Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Topic ingrijirea copilului - CIC(4)


235 raspunsuri la acest subiect

#231
sarandu

sarandu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 24 august 2009 - 19:28

Buna,
Stie cineva cum se procedeaza in cazul meu?
Eu sunt in concediu de intretinere a copilului din 2006 iar in 2007 am rams insarcinata cu al doilea copil. Primul copil, fetita trebuia sa faca 2 ani in 10 februaarie 2008 iar eu am nascut in 15 aprilie 2007. Deci am luat 6 mil indemnizatia de crestere a copilului +2 mil pt fetita si +2 mil pt baietel pana cand a facut ea 2 anisori. Din ca baietelul e cu handicap de gr1 cu insotitor a trebuit sa stau cu el pana la 3 ani , iar acum primesc 8 mil alocatia+900 mii lei vechi un fel d indemnizatie pt handicap . Acum eu sunt iar insarcinata cu al treilea copil si trebuie sa nasc in decembrie2009 iar cu baietelul sunt in concediu de maternitate pana 1n apr 2010 cand face 3 ani. Cum se procedeaza?


#232
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 24 august 2009 - 22:09

Pai ramai in CIC pana se termina si continui pt al treilea copil cu CIC.



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#233
ina1976

ina1976

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 25 august 2009 - 01:28

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui ina1976
Imi cer scuze daca intreb ceva pt care exista un raspuns postat deja... am cautat o vreme si nu am gasit.Lucrez pe un contract de munca cu durata determinata care se va incheia la 15 februarie. Statutul meu profesional se va schimba atunci in urma unui examen si ma voi reangaja probabil dupa ce actele care vor atesta acest lucru vor fi gata... Planuiesc o sarcina in decembrie-ianuarie (poate mai devreme chiar) si nu stiu cum ar trebui sa procedez pt a avea cele 12 luni de cotizare neintrerupta. Pot cotiza independent in perioada dintre angajari? Care ar fi solutia?Multumesc.mami INA si bb Teo
Conditia de a beneficia de perioada nu este legata de cotizatii ci de activitate profesionala impozabila sau asimilata. Asta inseamna obligatoriu carte de munca sau PFA sau asimilat lor.Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video Pagina legislativa
Multumesc mult. Trebuie sa am carte de munca... dar daca nu voi putea face asta si voi intra in somaj fiind in luna a treia cum va schimba asta situatia? Contractul de munca actual e cu durata determinata iar insarcinata fiind este posibil sa nu ma pot angaja imediat. Multumescmami INA si bb Teo

#234
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 25 august 2009 - 05:51


Citat:
citat din mesajul lui ina1976

Imi cer scuze daca intreb ceva pt care exista un raspuns postat deja... am cautat o vreme si nu am gasit.
Lucrez pe un contract de munca cu durata determinata care se va incheia la 15 februarie. Statutul meu profesional se va schimba atunci in urma unui examen si ma voi reangaja probabil dupa ce actele care vor atesta acest lucru vor fi gata... Planuiesc o sarcina in decembrie-ianuarie (poate mai devreme chiar) si nu stiu cum ar trebui sa procedez pt a avea cele 12 luni de cotizare neintrerupta. Pot cotiza independent in perioada dintre angajari? Care ar fi solutia?
Multumesc.

mami INA si bb Teo


Pentru perioada "descoperita", adica cea dintre cei doi angajatori, pentru a indeplini stagiul de cotizare neintrerupta de 12 luni, eu te sfatuiesc sa rogi un cunoscut care are firma sa-ti faca o angajare formala pe 2 ore/zi pe un minim pe economie si sa suporti tu "din mana" darile pe care le plateste pt tine catre stat... la un minim de 300 ron (daca ai studii superioare) pe luna pe un contract de 2 ore/zi vei avea de platit circa 130 ron pe luna impozite. Eu zic ca merita efortul financiar cateva luni pana te angajezi in partea cealalta.

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

Avalon [gravi] 26+ [baietel][baietel]


#235
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 25 august 2009 - 23:26

>>>>Topic ingrijirea copilului - CIC(5)



Eu pur si simplu / Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -