Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calendarul gradinarului vesel (14)


196 raspunsuri la acest subiect

#191
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 24 august 2010 - 21:21

Fetelor am o mare problema!
"Gulanul" meu cu efect de gingseng s-a dezvoltat uluitor,a inflorit si s-a ingalbenit iar eu nu stiu ce sa- i fac.
L-am luat de la Siebertz,i-am probat efectele(bunisoare!)dar acum am ramas fara informatii.
Fragutele mele sunt cea mai mare satisfactie de cand ma acup de gradinarit!
S-au inmultit anul trecut de nu se poate,au fost agresionate de purici ca nu m-am indurat sa le las afara iarna trecuta,au inghetat cand le-am dus afara ca sa scape de purici,au reinviat in primavara si acum fac neincetat fructe mari si parfumate,le ador!

#192
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 24 august 2010 - 23:47

Valentina, ma bucur tare mult pt gradina ta. La mine e tocmai invers: mi-a deocheat soacra ardeii asa ca acum sunt bolnavi si nu cred ca pot folosi macar unul (si am muulte tulpini) - mi-e tare ciuda. Am si eu gulii (e adevarat ca nu prea stiu ce sa fac cu ele...)

Liviana...buna intrebare...nu prea stiu. pt ca am inceput job-ul si l-am inceput in forta astfel incat ajung seara f tarziu iar in we nici nu stiu ce sa fac mai intai. Dar intru eu in ritm si ma linistesc astfel incat sa reusesc sa-mi rezerv timp si pt vizite si...pt gradina (saraca, nu m-a mai vazut la ochi de duminica)

B.nica vreau si eu seminte din fragutele minune caci capsunele mele m-au dezamagit ff tare si am de gand sa le smulg si sa pun altele.

pup fetele

http://tabloute.blogspot.com/
Bucurie!

#193
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 25 august 2010 - 00:07

Lacra,imi pare rau de ardeii tai.Eu sunt fan gulii,mananc iarna supa de gulii la greu si asa crude.

Sambata asta am gasit si cativa porumbi numa buni de copt,yami!



"La vita e bella"

Explore Romania



Bijuterii hand made

De mancare

Dulciuri

Din gradina mea

#194
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 25 august 2010 - 17:04

Gata, tocmai am terminat conservele cu ghiveci pt iarna. Are o aroma, mama-mama! Am pus si niste cimbru cules de la Budva de pe munte, e super parfumat! Mi-au iesit 12 borcane de 800g si unul de 400g. Zilele trecute am pus rosii cherry la borcan si de asemeni am pus fasole tot conserva. Otetul de mere deja miroase a otet chiar daca mai are de stat 4 sapt pana-i gata efectiv.
Mmm, ma simt tare bine sa stiu ca avem hrana naturala din gradina pt acum si pt la iarna.[pk]
Tala, bravo, ce faci la noul job? David cu cine sta? Sa stii ca Bogdan mereu ma intreaba de flacaul tau: da unde e D, dar cu cine e, dar ce face etc? Cum ti-a deocheat soacra ardeii? N-am mai auzit de asa ceva... Daca vrei capsuni poti sa ii ceri Elisei caci in toamna trimite-n toata tara si are soi bun.
valentinag, multumesc, am pus trandafirii de sapt trecuta si ii ud zilnic. Ce bine ca si-au revenit rosiile tale, tare amarata erai si pe buna dreptate. Si la parintii mei pica merele si prunele desi pomii au fost tratati. Omizi nu au, dar perele mai au ceva viermi. Chiar si culese un pic crude (daca le mai lasau cadeau jos), gemul de prune a iesit f bun. Din merele cazute merita sa faci otet de mere, eu am luat reteta de pe blogul Elisei, miroasa deja f frumos.
B.nica, nu faci si gem din fragute daca ai multe? Cred ca ar iesi demential la gust.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#195
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 26 august 2010 - 13:45

Buna ziua la toata lumea si bine v-am regasit!

Gata concediul, a fost super-frumos, un oras superb, merita vizitat!! Pina la urma nu a fost chiar asa de obositor cu copiii (bine, au fost momente cind imi doream sa-i fac pachet si sa-i trimit acasa...[bang]) - dar ne-am descurcat si la vizitat muzee si in excursii.



In lipsa mea soacra a avut grija de gradina - asa ca arata ok, doar ca iar m-au napadit balariile in gradina de legume - nu stiu cum, ca abia reusisem o curat inainte sa plecam si am inteles ca nu a plouat deloc in perioada asta...[bang] Rosiile mie in majoritate mi s-au uscat - mi-au mai ramas citeva rosii cherry care arata foarte bine si sunt in continuare pline de fructe; ieri am cules si primele vinete din gradina si le-am facut salata - foarte gustoase, la anul am hotarit sa pun mai multe vinete, vad ca le-a mers foarte bine celor care nu stau in plin soare (deh, inca mai am de invatat!). Cele din soiul subtire si lunguiet sunt si ele pline de fructe, dar inca nu s-au copt, asa ca le mai las. La fasole deja am inceput sa culeg saminta.

De casuni sunt foarte multumita, asa ca la anul vor avea o arie mai larga - trebuie sa transplantez citiva stoloni in weekendul care vine. Fragute de care zice b.nica am si eu de la sieberz - desi s-au intins extraordinar de mult si cele 3 plante-mama au facut multe flori (au si acum!), fructe nu am vazut decit UNA! Oare de ce? Sper ca macar la anul sa apuc sa gust si eu...[:D]



Ca tot discutati de trandafiri - am pus si eu vad daca se prind doi butasi - unul de trandafir catarator (mov) si unul normal, rosu - eu i-am pus in ghivece cu pamint si intr-adevar i-am udat mult. Ma intreb acum daca ar fi bine sa-i transplantez in pamint si sa le pun pet-uri in cap, cum ziceti voi?



Aseara am smuls comosul care mai ramasese - mai avea flori, dar se cam uscasera si aratau rau, asa ca l-am smuls si acum am eliberat terenul sa poata respira restul de flori - mai rau este ca mi-a ramas spatiu in spate, pina la gard - cred ca am sa plantez acolo cele doua crizanteme pe care le-am cumparat - asa in ghiveci li se usuca pamintul prea repede si cind vin acasa mereu le gasesc pleostite...



Gata cu vestile de la mine ca m-am lungit destul!



Cred ca ar fi bine sa fac si un capitol nou pina nu intru in sedinte, asa ca revin cu linkul!





Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#196
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 26 august 2010 - 13:50

Va invit la CAPITOLUL 15!



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -