Sari la conținut

Sari la conținut


Dieta macrobiotica


20 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 14 mai 2009 - 15:22

Dieta macrobiotica are continut redus de grasimi, continut ridicat de fibre, predominant vegetariana, punand accentul pe cereale integrale si legume. In plus, dieta macrobiotica este bogata in fito-estrogeni din produsele pe baza de soia.






Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.

iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

#2
mgabi

mgabi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 21 mai 2009 - 10:16

Buna.

Interesanta dieta, mai ales ca am si probat-o acum cativa ani, dan nu stiam ca asa se numeste. Intamplator eu fiind o mare consumatoare de cereale, intr-o buna zi am inceput sa consum 90% din zi numai cereale cu lapte sau iart. Am observat ca dupa cateva zile ma simteam minunat si cu ceva Kg mai putin la purtator. Cu sperante mari am continuat timp de 3 luni si am scapat astfel de 17 kg. Ca o evadare din cereale in weekend mancam pranzul fara paine si desert (o ciorbita si felul 2). Acum dupa 3 ani, timp in care am recuperat mare parte din kg pierdute) am revenit la minunata dieta.
Ce este de remarcat la acest regim: cerealele sunt satioase si dupa ce le consumi nu-ti mai este foame timp de 4-5 ore.

Sa aveti pofta la cereale.

#3
flo1980

flo1980

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.510 mesaje

Postat 27 mai 2009 - 17:33

Interesanta dieta, dar cred ca mi s-ar scarbi de atatea cereale....

Totusi, merita incercata!




_________________________________



Mamy for 2 boys: un fulguletz si un pepenash!







#4
Iael

Iael

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 13 iunie 2009 - 12:10

Soia este f sanatoasa , dar cine are certitudinea ca nu a fost modificata genetic ?


#5
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 18 iunie 2009 - 18:04

Citat:
citat din mesajul lui mgabi

Buna.

Interesanta dieta, mai ales ca am si probat-o acum cativa ani, dan nu stiam ca asa se numeste. Intamplator eu fiind o mare consumatoare de cereale, intr-o buna zi am inceput sa consum 90% din zi numai cereale cu lapte sau iart. Am observat ca dupa cateva zile ma simteam minunat si cu ceva Kg mai putin la purtator. Cu sperante mari am continuat timp de 3 luni si am scapat astfel de 17 kg. Ca o evadare din cereale in weekend mancam pranzul fara paine si desert (o ciorbita si felul 2). Acum dupa 3 ani, timp in care am recuperat mare parte din kg pierdute) am revenit la minunata dieta.
Ce este de remarcat la acest regim: cerealele sunt satioase si dupa ce le consumi nu-ti mai este foame timp de 4-5 ore.

Sa aveti pofta la cereale.


Nu stiu daca sa rid sau sa pling cind citesc astfel de experiente pe care unii le fac inconstient cu propriile corpuri...
Cum sa maninci numai cereale?!? Si de ce?
Unde sint enzimele care provin din "hrana vie" respectiv fructe si legume proaspete (absolut indispensabile digestiei si metabolismului)? Unde sint acizii grasi esentiali (ca nu degeaba se cheama ei "esentiali")? Unde este necesarul zilnic de proteina cu ajutorul carora corpul se regenereaza?

O dieta sanatoasa pentru un corp sanatos trebuie sa fie diversificata, bogata in toti nutrientii de care corpul are nevoie.
Ingerarea zilnica a aceluiasi aliment pe o perioada lunga de timp duce la alergii pentru ca organismul nu e facut sa prelucreze aceeasi mincare permanent si la un moment dat zice: "hai, valea, ca m-am saturat... ia tu de-aci o mincarime de piele ca sa te inveti minte!". Corpul nu poate fi pacalit..e o masinarie prea desteapta.

Si ce legatura are experimentul acesta cu subiectul de fata?
Dieta macrobiotica, asa cum e ea descrisa in cartile de specialitate e o dieta sanatoasa, variata. Hei, daca Madonna o aplica...ce sa mai comentam!

Sint intru totul pentru cereale dar nu alea din pungi, pline de zahar si conservanti. Alea germinate, abundante de enzime si vitamine
[;)]

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel. [:)]

#6
Allure

Allure

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.251 mesaje

Postat 21 iunie 2009 - 21:34

Citat:
citat din mesajul lui Iael

Soia este f sanatoasa , dar cine are certitudinea ca nu a fost modificata genetic ?



certitudinea asta nu ti-o poate da nimeni la nimic.
am vazut in magazin capsuni "organice" cit pumnul...adica modificate genetic [bang]

singura solutie este ferma personala.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dance, sing, floss and travel. [:)]

#7
miiutachan

miiutachan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 24 iunie 2009 - 13:27

si este asa de eficienta?nu dauneaza organismului?[asia]

#8
mgabi

mgabi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 25 iunie 2009 - 12:50

Buna.

Dragele mele eu refuz sa mai raspund la acest subiect in urma criticilor voastre, dar din experienta proprie va spun ca nu exita dieta care sa te mentina supla o viata intraga dupa ce ai terminat-o .Dureaza cativa ani dupa care revii la greutatea dinainte de dieta. Apoi iarasi regim si tot asa toata viata daca vrei bineinteles adica cum spune un nitritionist "Mananc deci ma abtin". Petru fetele pofticiose greutatea este o problema permanenta. In privinta cerealelor daca manacati asa de multe nu vad ce ar face rau mai ales la tranzit si mai mult este clar ca puteti consuma si fructe si legume.
Mult succes pentru cine este amatoare de o astfel de dieta.

#9
miiutachan

miiutachan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 28 iunie 2009 - 23:13

gabi
fiecare cum vrea,sincer daca esti sanatoasa nu vad de ce nu ai putea sa o tii...si ai dreptate,trebuie sa tii mai mereu un regim pt a nu lua in greutate...stiu din experienta...daca nu stii sa te abtii dupa dieta iei dublu decat ai reusit sa dai jos...[pup]o sa incerc si aceasta dieta,monentan tin scarsdale...sa vad ce iese...va pup...si este bine sa ne impartasim experienta pentu a stii ce e bn pt noi,[vampa]

#10
discordia

discordia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 12:07

Am tot citit diverse diete care mai de care mai miraculoasa in rezultate.
Dragele mele, in componenta acestor diete pe care le-ati tinut ori despre care ati auzit intra cumva si SPORTUL, MISCAREA?
Ceea ce faceti voi se numeste, fara nici o suparare, INFOMETARE.
Ganditi-va un pic: tineti respectiva dieta mult apreciata si laudata o anumita perioada de timp, slabiti pana ajungeti la nr de kg la care doriti (asta cred ca se intampla de foarte putine ori), iar apoi ce faceti? Incepeti sa mancati de toate pentru toti si la orice ora. Apoi acumulati din nou kg pierdute, ba poate dublul lor si dupa aceea tineti iar o dieta si tot asa. Veti ajunge ca toata viata sa tineti dieta.
Eu va vorbesc din experienta si nu din auzite. Pana la varsta de 19 ani am avut si eu probleme cu kg in plus, aveam vreo 10 peste si se cunosteau destul de bine pt ca sunt mai mica de inaltime, am 1.57. Dupa terminarea liceului, m-am angajat, mancam ca de obicei, nu foarte mult, dar nici ponderat. Vreau sa va spun ca in 2 saptamani jumate am slabit 8 kg pentru ca depuneam efort, faceam miscare multa.
Acum eu am 49 de kg, mananc dimineata un iaurt cu cereale de ovaz (sunt foarte sanatoase pentru stomac)si beau un ness sau cappucino, mananc la pranz 2 feluri de mancare cu paine, dar ponderat, maxim 4 felii, mananc seara, dar fac exercitii, 30 de minute pe zi. Am si un copil, este adevarat, eu in timpul sarcinii nu m-am ingrasat deloc, ba am slabit, avand o sarcina foarte grea, am avut 45 de kg pana sa nasc.
Dar daca renunt cateva zile la exercitiile fizice incep sa ma simt balonata, grea, ma ingras daca nu fac miscare. Mai mananc si eu cate o inghetata, cate o prajitura, dar nu fac abuz. Deci toate trebuie consumate cu moderatie. Intre mese fructe si legume consumate in stare cruda.
Incercati macar o saptamana sa mancati in fiecare zi alimentele sanatoase, le veti intalni si in piramida alimentatiei si faceti exercitii, nu din acelea complicate. Zilnic trebuie consumate fructe, legume, lactate, carne si fainoase (paine, cereale). Fiecare au rolul lor. Am scris foarte mult, sper ca nu v-am plictisit.


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -