Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12


214 raspunsuri la acest subiect

#201
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 02:06

Fetelor,multzumesc ptr gandurile voastre catre copilul meu..sunt tare trista..azi m a sunat prietena mea din RO si mi a facut "morala"(pe buna dreptate).mi a zis ca eu trebuie sa raman intreaga la minte si sa am putere s o cresc si s o educ pe Carla,puiul meu are nevoie de o mama sanatoasa la cap[bang].Asa este!!!incerc sa ma linistesc si sa iau hotararea corecta...ma gandesc ca o singura injectare cu hormoni,nu poate sa aiba efecte pe viitor,nu vreau si nu pot sa ma gandesc la ceva rau!!
am sunat azi in mannheim sa vad ce face corcodusa..e cuminte si bun,,puiu` lu´ mama drag..a supt azi laptic aprope 50ml(mi am inchipuit corcodusa grasana..mereu infometata[pup]si un zambet mi a invadat intreg sufletul).stiu ca treb sa gandesc pozitiv si asa o sa fie!
Ma uit mereu la puiutzii vostrii dragi zambind,sunt asa frumosi...si ma gandesc ca fiecare avem ingerul nostru cu noi..
al meu fizic nu este cu mine dar sstiu ca i mi simnte gandurile si cat de tare o iubeste mama[pup].Acum trecem printr o perioada tare grea dar o sa fie ´mama langa ea..in curand

[pup]ptr voi si puiutzii vostri,sa creasca mari si desteptzi si frumosi[:)]

Pepina,mama de Carla..corcodusa mea[:)]

http://www.bilder-sp...sting-page.html

http://www.bilder-sp...sting-page.html

http://www.bilder-sp...sting-page.html

#202
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 09:37

Bine ai venit Valy si bine ai venit Luca! Mie mi se pare bine 7500 g la 8 luni. Noi avem 9 luni si jumatate si 6100 g. Dar am fost mai mici ca voi doar 1050 g la nastere.

Mihaela, ma gandesc ca daca pana la aproape 6 luni a mancat din sticluta si a supt doar putin e cam greu de il invatat acum invers si apoi indata incepeti diversificarea. Incearca si bea ceai (in Ro este pentru stimularea lactatiei) si eu am luat si niste pastilute Galafor (naturale) care m-au ajutat. Eu si acum o alaptez pe Karla. Ar fi distrusa sa nu aiba san, e indragostita de san si desi mananca aproape orice macar de trei ori pe zi suge.

Sorilea foarte bine ca il calesti. Si eu am facut asa si pana acum nu stiu ce inseamna un copil racit.

Mirela, Ana Maria ce mai face?

Ayla, Dalma unde ati disparut?

Pepina, cred ca e foarte greu dar asa cum ai spus Carla are nevoie de tine. Sa va ajute Dumnezeu sa luati decizia corecta si sa ajungeti cat mai repede acasa. Ma gandesc mereu la voi. Imi e tare draga corcodusa ta poate si pentru ca are acelasi nume cu strengarita mea.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#203
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 12:42

Mikaela2009:in legatura cu mancatul nici Luca nu se omoara cu el,pana la 6 luni eu i-am dat doar san,cat ma stat o luna in spital m-am muls dar acasa l-am pus sa suga singur mai greu dar a mers nu manca mai mult de 5 minute asa din 2 in doua ore inclusiv noaptea,pe la 5 luni i-am bagat si o masa de lapte praf seara(60ml mai mult nu vroia)asta credeam eu ca o sa doarma mai mult si sa se trezeasca mai rar dar nu a mers[:)],de la 6 luni am inceput si diversificarea:suc de fructe,apoi pireul de fructe si legume si tot asa acuma la 8 luni avem 3 mese pe zi,piept la cerere(toata ziua de se poate),si seara la culcare lapte praf am ajuns la 150ml,ziua nu mananca biberon deloc bem doar apa.

#204
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 14:00

Buna fetelor,nu am mai avut timp sa scriu pentru ca ieri am fost la primul nostru control la ochisori,(duminica am facut si noi o luna de cand am venit pe lume)si ne-a spus ca are retinopatie de prematuritate stadiu 1,zona cea mai importanta care trebuia vazuta este vascularizata,doar ca undeva la periferia ochiului are o dunga alba si o zona mica nevascularizata,doctora ne-a zis ca tinuta sub control si mers periodic la consult se trateaza.Acum ne ducem peste2 sapt.sa vedem ce s-a mai intamplat,speram sa fie bine.LUni ne ducem la Bucuresti si pentru vaccinul de 2500.VA intreb si eu ceva acum,este bine daca scot pitica afara la aer 5-10 min.pezi?ii face rau?si asa ieri can am ajuns acasa a dormit toata ziua,a obosit-o aerul,nu prea a mancat si a fost smiorcaita toata noaptea.Voi ce ziceti?pot sa ies cu ea?

#205
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 14:12

Pepina,eu cat am stat in spital am vazut multi bebei cu pb.la ochisori iar toata operatiile cu laserul facute la copii cu pb.au avut succes.Acum tu stii cum e mai bine,de injectiile cu hormoni si repercursiunile lor sincer nu am auzit,e bine totusi sa te informezi inainte sa stii ce e mai bine.Capul sus si fii tare te rog.[pup]pe voi doua.Sorilea am citit cum l-ai calit pe piticul tau,mie mi-e frica sa nu raceasca,ea fiind micuta si nu stiu cum sa fac sa-i fie bine.CAnd plecam la drum cu masina nu stiu cum e mai bine cu geamul deschis sau inchis?am inteles ca nu e voie cu aer conditionat,iar can ii aerisesc camera nu o tin tot acolo,o mut in alta parte.Tu ce ma sfatuiesti?[pup]

#206
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 16:54

MIRELA iubita mea, eu nu te sfatuiesc sa faci nimik, faci cu copilul tau exact cum simti tu ca e mai bn.
Dar stii ceva?, mie mi-au spus ff multi medici, ca trebuie sa tratam bb exact cum tratezi un adult. Sa nu-l cocolosim ca vezi Doamne o sa raceasca, o sa-l traga curentul, etc, totusi sa nu exageram. Imbracal exact atat de gros sau de subtire cum te imbraci tu. Daca in camera in care o tii pe ea, tu stai intr-un maieut si un short, imbrac-o si pe ia intr-un maieut si in pampers, sau un body cu manecuta scurta si n-o mai inveli cu nimik, chiar daca are piciorusele goale, iar in momentul in care tie tie racoare pune pe ea un cearceaf subtire (eu asa fac).
Cu aierisitul, la mn stau toate geamurile deschise, ziua cand e ff cald le inchid si le deschid cand apune soarele, iar noaptea dormim cu el deschis, e ff placut, aer curat si il invelesc cu un cearceaf subtire. Nu ii dau caciulita in cap deloc, e ff cald pt asa ceva, pune-ti si tu caciula pe caldura asta sa vezi cat de bn ii este ei (asta in cazul in care ii pui).
Cu scosul afara, nu zic ca nu ar fi bn macar 5 min, dar cu toate ca al meu a fost mai maricel ca greutate cand am venit cu el din spital, medicul a venit imediat si l-a vazut si mi-a zis ca nu e indicat sa scoatem copilul afara pana nu ajunge macar la 3kg (el zicea chiar 3.5kg) si asa am facut, abia dupa 1 luna l-am scos afara, adevarul e ca-i place ff mult afara, doarme ff bn,cand iesim noi stam cca 2 ore si ne place.

Cam asa ma comport eu cu copilasul meu iubit, vreau sa-i fi cat mai bn , sa nu sufere de nimik si sa aiba un somn linistit.

Va pup si sanatate multa [pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#207
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 23:46

Mirela, eu zic ca poti incepe sa o scoti cate putin afara. Ar fi pacat sa nu profitati de vremea frumoasa. Cel mai indicat sa o scoti pana la 11 afara sau dupa 17. Noua ni s-a spus sa o imbrac intotdeauna cu o haina mai mult decat port eu. Ei sunt mai sensibili. Trebuie sa ai grija la curent pentru ca urechiusele sunt sensibile. Si nu e indicata expunerea la soare.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#208
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 01:03

Johanna, asa m-am gandit si eu, ca sanse prea mari sa-l invat la san acum nu prea am, dar din cand in cand ii mai dau(incerc cat mai des, bineneteles) Pt lactatie, beau ceai de fenicul, sper sa-mi revin, mai ales ca ieri din sanul drept nu am pompat decat foarte putin la o masa[q], dar azi vad ca e mai bine.
Cand plecati in vacanta?Ce as vrea sa ies si eu ptuin din rutina asta.
Mirela, asa cum a spus si Johanna, e bine sa o scoti putin afara, cu toate ca, dc ma gandesc bine, si mie pediatra dupa ce am iesit din spital mi-a zis ca o luna sa nu-l scot afara si nici vizitatori sa nu prea avem. E drept ca era destul de rece in perioada aceea.
Iar cu imbracatul, sa-i dai o hainuta in plus deact ai tu pt ca prematurii au probleme cu mentinerea temperaturii, si pt raci repede.
Iar cu expunerea la soare pana la 6 luni nu e indicata folosirea cremei cu protectie solara. De ce? Habar nu am, oriunde ma citit zicea sa intreb pediatrul inainte.
Sorilea, esti curajoasa sa-l ti pe Razvanel asa[floare3]. Parerea mea e, ca totusi nu e indicat sa-l tii in camera unde e geam deschis(asta e numai parerea mea!!)
La noi cat e de rece noapte dc mai las geamul deschis il gasesc pe Dennis congelat. Apropo fetelor, in ultimele dimineti, Dennis se trezeste cu manutele reci si cu nasul infundat si nu stiu de ce pt ca in camera sunt 25 de grade.
Razvanel mananca cei 120 ml dintruna sau cu pauza, pt ca Dennis mananca primii 50-60ml apoi face pauza de cate 45min si continua pana la 100-120ml?Si cat mananca pe zi? Te intreb pt ca Dennis inainte manca 600-650ml/zi dar de vreo 3-4 saptamani mananca in medie cam 450-500ml/zi.
Ieri m-am speriat ca a dormit foarte mult si nu prea a mancat, decat 400ml toata ziua. Oare ar fi bine sa-i introduc ceva sau sa mai astept?
Off ce multe intrebari!!
Pepina ce decizie ati luat??A m vazut-o pe Carla in poze, mamaaa ce falci are[pup], e o dulce.


#209
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 01:30

Ceea ce fac cu puiul meu, fac sub indrumarea medicului care il are sub observatie.
Vine periodic si-l vede si e multumit de evolutia lui.
Cu geamul deschis in fiecare noapte, langa patutul lui arata termometrul 30grade, imagineaza-ti cum ar fi sa-l tin inchis, SAUNA.
Razvanel mananca fara pauza cei 120ml si mananca la un interval de 3 ore, deci pe zi undeva la 850ml. Stiu ca o sa spune-ti ca e mult, dar daca e mancacios eu ce sa-i fac, am incercat sa maresc distanta dintre mese, dar nu am cu cine sa ma inteleg, urla de ma stiu toti vecinii cand ii e foame[:D]. SI in afara de portia de lapte , mai bea si ceai, pana in 90ml toata ziua, sau cateva gurite de apa.
De aceea ne-am facut uriasi, ma gandesc cu groaza sa nu devina obez, la cat mananca, dar am sa vad, ca medicul ma linisteste spunandu-mi ca in momentul cand v-a incepe sa creasca, v-a mai scadea in greutate si ca asimileaza mai bn in primele luni, dupa aceea nu va mai lua asa mult in greutate.
Asa ca vom vedea ce si cum v-a fi.
Va pupam si sa auzim de bn.[pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#210
mirela_n

mirela_n

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 135 mesaje

Postat 09 iulie 2009 - 19:40

Mikaela,multumesc pt.sfaturi,sa stii ca nici eu nu am avut lapte prea mult cat am stat in spital(la mine a fost si din cauza stresului,si tot ce vedeam in jurul meu)si ma ingrijorasem ca atunci cand o sa vin acasa nu o sa am lapte.Pentru stimularea lactatiei eu beau in fecare zi ceai de chimen+anason si galactogil.Si eu m-am speria cand am venit acasa ca nu stiam cat mananca la san(in spital i-am dat numai biberon),daca mananca suficient pentru ca manca la o masa 10min,la alta20 samd.dar ei isi iau cantitatea suficienta de laptic.Noi mancam mai outin ca voi,suntem mai mici,dar nu mai imi fac griji,pt.ca stiu ca isi ia cat trebuie si niciodata nu o fortez.[pup]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -