Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O romanca a nascut acasa de 2X!!


123 raspunsuri la acest subiect

#21
doula

doula

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 755 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 17:32

Aaaaaaaaaaa Xio acum inteleg - esti cadru medical [flo] Deci despre o discutie normala pe acest subiect cu tine, ca intre oameni maturi, cu pareri diferite, fara acuzatii, nici nu poate fi vorba.....

Dar vreau sa te intreb, ai fost vreodata de fata la o nastere absolut naturala cu o atmosfera intima si linistita, in timpul careia graviduta a facut exact ceea ce a simtit ea ca trebuie sa faca??? Sa stii ca merita. Sunt sigura ca in stagiile la ginecologie nu vezi aceste lucruri. (din experienta propria a uneia care a facut si ea stagii la ginecologie)

Dar acum ma intreb si eu exista in Ro atmosfera intima si linistita in salile de nastere? Hmmmm ....





[flo]Andreea



MAGIC: The smell of your newborn baby, the feeling of being a mother, the realization that you- yes you- have the power and awesome opportunity to shape a life of a human being full of potential and unlimited possibility - WOW consider the possibilities! ~ Tracy Wilson



"I wanted you before you were born. I loved you when you were born, I saw your face and I knew that I was in love. Before you were an hour old, I knew I would die for you. To this day, I will. This is the miracle of life."



Feminitate - trup si suflet de femeie



#22
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 17:59

Citat:
citat din mesajul lui alinushca
exista parerea cadrelor medicale pe de o parte, care in majoritatea lor absoluta nu vor sa faca absolut nici o schimbare in mentalitate si in practica, sa nu cumva sa isi piarda din cascaval, si mentalitatea femeilor pe de cealalta parte, care vad ca in alte tari se poate naste cu mult mai civilizat (fie acasa, fie la spital) si spera (bata-le vina!!) ca intr-o zi se va normaliza si la noi situatia. e clar ca dialog intre cele 2 parti nu prea exista. se vede si pe un amarat de forum chestia asta...Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 22+ [baietel]
Chiar pe acest subiect au fost cel putin 2 persoane care nu lucreaza in sistemul sanitar si s-au aratat impotriva deciziei mamei respective. Dar puteti s-o tineti si voi pe-a voastra. Din punctul meu de vedere o mama si-a pus in pericol copiii nenascuti doar ca sa...nu stiu ce anume, chiar nu inteleg care e marele ei beneficiu, desi am nascut si eu intr-un spital de stat.

#23
cori_mic

cori_mic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 18:06

Buna tuturor,

Si eu o admir pe aceasta mamica si nu atat pentru ca a nascut acasa ( e un risc la care eu nu as fi dispusa sa imi expun copilul ), ci pentru felul in care a vorbit despre nastere ca si proces natural si nu ca monstruozitate prin care trecem fortat, asa cum - sa fim seriosi, chiar are dreptate - e infatisat in media astazi. Mie una mi-a dat curaj sa ma documentez si sa fac tot ceea ce tine de mine ptr ca nasterea sa aiba loc intr-un mod cat mai lin si natural.

De judecat eu nu o judec, pentru ca avand in vedere ca in alte tari acest lucru e legal, eu nu o vad ca pe o crima fata de copil ci ca pe un risc asumat (repet, nu mi-as asuma acest risc ptr nimic in lume). Inteleg insa faptul ca a dorit sa faca din acel moment ceva cu adevarat unic si personal.

Sa fim seriosi, in ziua de azi de foarte putine ori se tine cont de dorintele si preferintele mamelor in maternitate in aspecte foarte personale. Nu inteleg nici eu de ce fiind tanara, sanatoasa trebuie sa am emotii daca voi fi lasata sa nasc natural sau mi se va indruga din comoditate un motiv oarecare ptr a ajunge la cezariana. (nu este cazul meu, dar 90% din cunostintele care au nascut de curand au fost INDRUMATE spre cezariana din cele mai variate motive care chiar te pun pe ganduri). Exceptand cazurile in care d p d v medical aceasta procedura este necesara, eu nu o vad ca pe un lucru normal ci ca pe o interventie chirurgicala ce nu isi are locul intr-un procent atat de mare de mamici.

De asemenea nu inteleg de ce trebuie sa imi fie teama ca imi va fi copilul indopat cu lapte praf impotriva vointei mele si multe alte astfel de decizii care intr-o tara civiliata ar trebui sa tina doar de dorinta mamei , sfatuita de medici pentru a alege calea cea mai naturala si sanatoasa.

Cred ca intr-un fel ne meritam tratamentul: sunt prea putine mame care se informeaza si care pot sa isi sustina punctul de vedere in fata tuturor "sfaturilor" cu care sunt bombardate.

Din aceste considerente pot spune ca inteleg motivele mamei care a luat totul in mainile ei . Din punct de vedere al riscului medical presupus, nu o inteleg.

Si admir si felul asiduu in care aceasta mama a pregatit momentul nasterii (sunt detalii utile si ptr noi in revista). Aceasta este opinia mea, eu nu incerc sa contrazic pe nimeni, ci doar sa subliniez unele aspecte , poate uitate atunci cand este catalogata drept nebuna si inconstienta.

Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

#24
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 18:12

A avut mult curaj mamica respectiva si ma bucur ca au avut cu totii noroc.

Ce este gresit in tot acel cadru perfect ? Lipsa unei moase sau al unui medic !!!

Daca se intampla ceva, ce ar fi facut ???

S-ar fi ridicat din pat, ar fi luat copilul nou-nascut si ar fi fugit 5 minute ?

5 minute inseamna MULT cateodata.



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Avem foto in concurs si acum ne laudam[:D]

#25
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 18:41

Citat:
citat din mesajul lui cori_mic



De judecat eu nu o judec, pentru ca avand in vedere ca in alte tari acest lucru e legal, eu nu o vad ca pe o crima fata de copil ci ca pe un risc asumat (repet, nu mi-as asuma acest risc ptr nimic in lume). Inteleg insa faptul ca a dorit sa faca din acel moment ceva cu adevarat unic si personal.





in ce tara e legal sa nasti de capul tau?



toata lumea a zis, ok, treaba ei sa riste viata ei, dar nu e ok sa risti viata altcuiva chiar daca - sau mai ales - e copilul tau.



daca o gravida e "indrumata" spre cezariana si ea nu doreste asta poate schimba doctorul sau poate spune "nu". n-am auzit de cezariene facute cu forta.











@

#26
cori_mic

cori_mic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 18:56

Citat:
citat din mesajul lui buli
Citat:
citat din mesajul lui cori_micDe judecat eu nu o judec, pentru ca avand in vedere ca in alte tari acest lucru e legal, eu nu o vad ca pe o crima fata de copil ci ca pe un risc asumat (repet, nu mi-as asuma acest risc ptr nimic in lume). Inteleg insa faptul ca a dorit sa faca din acel moment ceva cu adevarat unic si personal.
in ce tara e legal sa nasti de capul tau?toata lumea a zis, ok, treaba ei sa riste viata ei, dar nu e ok sa risti viata altcuiva chiar daca - sau mai ales - e copilul tau.daca o gravida e "indrumata" spre cezariana si ea nu doreste asta poate schimba doctorul sau poate spune "nu". n-am auzit de cezariene facute cu forta.@
Legal e si in romania , daca stai sa analizezi ce reprezinta cuvantul "legal" in sine si avand in vedere ca nu poate fi acuzata de nimic.Si as vrea sa te vad pe tine cum schimbi doctorul si spitalul in saptamana 36 , cand nu cunosti alti oameni in domeniu care sa te ajute si nu ai idee in ce parte sa o apuci.E asa simplu sa judeci... de n-ai vazut. De-asta ne place atat de mult sa o facem.Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

#27
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 18:56

Citat:
citat din mesajul lui A_Iulia
Citat:
citat din mesajul lui alinushca
exista parerea cadrelor medicale pe de o parte, care in majoritatea lor absoluta nu vor sa faca absolut nici o schimbare in mentalitate si in practica, sa nu cumva sa isi piarda din cascaval, si mentalitatea femeilor pe de cealalta parte, care vad ca in alte tari se poate naste cu mult mai civilizat (fie acasa, fie la spital) si spera (bata-le vina!!) ca intr-o zi se va normaliza si la noi situatia. e clar ca dialog intre cele 2 parti nu prea exista. se vede si pe un amarat de forum chestia asta...Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 22+ [baietel]
Chiar pe acest subiect au fost cel putin 2 persoane care nu lucreaza in sistemul sanitar si s-au aratat impotriva deciziei mamei respective. Dar puteti s-o tineti si voi pe-a voastra. Din punctul meu de vedere o mama si-a pus in pericol copiii nenascuti doar ca sa...nu stiu ce anume, chiar nu inteleg care e marele ei beneficiu, desi am nascut si eu intr-un spital de stat.
Ia gandeste-te: e la TV , e in ziare si a afirmat ca e o persoana care se machiaza si altele. mentionez asta pt. ca mi s-a parut aiurea-n tramvai descrierea pe care si-a facut-o. Doula , nu sunt cadru medical , sunt studenta.Si da , am vazut nasteri extrem de inistite si calme in care pe tot parcursul nasterii mamica a fost laudata de medici ,a sistente , de mine. ba chiar mama-mea a nascut asa in 85'.dar am asistat si la nasteri care nu au decurs cum trebuie si nasteri la care femeia epuizata isi vizita a doua zi copilul la ATI , cu IA 5 pt. ca , si o citez pe ea " pur si simplu nu am mai putut sa ma concentrez".Daca ai facut si tu stagii la ginecologie , deci esti din domeniul sanitar imi este imposibil sa cred ca ti se pare ok sa nasca acasa o pers. fara pregatire tinand cont de faptul ca hipoxia cerebrala face ravagii dupa mai putin de 5 minute.***Fur is for petting**http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.rowww.accesoriisihaine.blogspot.com

#28
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 19:07

Citat:
citat din mesajul lui cori_mic



Legal e si in romania , daca stai sa analizezi ce reprezinta cuvantul "legal" in sine si avand in vedere ca nu poate fi acuzata de nimic.



Si as vrea sa te vad pe tine cum schimbi doctorul si spitalul in saptamana 36 , cand nu cunosti alti oameni in domeniu care sa te ajute si nu ai idee in ce parte sa o apuci.









pai nu cred ca e legal, n-am timp sa caut acum, banui ca tipa "s-a facut ca nu mai are timp sa ajunga la spital"



nu stiu de ce tb sa astepti pina in sapt 36 ca sa schimbi medicul daca nu e ok. sau de ce nu poti sa-i spui "dl. doctor, doresc sa nasc natural. sint contraindicatii serioase pt asta?" sa ceri explicatii complete.



si chiar mi se pare mai usor si mai matur sa schimbi doc+spital in sapt 36 decit sa nasti complet neasistata.



am nascut in Ro, in spital de stat, cu doctor roman, care a fost de nota 100. fara spagi samd.



ps - toata lumea a atacat decizia ei nu pt ca "o judeca" ci pt ca prin actiunea ei putea pune viata copilului in pericol.



@

#29
cori_mic

cori_mic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 19:16

Citat:
citat din mesajul lui buli
Citat:
citat din mesajul lui cori_micLegal e si in romania , daca stai sa analizezi ce reprezinta cuvantul "legal" in sine si avand in vedere ca nu poate fi acuzata de nimic.Si as vrea sa te vad pe tine cum schimbi doctorul si spitalul in saptamana 36 , cand nu cunosti alti oameni in domeniu care sa te ajute si nu ai idee in ce parte sa o apuci.
pai nu cred ca e legal, n-am timp sa caut acum, banui ca tipa "s-a facut ca nu mai are timp sa ajunga la spital"nu stiu de ce tb sa astepti pina in sapt 36 ca sa schimbi medicul daca nu e ok. sau de ce nu poti sa-i spui "dl. doctor, doresc sa nasc natural. sint contraindicatii serioase pt asta?" sa ceri explicatii complete.si chiar mi se pare mai usor si mai matur sa schimbi doc+spital in sapt 36 decit sa nasti complet neasistata.am nascut in Ro, in spital de stat, cu doctor roman, care a fost de nota 100. fara spagi samd.ps - toata lumea a atacat decizia ei nu pt ca "o judeca" ci pt ca prin actiunea ei putea pune viata copilului in pericol.@
Ti s-a parut tie pe undeva in mesajul meu ca am spus ca mi s-a parut o decizie buna ca a nascut acasa? Am spus ca am admirat felul in care vede nasterea ca pe un proces natural si felul in care s-a informat asupra nasterii ( ambele le consider de baza in orice fel de nastere). Am spus ca din punct de vedere medical nu ii justific gestul dar inteleg de ce in Romania poate sa iti treaca prin cap si asa ceva. Nu inteleg de ce te contrazici si aduci argumente care nu-si au rostul. Cine spune ca e mai bine sa nasti acasa decat sa schimbi doctorul in s 36? [:-)))] E absurd..Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.

#30
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 19:17

Citat:
citat din mesajul lui cori_mic



Si as vrea sa te vad pe tine cum schimbi doctorul si spitalul in saptamana 36 , cand nu cunosti alti oameni in domeniu care sa te ajute si nu ai idee in ce parte sa o apuci.



E asa simplu sa judeci... de n-ai vazut. De-asta ne place atat de mult sa o facem.



Cori [gravi] 29+ cu [fetita] Maya. Doamne ajuta-ne sa crestem sanatosi.





Eu am schimbat medicul in saptamana 38 si in 3 zile am nascut. A fost o cezariana + operatia de extirpare chist+ovar+trompa, cu bb pelvian si pericol de preeclampsie. In Romania. [:)]







Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

Avem foto in concurs si acum ne laudam[:D]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -