Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12


214 raspunsuri la acest subiect

#31
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 12 iunie 2009 - 15:56

Karla s-a nascut la 29 de saptamani cu 1050 g si 37 cm. Am stat 10 saptamani in spital din care aproape trei cu masca de oxigen pe nasuc. Am avut ROP grad 1 dar s-a rezolvat. Avem un usor strabism dar nu se poate pronunta oftalmologul doar dupa varsta de un an. Am avut si o anemie severa de prematuritate si a facut pentru ea si o transfuzie de sange. Acum avem aproape noua luni si suntem un copil foarte vesel, iute, activ.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#32
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 13 iunie 2009 - 00:43

Vin si eu cu vesti dupa o lunga absenta.Ne mutam in casa noua (in sfarsit) si am fost destul de ocupata + Daria are atata energie si face atatea nazdravenii ca nu prea am timp de net [olala]



Bun venit proaspetelor mamici de esente



Asadar bilantul:

am fost dupa cum stiti foarte stresata cu mancarea - acum mi-a trecut iar Daria mananca tot mai bine si inca doar lapte de la san[pk]

am mers si la control la kinetoterapeut (mergem 1 data la 3 saptamani) si era putin nemultumita ca Daria nu voia sa se ridice pe brate. Ne-a zis sa o tinem zilnic 10 min x 3 reprize pe burta chiar daca plange. Evident ca dupa 2 zile de la control strengarita mea se ridica frumos pe antebrate si arcuieste spatele de numa-numa[olala] are ea ritmul ei si cu asta basta

Nu am inceput diversificarea desi are 7 luni si toata lumea (parintii) ma bate la cap sa-i dau si altceva decat laptic... Am incercat cu suc de fructe si accepta marul. I-am dat doar 1 lingurita la 2 zile...

Iaurtul nu-l place,se stramba ca un om mare.

Mai incercam...



Urmeaza controlul neurologic si inca o transfontanela.

Vreau sa o programez si pt ecografie de bazin fiindca kinetoterapeuta a zis ca deja peste 1 luna o pot pune in fundic.

Voi ati facut? La ce varsta?



Am vazut ca vb despre lapte praf vs lapte de vaca.

Daca cititi Mama si copilul, o sa vedeti ca prima alternativa pentru laptele de mama este recomandat a fi laptele de vaca (cu dilutia corespunzatoare).

Deasemenea am fost in spital cu o mamica de prematur care continua controalele de rutina si in Ungaria. Inclusiv acolo i-a recomandat laptele de vaca daca nu mai are san.

Eu sigur voi incerca sa introduc laptele de vaca dupa ce nu mai am la san.



Pepina, si Daria a stat 1 luna la oxigen, nu a avut masca pe fata / nasuc niciodata, dar a avut un tub in interiorul incubatorului.



Crestere curata tuturor esentelor noastre.















[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii











#33
adrianapop

adrianapop

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 13 iunie 2009 - 00:54

eu sant ptr laptele praf,,indiferent de argumente,,,
iar pediatra nostra din austria care a fost sefa la neonatologie intensiva 20 ani ne-a recomandat obligatoriu lapte formula,,,
iar toti dr la care am fost cu copii la fel,,,,
am o prietena in sua a nascut prematur si ea,,,si la fel dr de acolo recomanda doar lapte formula,,,
- inca nu am auzit pediatru din strainatate sa recomande lapte de vaca,,,sincer,,,
alegerea e la latidudinea voastra,,fiecare face ptr copilul lui cum considera ca e mai bine
pupici la toti piticii[pup][pup]

#34
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 13 iunie 2009 - 10:07

Dalma,ma bucur ca sunteti bine si faceti progrese. Noi am facut pana acum doua ecografii la sold una la sase luni si una la opt luni. Nu este cine stie ce doar ca Karlei nu i-a placut ca a fost tinuta si nu s-a putut misca si in consecinta a auzit tot palierul spitalului concertul nostru.[:)]
Referitor la laptele de vaca sunt de aceeasi parere cu tine.
Cu diversificarea nu te grabi caci atunci cand vei incepe va merge totul foarte repede. Si noi am inceput tarziu dar acum mancam cam orice. San cat mai mult caci asta ii da imunitate.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#35
cristal7

cristal7

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 13 iunie 2009 - 20:12

Draga Mihaela,mi se pare normal sa nu stii prea multe despre copii,dar nu uita ca nici o femeie nu stie sa fie mama pana nu devine MAMA.Mie imi era frica sa nu-i fac ceva rau cand o luam in brate(avea 1280g),dar instnctul matern te invata ce sa faci.La 3 luni nici sa nu te gandesti sa-l pui in fundulet.Este prea crudut si se poate cocosa.Incearca sa mananci cat mai sanatos si vei avea mai mult lapte.Alina mea nu a vrut sa manance lapte praf de nici un fel si am indoit laptele de vaca cu ceai de musetel dar cand am vazut ca nu are gust bn am reuntat.I-am dat lapte de vaca simplu si nu a avu nimic,chiar il adora.Laptele praf pe langa vitaminele artificiale are si E-uri pt stabilizare care sunt f toxice.Copii obosesc cand sug si daca este mai puturosel adoarme la san si dupa o ora vrea iar sa manance,incearca sa-l trezesti tu sa suga.
Joklk nu este obligatoriu suzeta,nici noi nu am folosit-o si este mai bine.Folosita prea mult dauneaza la dinti,ii muta in fata.Pt dintisori in loc de morcov(care se poate rupe in bucati mici si se paote inca)dai mai bine radacina de patrunjel.Este mai dur la rupere si cantine arsenic natural(care nu dauneaza)si durerile sunt ameliorate.Noi asa am facut caci dintisori au refuza sa apara pana la 13 luni si am cam suferit.
Mamica lui Alinuta prichinduta[flo][pup]

#36
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 14 iunie 2009 - 15:11

Oare de ce ne raportam atat la strainatate? In Romania chiar nu mai exista competenta, moralitate, etica? De ce trebuie luat de bun tot ce e in strainatate? Nu tot ce e acolo inseamna ca e perfect? Oare bunicii nostrii au crescut cu lapte praf sau recomandari doar din strainatate? Haideti sa fim seriosi... Sigur bunica nu stia de lapte praf si borcanele cu mancare pentru bebelusi bio. Si de aceea parintii nostri au crescut sanatosi si voinici. Matusa mea chiar s-a nascut prematur, in vreme de razboi si primul drum la cateva zile dupa nastere a fost in beciul casei ca se bombarda. Nu a avut incubator performant, nici nu stiu ce antibiotice de ultima generatie. A avut paturi de lana, sticle cu apa calda, san si multa dragoste si credinta in dumnezeu. Au trecut de atunci mai bine de 60 de ani si e bine merci om in toata firea. Fiti convinse ca nu a baut lapte praf si nu a cantarit-o nimeni la fiecare masa sa vada daca a mancat suficient si nici nu s-a intrebat mama ei daca incepe sau nu diversificarea prea repede. Deci pana in final cum suntem, ce suntem, cum crestem nu tine de noi ci de o forta mult mai puternica decat noi care se numeste Divinitate.
Daca am lezat pe cineva cu mesajul meu imi cer scuze.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#37
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 15 iunie 2009 - 17:53

Am revenit cu noutati:bebita noastra e mai bine,nu mai este la incubator,mamanca 25ml lapte la o masa,doctora spune ca e mai bine.asteptam sa ia in greutate si sa treaca icterul.e cuminte,de-abia plange. sora mea e cam speriata,s-a intamplat ca la doua mese sa nu aiba suficient lapte.ea a auzit ca nu are voie sa manance fructe,legume,din cate am mai citit eu,ar fi recomandat sa manance...puteti sa-mi dati un sfat?va multumesc.

#38
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 16 iunie 2009 - 01:30

Nu spun sa faceti ca si mine, dar eu am mancat din orice fel de mancare cu masura....

in spital (am stat 10 saptamani) neonatologul mi-a zis ca pot manca orice, sa las deoparte miturile, dar mi-a recomandat sa nu mananc - de fapt sa nu exagerez, cu ciocolata si produsele ce contin cacao deoarece Daria era constipata

Dupa 7 luni inca mai am lapte (chiar mai mult decat bea Daria-dar ea nu e o mancacioasa) si Daria nu a luat nicidata un medicament pentru colici sau alte probleme.

Cred ca depinde mult si de copil.

De exemplu cumnata mea nu mananca deloc cacao, ceapa, usturoi, varza, conopita, fasole, etc. Cu tote acestea bebe a avut niste colici cumplte si de cand s-a nascut e plin cu bubite pe fata...



Ramana le latitudinea fiecaruia cum sa procedeze. Un lucru e sigur! TREBUIE SA BEA MINIM 2 L LICHIDE!!!



[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii











#39
adrianapop

adrianapop

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 02:09

JOLKL
cuvintele tale imi amintesc de un dr de la noi care mi-a spus mie personal ca mai bine nasteam in SM SI COPII DACA TRAIAU BINE DACA NU ..NUUU ,ca pe vremuri exact asa era un fel de selectie naturala,,,cine rezista bine cine nu asta e ,nu a avut zile,,,
Si atunci am fost foarte socata ca un dr cunoscut poate vb asa,adica ptr ce ne-a dat cel de sus intelepciune ?si bani sau relatii? sa stam sa murim in romania cu zilele in mana,,[bang][bang]
si eu personal nu iau de bun chiar tot ce se intampla in strainatate dar diferenta e enorma,,,nu se poate compara,,,iar copii mei traiesc si sant azi niste copii normali iar eu scriu aceste randuri acum datorita celui de sus in primul rand si apoi medicilor din strainatate,,,,
stai sa vezi cand o sa iti fie bolnav copilul si o sa ajungi la complicatii dintr-o probl minora sau o sa ai de-a face cu mai multi dr de pe la noi ,sa vezi atunci cum o sa reactionezi,[q][q] as fii curioasa sa stiu daca tu pe copilul tau l-ai lasa cu pneumonie (e doar un exp)tinandu-l doar cu rugaciune si asteptand sa intervina numai divinitatea,,,e usor de vb greu de executat,,,
cand ai un copil sanatos e ff usor sa condamni alti parinti ca asculta numai sfaturi din afara ,,,dar daca citesti un pic la COPII CU NEVOI SPECIALE SAU AJUTOR UMANITAR ai vedea cati copii sant nenorociti pe viata de renumitii dr de la noi,,,si te-ai intreba de ce oare toti vor sa mearga dincolo?,DE nu stau in RO la mana divinitatii?
Raspunsul e simplu :ptr cel de sus ne-a deosebit pe noi de animale, prin inteligenta si atunci noi ca parinti santem datori sa facem totul ptr copii nostrii iar daca ei sant salvati de dr din strainatate inseamna ca asa a vrut D-zeu sa ne ajute sa ajungem acolo

-si acum referitor la ce trebuie sa mananci cand alaptezi,,,eu mi-am pompat laptele 3 luni din 3 in 3 ore si il duceam la spital la copii ,,dr mi-a spus ca pot sa mananc orice,,chiar ff multe fructe si legume,,mai putina cafea si ciocolata si sa nu abuzez de fasole si varza,,,asta in conditiile in care copii aveau 8-900gr ,deci erau ff mititei,,,
dar asa cum s-a mai spus foarte multe lichide,,este ceai ptr stimularea lactatiei,,,ajuta foarte mult,,
sper sa nu se supere nimeni,,,altfel ajunge forumul un fel de HI5 in care toate lumea iubeste pe toata lumea,,,
pupici[pup]

#40
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 17 iunie 2009 - 09:20

Adriana,
eu nu am vrut sa te jignesc sau sa te supar. Chiar ti-am citit povestea si ti-am admirat taria si copii. Dar faptul ca tu ai ajuns acolo nu inseamna ca in Romania copii asa mici nu au nici o sansa. Eu personal am vazut copil nascut cu 500 g care dupa aproape 4 luni de spitalizare a mers acasa si e bine. Deci se poate si in Romania. Sunt constienta ca faci orice pentru copilul tau ca sa fie bine. Oricare ar face. Dar asta nu inseamna ca doar in strainatate exista solutii daca pentru voi acolo au fost solutii. Si pana in final fiecare avem un destin. Daca al vostru a fost sa fie in strainatate nu inseamna ca si a altora ar fi fost la fel.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -