Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici12


214 raspunsuri la acest subiect

#191
Ayla21

Ayla21

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.732 mesaje

Postat 06 iulie 2009 - 12:37

Pepina, [ruga] ma rog pt tine si Carla.

Doamne ajuta sa fie bine![flo]



_.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._.-**--**-._._.-**-._

Da-mi Doamne, forta de a indeplini tot ce sta in puterile mele, rabdarea de a indura ce depaseste puterile mele si discernamantul de a nu le confunda.

Monica, cea mai buna mami pentru Claudiu, Luana, [url="[url="http://i91.photobucket.com/albums/k306/Fluturas2s/Alma/captionit163739I467D32.jpg"]Alma[/url]

Iti multumesc Doamne pentru ceea ce am, dar si pentru ceea ce nu am, Tie Doamne Iti multumesc!


#192
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 00:13

Mihaela, ce face Denis cu suptul? Cum va descurcati?

Pepinaazi toata ziua m-am gandit la voi. Sper ca corcodusa Carla a trecut cu bine de operatie si o mai despart putine zile sa ajunga acasa la mama si la tata. Sunt convinsa ca iti este greu (mai ales daca nu au fost locuri in clinica si nu ai putut sta cu ea)si sigur ai impresia ca perioada asta a anumitor incertitudini nu mai trece, dar sa vezi cand o sa mai creasca ce detasat o sa privesti in urma si ce sentiment unic de mandrie o sa ai pentru prichinduta ta. Eu cred ca noi, mamicile (parintii) de esente tari putem avea un sentiment mai aparte fata de copii nostrii pentru ca chiar daca sunt asa de mici ei au castigat prima lupta a lor si cea mai importanta, cea pentru viata.

Sorilea ce face Ravzanel? Aylavoi cum o duceti cu dintsorul?

Noi suntem in pline pregatiri de plecat in vacanta. Plecam la munte putin. In rest performantele Karlei sunt ca merge tinuta de manute. Si mersul ne ofera acces la ce nu am avut pana acum asa ca am distrus o frunza din curmalul din sufragerie (mandria tatei). Asa ca in casa instituim cod rosu pentru flori (plante). Si sa va mai spun ca marile ei pasiuni sunt cablurile si etichetele.[:)]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#193
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 00:47

Joklk, multumim de intrebare. Suntem mai bn, azi ne-am cantarit si avem 5 kg [:I], cu caldura e mai greu, dar incercam sa ne descurcam, bn ca a mai plouat ca s-a mai racorit. In rest toate bune, va citesc zilnic, chiar daca nu scriu.[pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#194
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 01:51

Johanna, ieri mi-am propus ca azi sa-i dau exclus la san. Dar crezi ca a vrut? Mananca 3-4 min si apoi gata, nu mai vrea nici in ruptul capului, iar dc ii dau sticla ..hop pe ea. Asa ca, am sa continuu tot asa cate putin si daca imi va reusi bine, daca nu, tot bine. Azi noapte i-am dat la san si la un moment dat am crezut ca mai vrea si i-am pus putin in sticla si a mancat numai 10 ml si 4 min la san.Ce e rau e faptul ca nu stiu cat mananca la san.
La sfarsitul lunii avem programare la pediatra, si am s-o intreb de diversificare. Pe atunci va avea Dennis aproape 6 luni si cred ca putem incerca.Ce e drept am ceva emotii.
Iti doresc vacanta placuta la munte, si sa aveti grija de voi.[pup][flo]
Sorilea cum mai e Razvanel. Cat timp are acum(imi cer scuze ca nu stiu[:-/])
Ayla ce mai faci? Ce face Luana?
Pupici al toti bebeii[pup][pup]

#195
pepina70

pepina70

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 13:13

Fetelor..nici eu nu stiu daca sunt vesti bune sau nu ce o sa va scriu[bang].am ajuns ieri in klinika,corcodusa a fost controlata din nou(a plans f tare la control)sii concluzia:are ROP3 dar nu cu plus,ff putin,medicii au zis si aici ca nu se pot hatara daca sa i faca sau nu op ,ca e usor sa ei decizie dar ca op cu laser este brutala si invaziva ptr copil si se mai asteapta[bang][bang]De 2 ani ,la Mannheim se face insa si tratament ptr retina cu hormoni de crestere si ei mi au sugerat asta!e ceva nou in lumea medicala,au fost tartazi copii asa si acum sunt bine dar ca...ei nu pot sa mi zica ce repercusiuni vor avea in organiism acesti hormoni pe viitor[bang]deci,,noi treb sa hotaram pana joi(ma duc joi la pui)si sa semnam ptr asta daca sa fie op cu laser sau tratament cu hormoni de crestere.Sunt intr o stare de neliniste si am o frica teribila..daca hormonii o sa aiba repercursiuni in viitor?nu stiu ce sa fac..sunt efectiv fara putere,parca e un vid total in capu` meu[q]
eu as opta ptr op cu laser dar nici eu nu stiu ce sa mai zic,nu stiu daca in lume s a mai facut asa ceva?e un fel de tratament cu celule steam?stitzi voi ceva de asta?
mie tare dor de copilul meu[q][q]

Pepina mama de Carla,,,corcodusa mea


#196
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 21:48

Pepina, imi pare sincer rau ca nu s-au decis ce sa faca. Sincer nu stiu ce sa-ti spun legat de acei hormoni,atata pot sa-ti spun ca si aici in Canada tot operatia e indicata. Nu ai cum sa stii ce repercuusiuni vor fi pe viitor daca nici ei(medicii) nu stiu.Cere sa ti se spuna mai multe detalii, la pacientii la care s-a testa acei hormoni, au fost ceva efecte negative? Iti doresc din suflet sa iei decizia corecta.
[pup]si pe corcodusa si fiti tari ca totul va fi bine.

#197
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 23:45

Putem sa intram si noi in clubul vostru de prematuri?sa facem cunostinta noi suntem Valy respectiv Luca Daniel si avem acuma 8luni jumatate,am venit pe lume la 32 saptamani cu greutatea de 1.700 lungime 41cm si nota la nastere 7,am luat bine in greutate la inceput cam un kg pe luna dar acum am stagnat poate de la caldura am doar 7.500kg,in rest suntem un copil sanatos singur defect mancarea nu prea ne omoram cu ia.

#198
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 07 iulie 2009 - 23:47

Putem sa intram si noi in clubul vostru de prematuri?sa facem cunostinta noi suntem Valy respectiv Luca Daniel si avem acuma 8luni jumatate,am venit pe lume la 32 saptamani cu greutatea de 1.700 lungime 41cm si nota la nastere 7,am luat bine in greutate la inceput cam un kg pe luna dar acum am stagnat poate de la caldura am doar 7.500kg,in rest suntem un copil sanatos singur defect mancarea nu prea ne omoram cu ia.

#199
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 00:04

Valy,bine ati venit pe forum!!Si noi suntem mai mici adica Dennis a venit pe lume mai repede cu 2 luni(30 sapt) si cu numai 1060g. Acum avem 4 luni si 3 sapt si 5200g. La 8 luni ce face Luca?
Eu nu stiu cum mananca piticii vostri dar al meu mananca primii 50-60 ml si apoi pauza cam 45 min dupa care mananca restul. E normal sau fac o greseala??Azi m-am cam speriat ca abia am avut lapte pt o masa habar nu am ce s-a intamplat. Sper sa-mi revin[q]

#200
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 08 iulie 2009 - 01:32

Puiul meu cred ca e cel mai mic de pe aici, ma refer la varsta, ca la kg e destul de grasan[:D], sambata facem 2 luni, avem 5 kg si 57cm si s-a nascut la 34 sapt.cu 2420 si 46cm.
E un mancacios, am ajuns acum la 120ml la o masa, iar sera bea si 150ml.
I-am testat toate simturile si se pare ca functioneaza bn pana acum, a inceput chiar sa se intoarca (mai rar, dar l-am vazut de cateva ori)
Pana acum eu zic ca a evoluat bn si ca am un copilas cuminte, am avut o criza de cateva zile de marait, am crezut ca sunt colici, dar se pare ca ne-am inselat, a trecut acea criza si acum se mai framanta doar cand ii e cald si nu il cocolosesc, nici macar dupa baita nu-l imbrac mai gros, decat un body cu manecuta scurta sau maieu si pampers, fara nimic pe cap si vad ca pana acum nu am avut nici o problema.
De cand l-am adus acasa, zilnic geamul sta deschis, fie zi sau noapte, frig sau cald, daca sunt noptile mai racoroase ii dau un body cu manecuta lunga si il acopar cu un cearceaf, dar geamul nu-l inchid si nu a racit niciodata, baita ii fac in fiecare seara + masaj si geamul sta deschis, cred ca l-am calit deja[:D], asa mi-a zis si medicul.

Hai ca ne-am laudat destul[:I], dar am vrut ca sa stiti mai multe despre noi si sa ne cunoaste-ti mai bine.

PEPINA va doresc multa sanatate si sa luati decizia cea mai buna.[pup] puiuta ta.

[pup][pup] pt toti copilasii si un brat cu [flo] pt fiecare mamica.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -