Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

O romanca a nascut acasa de 2X!!


123 raspunsuri la acest subiect

#121
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 17 iulie 2010 - 11:18

Madanic, in general medicii care au cabinet privat si incredere in rezidentii lor din spital te trimit la acestia. Ii suna si le spun
" vezi ca vine pacienta Madanic, secundipara, in X saptamani, consult-o ca m-a sunat ca are contractii.".
Sau le trimite la un dr cu care se inteleg mai bine. dar am vazut si paciente care erau la un medic, au venit in garda si au nascut cu cine era pt. ca au spus ca nu tin neaparat sa fie dr respectiv la nastere.

Dar da, sunt si medici care nu iti spun lucrul asta, de-aia ziceam ca la noi la multi medici comunicarea cu pacientul este zero.
Sunt si altii care spun absolut tot si explica frumos, chiar ma bucur cand vad asta.

***Fur is for petting**

http:/www.4animals.ro/ajuta.html/ www.adoptiicaini.ro www.adoptiipisici.ro
www.accesoriisihaine.blogspot.com



#122
Bebe Beca

Bebe Beca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.907 mesaje

Postat 19 iulie 2010 - 01:35

Xio, in Bucuresti se intampla de foooarte multe ori ca medicul sa aleaga cezariana, in locul pacientei. S-a intamplat in cazul catorva cunostinte (nu putine) de-ale noastre. Deja exista medici despre care se stie ca prefera cezariana. Iar multe dintre paciente nu isi impun punctul de vedere, ca "se supara dna/ dnul doctor" si nu vor sa aiba probleme. Si asta pentru ca in Romania nu am fost invatati sa ne tinem capul sus, nu..... cat mai umili cu putinta...



Acum, apropo de subiect, mie mi-a placut cum a tratat doamna nasterea, ca pe ceva natural.



Daca a fost sau nu inconstienta... nu ma bag, nu sunt eu in masura sa judec, atata timp cat s-a terminat totul cu bine, nu pot decat sa o felicit.



Ioana, [zana]Rebeca (16.05.2004), [copil] Sara (17.04.2009) si [gravi] 6+

Creste fata mica... Creste si minunea Rebeca

http://community.web.../user/Berecutza

http://community.web...user/bebeca2004

http://community.web...m/user/bebebeca









#123
Roxie

Roxie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 282 mesaje

Postat 19 iulie 2010 - 19:28

Mie mi se pare riscant sa nasc acasa. E mai confortabil sa nasti acasa, decat intr-un spital? O fi, ca nu sta nimeni sa te caute in locuri intime suita pe capra, ca stai in camera ta, cada ta, in mediul tau, intre lucrurile tale. Bine. Si cu siguranta copilului cum ramane? Daca ceva nu e in regula si nu a fost observat la ecografii? Daca ceva se complica in timpul travaliului? Eu nu sunt dispusa sa fac abstractie de acel "si daca...". Confortul meu "psihic" de a naste acasa este un moft pe care nu il voi pune niciodata deasupra sigurantei copilului meu. Aici vorbesc doar in numele meu. Confortul meu psihic in momentul nasterii vine tocmai din faptul ca atunci cand nasc, sunt alaturi de mine profesionisti si echipamente si aparatura care ma pot ajuta daca se intampla ceva cu mine sau copilului, si sunt linistita. Nu ma bazez pe chestii gen aromaterapie, muzica ambientala si ca pot sa stau si in cap daca vreau. Astea-s mofturi pe care mi le fac altadata, nu cand mi se naste mie copilul. In acele momente ma gandesc la el, si sa vina in deplina siguranta pe lume, nu la faptul ca as face o baie in cada sau vreau sa ascult buddha bar. Parerea mea e ca cineva care alege sa nasca acasa fara nici un fel de asistenta risca.

Roxie, Denisa [zana](23 decembrie 2005) si Mihnea [copil](11 ianuarie 2007)




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -