma

Every day brings new blessings.


#43
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 11:41

Citat:
citat din mesajul lui mirela_n
Am revenit cu noutati:bebita noastra e mai bine,nu mai este la incubator,mamanca 25ml lapte la o masa,doctora spune ca e mai bine.asteptam sa ia in greutate si sa treaca icterul.e cuminte,de-abia plange. sora mea e cam speriata,s-a intamplat ca la doua mese sa nu aiba suficient lapte.ea a auzit ca nu are voie sa manance fructe,legume,din cate am mai citit eu,ar fi recomandat sa manance...puteti sa-mi dati un sfat?va multumesc.
Bravo! [ruga]Doamne ajuta!Sa vea Galactogil. Stimuleaza lactatia.E bine ca nu plange, caci va lua in greutate, daca nu e agitata. O sa planga ea cand prinde putere. Luana a plans abia pe la 2 luni, deja disperam, am fost cu ea la neuriolog, ca nu plange copilul meu. Acum are un claxooon...[:-@]De mancat am mancat ca si in sarcina, am mancat si salata si rosii, si mere. Nu am mancat alimente care ma baloneaza si pe mione (exclus fasole, varza, etc, astea nu mananc de obicei) inclusiv combinatie lapte cu paine ca ma balona pe mine, si am mai auzit mute cazuri ca laptele baloneaza mama si da colici la copil. Sa manance cat mai consistent la o masa, daca nu poate manca mult. Si multe lichide. Am trait cu suc de ananas, ca urasc ceaiurile.Pulpite de pui cu sus, cu piure de cartofi, pilaf de orez cu legume, ca fierte sigur nu produc fermentatie, supa le legume cu smantana, sa manance un pic de carnita la fiecare masa, pt ca are nevoie de proteine, si poate sigur sa bea suc de ananas, exista suc 100%. Biscutii sunt ok ca desert, clatite cu branza dulce, si placintele, ca nu-i voie, cremoase. Eu am mancat si inghetata.Aici gasesti pe blogul de la noi de la odisee ce are voie (ca toata lumea spune ce nu ai voie. Acum combinatiile depind de imaginatia fiecaruia.*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*_________________________________Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, AlmaEvery day brings new blessings.

#44
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 11:49

Citat:
citat din mesajul lui dalma
Nu spun sa faceti ca si mine, dar eu am mancat din orice fel de mancare cu masura....in spital (am stat 10 saptamani) neonatologul mi-a zis ca pot manca orice, sa las deoparte miturile, dar mi-a recomandat sa nu mananc - de fapt sa nu exagerez, cu ciocolata si produsele ce contin cacao deoarece Daria era constipata Un lucru e sigur! TREBUIE SA BEA MINIM 2 L LICHIDE!!!
Asa e Dalma, asa mi-au spus si mie. Ca nu e nici o legatura intre colici si alimentatia mamei. Fara cafea, ciocolata, alcool si medicamente, in rest pot manca orice.Colicii sunt din cauza imaturitatii sistemului digestiv, si totusi este ciudat ca prematurii nu prea au colici. Luana nu a plans niciodata de colici, dar i-am dat preventiv tot timpul, pana acum, la 4 luni, Sab Simplex, la fiecare masa.Exisat doua reguli importante ca sa nu aiba bebe dureri de burtica. Sa elimine aerul, si dupa supt (ma refer la bebe care suge, adica dupa ce e afara din icubator, ajunge acasa), si trebuie tinut la ragait cel putin 5-10 minute. Si sa fie minim 2 ore intre mese, ca daca se amesteca in burtica laptele care a inceout sa fie digerat, cu alt laptic proaspat supt, ii creaza balonare. E ca si cum in borcanul de iaurt torni lapte proaspat. Nu iasa nimic, nici iaurt, nici lapte.Si DA! Multa apa! Mie imi aducea sotul apa plata Dorna la sticle de jumatate si mi le numara, sa fie sigur ca le beau.[:D] Beam si cate 3-4 litri pe zi, si aveam lapteeeee[:-@] de o vreme am alaptat si alti copii [:D] (Luana oricum nu sugea la san), apoi ce mulgeam, dadeam si pt inca un baiatel prematur. Laptele mamei care a nascut prematur are alta compozitie, si este cel mai bun pt puiul ei.Din pacate acum am din ce in ce mai putin, sper macar pana la 6 luni sa ajung.*"Cand vei privi cerul, noaptea, pentru ca eu voi locui pe una din ele, pentru ca eu voi rade acolo, atunci pentru tine va fi ca si cum toate stelele ar rade. Tu vei avea stele care vor sti sa rada!" pentru ca "A muri inseamna de fapt a te muta intr-o stea!"*_________________________________Monica, the best mommy for Claudiu, Luana, AlmaEvery day brings new blessings.

#45
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 20:37

Va multumesc pentru raspunsuri[pup].Si sora mea bea multe lichide,apa,ceai,de ieri a luat si Galactigil mananca supe,oua,lactate,in afara de fasole si varza.Cateodata are mai mult lapte,cateodata mai putin...azi i-a dat bebitei prima data lapte din biberon,a crescut la 35ml,e o mancacioasa[:)].Am uitat sa precizez ca bebita noastra se numeste Ana Maria.A inceput sa ii treaca si icterul,acum asteptam sa i se faca analize la ochi,sper sa fie bine.Oricum,mie mi se pare ca a evoluat bine si repede,are d-abia 11zile mititica.Asteptam cu nerabdare sa iasa din spital,mai ales ca eu nu am vazut-o niciodata...[q].O sa pun si poze cu ea in curand.va pup.

#46
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 23:17

Am reusit si noi sa ne facem album de poze aici. Deci daca vreti ne puteti vedea.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#47
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 23:34

Citat:
citat din mesajul lui joklk

Am reusit si noi sa ne facem album de poze aici. Deci daca vreti ne puteti vedea.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

Johanna ai niste poze superbe. Karla este minunata! [loveyou]

Mirela, [ruga] Doamne ajuta!


__.-**-.__.-**--**-.__.__.-**-.__.-**--**-.__.__.-**-.__.-**--**-.__
Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.


#48
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 01:24

Am revenit si eu, nu am mai scris deoarece am petrecut timpul cu familia, mai ales ca mama mea mai sta o saptamana si se intoarce in Romania.
Dennis a luat destul de bine in greutate, are acum 4650g la 4 luni si 4 zile, e un mancacios, dar ii trebuie o ora sa termine de papa. II place sa analizeze tot ce e in jurul lui, sa mai povesteasca si uite asa trece timpul.
Inca mai avem probleme cu statul pe burtica, sta putin si apoi plange, dar in schimb ii place gimnastica pe care o facem in fiecare dimineata.
Nu l-am mai tinut in fundulet decat tinut de mine cand vroiam sa-l fac sa-si tina capul singur.
La san mananca, dar foarte putin timp(3-6 min) si apoi ii dau sticluta si e ok.
Si pe mine ma batea la cap mama sa-i incep diversificarea dar nu a reusit sa ma convinga. Mai astept pana la 6 luni. E drept ca pana acum a mancat numai lapte de la san plus putin ceai de chimen. Aici se recomanda introducerea solidelor dupa 6 luni, iar sucurile dupa 1 an. De ce? habar nu am.
Am inceput sa ne formam ora de dormit de amiaza cand doarme 2 ore legate(dar numai la mami in pat[:)])iar noaptea a fost cand s-a trezit si la 5 ore. Ieri am avut vaccinul de 4 luni, si a fost bine, dar spre seara a vomitat tot ce a mancat la ultima masa. M-am cam speriat dar acum e bine. Cred ca a fost de la vaccin sau cel putin asa sper.

[pup]si multa sanatate

#49
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 01:35

Citat:
citat din mesajul lui mikaela2009



Dennis a luat destul de bine in greutate, are acum 4650g la 4 luni si 4 zile



Bravo, Denis![bis]

Tu nu esti in listuta, vrei sa te trec? Imi dai datele, te rog?

Intreb pt ca suntem aproape de varsta voastra.

Ultima data cand m-am cantarit cu ea si fara ea in brate, diferenta era de 4,800 kg. Acum vedem noi la cantar exact la control. Noi facem vaccinurile decalate, voi ati mers pe varsta reala?



_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, Alma

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#50
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 01:56

Mai vroiam sa va intreb daca voi folositi pt bebei crema cu protectie pt soare.Nu-l expun pe Dennis la soare dar totusi cand iesim afara il mai atinge razele. Am citit ca nu e indicata crema cu protectie pt soare decat dupa 6 luni.E suficienta numai crema hidratanta?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -