Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O romanca a nascut acasa de 2X!!


123 raspunsuri la acest subiect

#41
zozela

zozela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.843 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 21:32

Respect parerile tuturor,e normal sa nu gandim la fel,sa nu simtim la fel,dar nu inteleg de ce ne inversunam cateodata sa fim contra si-atat.Ma rog,eu sunt si intr-o stare mai delicata-gravida,cu probleme..si blonda pe deasupra..



Nasterea acasa,clar,nu-i pentru toata lumea! Sunt perfect convinsa de lucrul asta!! Si spun asta si din postura de cadru medical. Sunt convinsa ca sunt femei carora ideea de nastere acasa,le da fiori. Sunt femei care nu se simt bine,confortabil,in siguranta,decat in spital! Eu una nu sustin ca-i bine sa nasti acasa,in spital,sau in sura de fan. Vreau doar ca fiecare,sa avem dreptul sa alegem! Sa alegem in functie de simtiri,convingeri,educatie,mentalitate. De ce sa nu se poata si la noi? De ce in alta parte se poate si la noi nu? Moasele din Romania au ocazia sa fie instruite intr-o facultate acum.Si-s bine instruite din cate stiu. De ce sa nastem singure,de capul nostru,doar cu sotul alaturi,cand putem,la fel de bine,sa nastem acasa,sustinute de catre un cadru medical,dar fara mari interventii medicale?!

Nu stiu..eu nu vad nasterea ca pe o urgenta medicala,ca pe un act plin de pericole..O fi prostie,n-o fi,nu pot sa-mi pun eu eticheta. Daca nu am avut probleme in timpul sarcinii,o sarcina atent monitorizata,analizele sunt ok,nu am niciun fel de contraindicatie pt.o nastere naturala,de ce sa nu pot naste acasa?!



Ordonanta de urgenta nr. 144/2008 privind exercitarea profesiei de asistent medical generalist, a profesiei de moasa si a profesiei de asistent medical, precum si organizarea si functionarea Ordinului Asistentilor Medicali Generalisti, Moaselor si Asistentilor Medicali din Romania,spune asa,la art.7:





Profesia de moasa presupune dreptul de acces si exercitare a urmatoarelor activitati, in conformitate cu prevederile legale in vigoare:

a) asigurarea unei bune informari si consilierea in materie de planificare familiala;

b) diagnosticarea sarcinii, apoi supravegherea sarcinii normale, efectuarea examinarilor necesare pentru supravegherea evolutiei sarcinii normale;

c) prescrierea sau consilierea privind examinarile necesare celei mai timpurii diagnosticari posibile a sarcinilor cu riscuri;

d) stabilirea unui program de pregatire a viitorilor parinti si consilierea lor in materie de igiena si alimentatie, asigurarea pregatirii complete pentru nastere;

e) ingrijirea si asistarea mamei in timpul travaliului si monitorizarea starii fetusului in utero prin mijloace clinice si tehnice adecvate;

f) asistarea nasterii normale inclusiv, la nevoie, efectuarea epiziotomiei si in cazuri de urgenta practicarea nasterii in prezentatie pelviana;

g) recunoasterea, la mama sau la copil, a semnelor de anuntare a unor anomalii care necesita interventia unui medic si, dupa caz, asistarea acestuia; luarea masurilor de urgenta care se impun in absenta medicului, in special extragerea manuala a placentei, urmata eventual de examinarea manuala a uterului;

h) examinarea si ingrijirea nou-nascutului; luarea tuturor initiativelor care se impun in caz de nevoie si practicarea, dupa caz, a resuscitarii imediate;

i) ingrijirea mamei, monitorizarea progreselor mamei in perioada postnatala si acordarea tuturor sfaturilor utile privind cresterea nou-nascutului in cele mai bune conditii;

j) acordarea ingrijirilor prescrise de medic;

k) elaborarea rapoartelor scrise necesare;

l) desfasurarea de catre moasele licentiate de activitati de educatie in institutii de invatamant pentru pregatirea viitoarelor moase, activitati de cercetare si in cadrul programelor de educatie continua.




Daca moasa este educata asa de bine,de ce sa nu avem si posibilitatea unei nasteri acasa?

Daca in Olanda se poate,in Anglia,SUA,la noi,de ce nu?

Nu incerc sa conving pe nimeni de nimic,ma adresez strict femeilor care-si doresc lucrul asta si as aprecia daca nici altii nu ar incerca sa ne convinga pe noi,ca ceea ce ne dorim este o tampenie.. Eu mi-am dorit mereu sa nasc natural si sa-mi alaptez puiul.Partea cu nascutul natural nu mi-a iesit deloc,desi discutasem intens subiectul cu medicul meu.Oxitocina aia,pentru mine a fost picatura chinezeasca! M-a dus in pragul nebuniei,iar pe copilul meu,in suferinta.Mi s-a efectuat cezariana de urgenta,la 7 cm dilatatie,numai pentru ca nu am fost lasata sa nasc asa cum trebuia,natural,fara substante de substitutie! Nu era cazul de asa ceva! De ce se foloseste,la noi,atat de agresiv oxitocina asta? Nu ar trebui folosita numai atunci cand situatia medicala a mamei o impune? Pot sa raspund tot eu? -Pentru ca grabeste lucrurile! Pentru ca medicul se grabeste!



Sunt convinsa ca exista si spitale exceptionale,personal medical cu o conduita extraordinara,umani,empatici,numai ca nu-s si in orasul meu,din pacate..

Simt ca alunec iar pe panta aia care duce la discutii interminabile despre spitalele din Romania,despre medici si personalul medical si chiar nu doresc discutii aiurea,in contradictoriu,desi..iata cum ma contrazic singura,de ce nu?! Pana la urma,totul tine de educatie,bun simt,omenie,valori,din pacate,in marea lor majoritate,pierdute la noi..



Imi cer iertare pentru eventualele greseli,nu mai pot sa stau pe scaun sa ma corectez acum[asia]

Numai bine!






Mamica lui Mihai si cu Maria Sa la purtator!

#42
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 21:50

xio, cred ca timisoara unde stai tu si bucurestiul de care se vorbeste cel mai adesea aici pe forum sunt mult diferite. si ca mentalitate, si ca atitudine a oamenilor, si ca scoruri financiare. ca un scurt exemplu sunt aici medici OBGYN care fac lejer 5000 lei zilnic. in sensul pozitiv pentru TM si negativ pentru Bucuresti. tine cont de asta. si as vrea sa te intreb ceva: ce varsta ai ?





cat despre cineva care spunea ca nu poate sa isi imagineze de ce ar vrea sa nasca o femeie acasa, informati-va inainte sa aruncati cu roshii... e o minima curtoazie sa nu vorbesti fara sa stii despre ce e vorba.







Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 22+ [baietel]

#43
raluca30

raluca30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 579 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 22:39

Eu am ramas uimita de povestea asta din mai multe puncte de vedere...ok femeia a avut o sarcina usoara,a facut yoga ,s-a documentat,a ales nasterea acasa,blablabla.. si TOTUSI cata inconstienta in capul ei!Cum adica sa nu ai o asistenta specializata cu tine??te gandesti doar la tine?dar copilul?cate se puteau intampla copilului..nu o sa insir aici totul,dar ideea e ca mi se pare iresponsabilitate si sper ca alte viitoare mamici sa gandeasca problema inainte de a lua o decizie stupida...ok ..vreti nastere acasa,dar chemati o asistenta(legal sau ilegal)nu nasteti singure!Suntem in secolul XXI,nu pe vremea strabunicii cand nasteau pe unde apucau si cate femei si copii mureau asa,mortalitatea a scazut considerabil..fie ele cat de rele conditiile in spital,totusi cineva va va ajuta.Mi se face parul maciuca in cap cand ma gandesc cate femei pot interpreta gresit asa zisa nastere acasa si se pot expune la tot felul de complicatii.
Bafta femeilor cu cap!

[gravi]33+[baietel]Thomas

#44
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 23:33

Citat:
citat din mesajul lui XIO

ca femeia pe care am asistat-o eu era la a treia nastere si totusi strangea picioarele de era sa-si striveasca propriul copil in bazin , ca in momentul in care am scos copilul ea striga ca nu mai poate, ca desi era la a treia nastere i s-a rupt perineul samd.




Eu as fi curioasa sa aud si varianta partii asistate. Oricat de mult ai strange din picioare nu-ti poti ingusta bazinul. Ar fi super sa fie asa, as incapea si eu intr-o pereche de blugi pe care cu regret o tin in sifonier. Deci copilul il poti strange cel mult intre picioare si nu in bazin. Am nascut si eu de doua ori si imi e greu sa cred ca in momentul in care capul copilului este aproape de iesire o femeie ar putea strange din picoare. Ar fi mult prea dureros. Ruperea de perineu este in multe cazuri un esec al medicului care asista si o consecinta directa a grabirii procesului. Iar atitudinea ta ca medic fata de pacienta asistata, cea care se simte din mesajul tau, lipsa totala de respect si aroganta, este exact cea de care fug femeile si prefera sa nasca acasa.



#45
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 23:39



Si eu am toata admiratia pentru reusita acestei femei. Ma bucura si imi confirma speranta ca specia umana nu este una dependenta de sistemul medical. Sunt deacord ca sistemul medical ne prelungeste speranta de viata, dar nu ca nu ar exista viata in lipsa lui. Cat despre drobul de sare...el este in permanenta deasupra capetelor noastre...insa nu tuturor le dicteaza alegerile.




#46
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 00:14

Pai asta nu e o noutate - o mare parte din lumea noastra (in tarile sarace) nu depinde de vreun sistem medical si totusi duc specia mai departe.

Diferenta consta in rata de supravietuire a bebelusilor dupa nastere.


#47
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 00:38

Citat:
citat din mesajul lui accept92



Si eu am toata admiratia pentru reusita acestei femei. Ma bucura si imi confirma speranta ca specia umana nu este una dependenta de sistemul medical. Sunt deacord ca sistemul medical ne prelungeste speranta de viata, dar nu ca nu ar exista viata in lipsa lui. Cat despre drobul de sare...el este in permanenta deasupra capetelor noastre...insa nu tuturor le dicteaza alegerile.






N-a spus nimeni ca nu ar exista viata. Viata exista , doar ca fara acordarea ingirjirolor medicale cei care au nevoie de ele mor.
E foarte simplu.
Cei care n-au nevoie exista in continuare, nasc si duc specia mai departe.

Asta nu e trait cu drobul de sare, e ca si cum te-ai urca beat in masina bazandu-te pe noroc si replicandu-le tuturor ca sunt riscuri , dar nu trebuie sa traiesti cu frica in san.


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



#48
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 00:46

Citat:
citat din mesajul lui XIO
e ca si cum te-ai urca beat in masina bazandu-te pe noroc si replicandu-le tuturor ca sunt riscuri , dar nu trebuie sa traiesti cu frica in san.



Compari nasterea cu sofatul sub influenta bauturilor alcoolice. In fine...sunt convinsa ca atributul "natural" nu inseamna mare lucru pentru o mare parte a oamenilor. Nu ma astept deci ca de maine sa nasca toate femeile acasa sub influenta acestui articol. Nici o grija deci!




#49
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 00:54

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui XIO

ca femeia pe care am asistat-o eu era la a treia nastere si totusi strangea picioarele de era sa-si striveasca propriul copil in bazin , ca in momentul in care am scos copilul ea striga ca nu mai poate, ca desi era la a treia nastere i s-a rupt perineul samd.




Eu as fi curioasa sa aud si varianta partii asistate. Oricat de mult ai strange din picioare nu-ti poti ingusta bazinul. Ar fi super sa fie asa, as incapea si eu intr-o pereche de blugi pe care cu regret o tin in sifonier. Deci copilul il poti strange cel mult intre picioare si nu in bazin. Am nascut si eu de doua ori si imi e greu sa cred ca in momentul in care capul copilului este aproape de iesire o femeie ar putea strange din picoare. Ar fi mult prea dureros. Ruperea de perineu este in multe cazuri un esec al medicului care asista si o consecinta directa a grabirii procesului. Iar atitudinea ta ca medic fata de pacienta asistata, cea care se simte din mesajul tau, lipsa totala de respect si aroganta, este exact cea de care fug femeile si prefera sa nasca acasa.




Citeste o carte de ginecologie. Vei vedea ca e posibil. Cauta la diametrele bazinului. De-aia trebuie sa faci medicina, ca sunt mai multe dedesubturi.Pt. ce te mai intereseaza parerea femeii respective?Crezi ca avea vreun grad de pregatire medicala pt. a fi capabila sa iti explice cum e cu bazinul?
Referitor la perineu si cat de bun e doctorul vezi ca iarasi te bagi in subtilitati. In tarile care nu sunt adeptele perineotomiei profilactice, perineul se rupe puutin si la secundi-terti pare.
Sper ca esti destul de realista incat sa nu ii faci pe toti doctorii din lume prosti .

As prefera sa nu ne bagam in discutii de genul celei initiate de tine in care iti dai cu parerea vis-a-vis de comportamentul meu. Incalci regulamentul si nu ii vad rostul.


Am facut comparatia ca sa intelegi mai usor, si tu compari moartea unui copil cu drobul de sare.


***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



#50
accept92

accept92

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.175 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 01:23

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Nu mai discuta de aroganta imaginara si nu mai presupune ca esti pe langa. [:D] Daca te simti mai bine considera ca o injuram ca la usa cortului si i-am dat si 2 palme peste cap cand nu m-a ascultat.



Nu imi imaginez nimic. Aroganta si lipsa de respect denota felul in care vorbesti aici despre aceasta femeie.

Citat:
citat din mesajul lui XIO

Intri pe teren minat cu ruperea perineului, in tarile care nu sunt adeptele perineotomiei se prefera ruperea naturala a acestuia.,[:D] Incapabilii aia...




Nu imi spui o noutate dar percepem lucrurile diferit. Nu se prefera ruperea perineului ci se evita taierea inutila a acestuia. Si daca medicul este priceput si rabdator, sau daca pur si simplu femeia este lasata sa impinga cand simte ea, acesta nu se rupe deloc...ceea ce se intampla in marea majoritate a cazurilor in tarile de care vorbesti tu si mi s-a intamplat si mie pe plaiuri mioritice. Mici fisuri poti spune ca se prefera...dar nu o ruptura. Daca nu ai experienta necesara sa asisti o femeie la nastere astfel incat sa nu se rupa mai bine tai. O ruptura de perineu poate lasa urme pe viata. Deci nu te incapatanezi sa nu tai, ci evaluezi situatia.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -