Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (14)


196 raspunsuri la acest subiect

#21
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 11:29

Olympia, eu am frumoasa noptii (nu stiu cum am reusit sa NU am regina noptii), adica este doar frumoasa insa nu si parfumata. Si, da, am si galbena si galben inspicat cu rosu si rosu inspicat cu galben (daca vrei iti pastrez seminte). Florile de pai sunt intradevar imortele (am trei[:D]) si sunt iesite din 2 plicuri de amestecuri. E interesant faptul ca se inchid noaptea si cand ploua.
Liviana ce ai vazut tu rosii sunt din cele normale, la cherry sunt inca in floare (pt ca le-am pus f tarziu[:I]). Ieri le-am stropit contra mana, asa ca deocamdata si inca ceva timp mananc din cele cumparate[q]. Sunt asa chelioase pt ca le-am copilit si le-am si curatat o tura de frunse afectate de mana). Puiutul este in vacanta, da, si incerc sa-l pregatesc psihic de pe acum ca nu dureaza o vesnicie [:D]
Abia astept pozele si de la tine
Azi tundem prima tura de iarba, seman unde a fost suflata de furtuna sa completez locurile goale si trebuie sa mai sap prin ardei dar deja sunt parlita pe spate, iar seara este plin de tantari...
Sa aveti o zi buna (din cate se pare e ultima mai 'racoroasa', caci urmeaza o perioada de foc - acum Olimpia te vom invidia....iar[pup])

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#22
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 11:35

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Simali - deci nici Lonicera ta rosie nu creste? Credeam ca doar a mea are probleme...Bine, intr-un tirziu i-au crescut vreo 3 lastari inalti cit sa ajunga la marginea de sus a gardului, dar "tufa" (daca pot sa-i zic asa...) e cam golasa, eu ma asteptam la o crestere/intindere mai spectaculoasa...


Nu numai ca are o crestere lenta dar este si deosebit de sensibila la diferite atacuri. Cand paduchi verzi pe mugurii de crestere, cand rugina, cand fainare... M-a disperat. Dar floarea e un vis. Abia astept sa descarc pozele si sa v-o arat. Bobocii sunt rosu inchis si cand infloreste, florile pe interior sunt crem virat spre roz iar pe exterior sunt rosii. Cred ca e o splendoare cand are mai multe flori si mai multi boboci. La mine are 4 flori anul acesta.

Tala. Vreau si eu reteta ta de sapun, te rog.

Imi place mult cum ai conturat aleile gradinii astfel incat sa para naturale. Mai ai mult de lucru (in special pe langa gard, dar se vede clar cum aleile au dat o "coloana vertebrala" spatiului. De acum o sa fie mult mai usor. De unde ai luat dalele de macadam?

(era sa intreb "de unde ai facut rost". Ma distreaza enorm expresia asta la romani. Sa faci rost nu e acelasi lucru cu a te duce in piata sa cumperi. Pe vremea comunismului toata lumea "facea rost"... de cate ceva. Sa-ti faci rost de adidasi... iata un concept pe care copiii de astazi nu-l mai pot pricepe oricat le-ai explica.[:D]).

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#23
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 12:20

Alice, pt reteta de sapun ma gandeam sa imi dai o adresa de mail pe PM pt ca e mai stufos materialul (cu tot cu detalierea pasilor de urmat), dar pana la urma postez aici pt ca poate e de interes si pt altii care vor sa foloseasca petale parfumate; cat despre gard, mai am mult de lucru sa-l schimb[:D], caci acesta exista doar ca sa fie si gard, pe viitor sper eu sa-l schimbam din cauza asta nici nu vreau sa fac nimic f concret langa el ca sa nu stric cand se lucreaza la el. Nu stiu exact de unde a facut rost[:D] sotul de pietre, dar stiu ca costat 500lei o raba. Daca te intereseaza il pun sa intrebe (banuiesc ca pt Campina, nu?)
Oricum, legat de curte simt ca ce a fost mai greu a trecut. Daca as fi contorizat numarul roabelor de burieni (verzi si radacini) scoase din curte cred ca ar fii socant (numai din iarba din stanga curtii am scos o roaba plina, asta dupa ce pamantul a fost intors de oua ori si 'curatat', apoi si la suprafata inainte de semnare de cateva ori). Anul trecut nu vedeai culoarea pamantului prin tesatura de pir, rochita randunicii, troscot si inca alte 5-6 tipuri de buruieni.
Hai, ca m-am laudat destul, iata si reteta:
Ok, sa o luam cu inceputul. Ai nevoie de:
- 2 vase de plastic sau ceramica, unul pentru uleiuri, altul pentru lesie;
- un cantar de bucatarie, care sa masoare la nivel de grame;
- 1 mixer - de preferat sa iti cumperi unul pe care sa il folosesti doar pentru sapun;
- 1 spatula de plastic;
- manusi de cauciuc;
- termometru pentru a masura temperatura uleiurilor si a lesiei (eu nu am, merge si fara);
- o forma in care sa torni sapunul - in functie de imaginatie, posibilitatile sunt nelimitate. Eu folosesc o cutie de plastic in forma unei tavi de chec; poti folosi ce forma vrei.
- 1 cutit pentru taiat sapunul.

Ingrediente:
- ulei de cocos 92 deg - 170 de grame. Cel folosit de mine e ambalat in vase de plastic de 950 de grame, e produs de VIC PRODUCTION SRL, e marca GOLD si pe el scrie "ARIBA COCO - ulei de cocos pentru popcorn". Desi se cheama ulei e de fapt unl del de unt f dur, trebuie incalzit ca sa il poti taia. Cum spuneam, eu l-am gasit doar la Metro Voluntari, pe langa porumbul pentru floricele.
- ulei de palmier (ala pe care il folosesti pentru gatit) - 142 de grame;
- ulei de masline - 198 de grame (in functie de posibilitati, poti folosi ulei extravirgin, sau nu...Eu il folosesc pe cel mai ieftin).
- ulei de ricin - de la farmacie/plafar - 28 de grame (Atentie sa nu scapi mai mult, ca iese sapunul f moale).
- soda caustica - 78 de grame. O gasesti la magazinele cu chimicale. Nu stiu unde stai tu, noi luam de la Dristor, pe langa Mc Donalds sunt niste magazine care vand vopseluri si lacuri.
- apa distilata - 205 grame. O poti lua de la farmacie, dar e mai scumpa sau poti folosi apa distilata la bidoane de 5 litri, care se gaseste in hipermarket pe la produsele auto. Eu am folosit ambele variante, sunt ok amandoua.
- uleiuri esentiale - pentru miros, de la plafar. La cantitatea de mai sus, cam o sticluta.

Daca vrei ca sapunul sa aiba o nuanta galbuie, in loc de apa distilata poti folosi bere fara alcool, in aceeasi cantitate.

Amesteci uleiurile intr-un castron de plastic sau ceramica, pe care il pui in niste apa fierbinte, ca sa se topeasca toate uleiurile. Dupa ce s-au amestecat, le lasi sa se raceasca. Separat, perpari lesia. Foloseste manusi de cauciuc, pentru ca soda arde pielea. Torni soda in apa (NICIODATA invers) si amesteci, ca sa se dizolve. E indicat ca apa distilata sau berea sa fie cat mai rece, pentru ca atunci cand o amesteci cu soda va rezulta o temperatura foarte ridicata. A, si atentie la vaporii care se degaja, sa nu ii inhalezi. Eu realizez operatiunea asta in balcon, cu geamurile deschise.

Dupa ce s-a topit soda, raceste amestecul, pana ajunge sa fie doar caldut. Daca ai termometru, e indicat ca temperatura, atat a amestecului de uleiuri cat si a lesiei sa fie cam pe la 20 de grade. Dupa ce le-ai racit, le amesteci, uleiurile cu soda si incepi sa le bati cu mixerul, pana vezi ca amestecul incepe sa se ingroase un pic. Apoi adaugi uleiul/uleiurile pentru miros si mai amesteci un pic. Apoi torni amestecul in forma, o acoperi si o lasi asa 2 zile. Apoi tai sapunul la dimensiunile/formele dorite si il mai lasi inca aprox 4 saptamani preferabil intr-un spatiu cat mai aerisit. Noi il asezam pe un gratar de plastic si il lasam descoperit.

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#24
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 14 iulie 2010 - 22:21

Azi am fost la strand cu mandruta, am inotat amandoua vreo doua ore pana a inceput ploaia! Si desi incepuse domol si cam nehotarat pan' la urma s-a transformat in potop... am facut statie la un pet-shop de amortisem cu traista grea de prosoape ude si rogojinile sul cat timp s-a fluierat fiica-mea cu papagalii printre gratii ca era cald si bine inauntru dar afara turna tot cu galeata [bang]

Si ne-am aventurat pan'acasa, prin fluviul de pe strada si rafalele de ploaie ce ne fluturau umbrela, da' bine c-o aveam si pe aia ca nu toti pleaca cu umbrela la bazin ca noi si sigur am ajuns acasa ciuciulete si zgribulite rau. Dupa dusuri calde si masa, intrai sa va zic patania si sa constat amar ca degeaba credeam io ca am scapat de ploi nebune si chiar nu mai stiu daca raman si cu ceva rosii intregi in gradina!

Tala, uitasem sa-ti spun de "buruiana" ta din poza ca nu-i buruiana ci floare, am si eu palugi din alea de depasesc gardu' dar nu stiu cum se cheama.

Liviana, psihologie la ID la stat visam, dar bani de studii, ioc.





Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#25
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 01:58

Olimpia si noi ne-am balacit azi (eu eram balena si David Marele alb[:D]) si am primit si o veste buna ca mi s-a prelungit abonamentul la piscina cu 2 luni (tocmai ce statea sa expire...). In schimb noi ne-am copt in masina pana acasa si cred ca te invidiez pentru alergatura voatra prin ploaie...Tu ramai fara rosii din cauza de prea multa, eu de prea putina. ma doare sufletul cand vad cum cad rosii coapte si frumoase si eu trebuie sa le arunc[q] (ca deh, sunt proaspat stropite). Anul trecut cred ca doar am avut norocul incepatorului de nu s-au imbolnavit si nici nu le-am stropit (decat spre final cu zeama borleaza)
Bine ca mi-ai zis de 'buruiana', caci ii pusesem gand rau (m-a speriat cat a crescut si m-a cam dezamagit cu florile ei micute).

In seara asta am tuns si noi prima tura de gazon si sunt tare fericita ca a mirosit si la noi a iarba proaspata (oare iepurii au voie asa ceva?)
Leeloo, ai intrebat oamenii care se ocupa de gazonul tau ce ingrasamant ii aplica? pls

sa aveti o noapte buna[pup]

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#26
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 02:44

Tala, de ce arunci rosiile? Mai bine le culegi mai necoapte ca sa poti trata planta in continuare la nevoie si pe ele le pui la copt la loc linistit in casa in ladite pe hartie de ziar. Eu asa am facut anul trecut, le culegeam roz si le aranjam frumos la beci. Pana se coceau trecea pauza necesara de dupa tratament. Crezi tu ca taranii fac asta la marfa lor, adica respecta pauza? Macar tu stii cu ce si cand ai tratat.



Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#27
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 11:15

Tala, ti-am admirat gradina, imi place tare mult cum ti-a iesit! [flo] Sincer, am uitat sa-i intreb de ingrasamint, dar vorbesc azi cu el si ii intreb... Uitindu-ma pe florile tale ma gindeam la cele care le spuneai Regina noptii - eu stiu ca alea se numesc altfel (desi nu stiu exact cum, fac niste seminte de zici ca sunt grenade in miniatura) - sub denumirea de Regina noptii eu stiu ca e cunoscuta floarea asta care spre seara are un miros imbatator...

Pe mine cel mai tare m-a ingrozit Cosmosul care s-a facut ditamai palalaia si mi-a invadat un colt de gradina - trebuie sa fiu atenta la anul sa-i restring "habitatul"!

Din amestecul de jardiniera pitic (cum scria pe plic) mi-a rasarit, dupa cum se vede doar circiumaresele, mai sunt niste plante rasarite dar care au ramas mici in umbra circiumareselor si nu cred ca se vor mai dezvolta...in curind imi infloreste si Gura leului pitica - la anul am sa pun semintele direct in pamint - anul asta am incercat sa fac rasaduri si desi in tavita imi rasarisera sute de plantute, pina la rasadarire mi-au mai ramas doar vreo 5-6 care acum au bobocei.

Liviana - uite aici e ingrasamintul de care vorbeam...



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#28
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 12:00

Fetelor scuze ca v-am indus in eroare, m-am uitat iar la poze si in loc sa scriu "frumoasa noptii" am scris 'regina' (asa cum ziceam, anul asta am 'reusit' sa nu am regina noptii, are soacra-mea, dar ce folos?)
Leeloo, asa am auzit si eu, Cosmosul este invaziv (si l-am mai imprastiat si eu prin mai multe locuri[alcool]); iar gura leului pitica la mine a trecut deja. Insa am colectat o gramada de seminte (munca de sisif) si chiar a avut un soi de a doua inflorire (la fel s-a intamplat si la macul californian care acum e chiar mai des ca prima data). Am tuns si inul decorativ pt ca se cam umpluse de seminte si mai putine flori (il ador[olala]).
Din rasadurile de broccoli au supravietuit doar 6 insa a rasarit acum intr-o veselie in gradina lui David[:D] (caci a prins un plic si l-a desertat acolo...)
Olimpia, multumesc de sfatul cu rosiile (eu ma gandeam ca doar in planta se 'curata' de substanta, dar daca zici ca e ok daca respect pauza si dupa ce le culeg, pai ma pun pe treaba)[pup]

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#29
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 12:18

Deci... ma apuc de sapun. Am cumparat ieri de la Metro PLoiesti unt de cocos si de palmier. Acum caut restul ingredientelor. De mult nu m-a mai entuziasmat atat un proiect.

Tala... esti o zana!

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

P.S. Am uitat sa va spun ca o sa lipsesc o saptamana de la apel pentru ca plec la mare. [pup]

#30
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 12:54

Olimpia, ce patanie cu ploaia! [:)]La noi a batut vantul aseara si credeam ca va ploua, insa norii au fugit pana la urma. Dimineata sotul a trebuit sa ude gradina.
Psihologie nu poti face si de la distanta sau la FF?
Deci ca sa ma lamuresc si eu: de ce sunt necesare cele 7 zile de pauza de cules dupa stropirea cu Ridomil/topsin etc? Ce se intampla mai exact in acest interval? Si eu ca si Tala nu am mai cules de ex fasolea sapt asta...

Tala, ce frumoasa balaceala si jocul voastru! La ce piscina mergeti de regula? In masina nu ai AC? Cred ca e buna iarba tunsa pt iepuri, de ce nu ar fi? Pana la urma ai renuntat la plantarea cimbrisorului? Hai ca am pus numai intrebari. [:D]

Gabriela, multumesc pt link, o sa-l caut si eu la Brico. Cam cat costa cutia de 2,5 kg?
Mie imi place Cosmosul f mult. Era una din florile favorite pe vremea cand faceam tablouri din flori presate.
Gura leului mi-a rasarit direct in jardiniera din cauciuc, insa e inflorit. Wow, ce flori superbe are urzicutza ta mov!

Simali, vreme buna si distractie maxima la mare!

Am pus poze noi cu gradina aici:
http://picasaweb.goo...inaIulieAugust#

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -