Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Floricele de Liliac mai-iunie 2010 (3)


198 raspunsuri la acest subiect

#21
aleesicoo

aleesicoo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.026 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 19:42

nu se foieste...radeee , nu isi strange piciorusele.....se uita pe tavan(verifik dak a dat tati bn cu lavabila)
pt colici merge super cu colief[pk]
acm scriu cu 1 mana
a dormit 10 min[bang][bang]


[mamica] fericita de printesa Karinutza Scorpiutza [olala](01.06.2010)
multumesc Doamne pentru aceasta minune sanatoasa!


#22
cusa

cusa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 20:03

Ale inseamna ca doar e activa printesa ta [pup]

Cornelia
Mamica fericita a scumpicei Emma- 14/05/2010

Be gracious to everyone,good company to many, known to a few, companion to one, enemy to none!


#23
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 20:14

baiatul meu a fost un cuminte de cand cu durerea mea de picior.

Dar eu cum atipesc cum ma doareeeeee[q]Nu mai potttttt[q]

Fetelor nu stiti vreun remediu babeasc de dureri?ca paracetamolul ala a fost frectie la picior de lemn[q]Ma doare tareeeeeeee[q]

Mi-a venit radiografia,ma uit ca pisica in calenadr si nici nu prea inteleg scrisul asta de doctor(la propriu),scrie ceva de genul "col. lombara sup. rectililine. P...oase L2-L3..nu inteleg nimic[bang]

Dar ma doare[q]



Cristina,mamica implinita[9cer] de sufletel mic,Sebastian Mihai[copil](14.05.2010)

#24
cusa

cusa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 250 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 20:35

Citat:
citat din mesajul lui cris_09
baiatul meu a fost un cuminte de cand cu durerea mea de picior.Dar eu cum atipesc cum ma doareeeeee[q]Nu mai potttttt[q]Fetelor nu stiti vreun remediu babeasc de dureri?ca paracetamolul ala a fost frectie la picior de lemn[q]Ma doare tareeeeeeee[q]Mi-a venit radiografia,ma uit ca pisica in calenadr si nici nu prea inteleg scrisul asta de doctor(la propriu),scrie ceva de genul "col. lombara sup. rectililine. P...oase L2-L3..nu inteleg nimic[bang]Dar ma doare[q]Cristina,mamica implinita[9cer] de sufletel mic,Sebastian Mihai[copil](14.05.2010)
Off Cristina, incearca o baie fierbinte sau un masaj cu otet sau ulei de masline caldut. Sper sa iti treaca cat de repede![olala]Cornelia Mamica fericita a scumpicei Emma- 14/05/2010 Be gracious to everyone,good company to many, known to a few, companion to one, enemy to none!

#25
n_a_n_a

n_a_n_a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 20:38

Cris [pup], eu cand am avut probleme cu ganglionul axilar (nu ca acum ar fi disparut, dar am hotarat ca pana nu apare un al doilea sa nu il mai bag in seama) am facut tratament cu un antiinflamator supozitoare, Movalis de 15 mg (unu pe zi) timp de zece zile. Chiar daca pe prospect nu este recomndat in sarcina si alaptare, ginecologul meu a zis ca e ok, in sarcina mi l-ar fi interzis, dar ca nu o sa imi afecteze laptele, mai ales ca e un tratament de scurta durata. Si asa a si fost le-am tolerat super bine (pe gura nnu pot lua asa ceva din cauza stomacului). Nu-ti zic sa iei si tu, Doamne fereste, dar consulta si alt medic, efectiv nu are rost sa te chinui in halul asta - pana la urma de la atata durere si lipsa de odihna ar putea fi afectata lactatia...



Edit: si pot sa spun ca medicul meu e un adevarat conservator in ceea ce priveste medicamentele in sarcina si alaptare - cand sufeream crunt de stomac a strambat din nas si abia mi-a permis sa iau o amarata de ranitidina (asta dupa o adevarata "conferinta" cu gastroenterologul), de nexium nici nu a vrut sa auda (asta e unul din medicamentele pe care le lua Murica, tot in sarcina, si cu care m-am tratat si eu inainte de sarcina, singurul care intr-adevar ma ajuta)



Nana, mamica [9cer] de ubirice dulce [copil], Adelina Ioana - 11 mai 2010


#26
Crissy_C

Crissy_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 21:04

Citat:
citat din mesajul lui n_a_n_a
Crissy, mersi [pup]. Eu i-am dat suzeta Adelinei din maternitate... Am avut probleme cu alaptatul, dar din cauza mameloanelor, si nu din cauza suzetei, sau a biberonului (desi eram geloasa rau pe biberon si dadeam vina pe el [:D]); a fost mai greu pana am invatat-o sa aiba rabdare sa prinda cu gurita areola, iar eu am avut de muncit pana am invatat sa-i tin sanul astfel incat sa o ajut. Si stai linistita, cand ii e foame tine suzeta in gurita fix pana isi da seama ca nu curge nimic din ea [:D]! Noi o folosin pe asta ; e integral din cauciuc si oricum s-ar intoarce sau ar trage de ea nu se poate rani. Si se gasesc mai multe marimi.
Nana, mamica [9cer] de ubirice dulce [copil], Adelina Ioana - 11 mai 2010
Nana, merci[pup] Nu ma gandesc sa o pacalesc cand ii e foame, stiu ca nu am nicio sansa cu trompetzica, dar poate o ajuta sa adoarma mai rpd uneori sau sa reducem un pic timpul de stat la san, eu stiu? Ce-i drept, cand sta mult la san si doarme mult, adica eu zic ca ea chiar suge, nu molfaie, dar parca prea ne intindem uneori si peste o ora jumate... La celelalte mese sta normal, 20-25 de minute, dar nu mai doarme cum dormea odata, cate 3 ore...[q]Cristina, mamica fericita de [copil] Patricia Andreea 9 iunie 2010

#27
Crissy_C

Crissy_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 21:06

Citat:
citat din mesajul lui cris_09
baiatul meu a fost un cuminte de cand cu durerea mea de picior.Dar eu cum atipesc cum ma doareeeeee[q]Nu mai potttttt[q]Fetelor nu stiti vreun remediu babeasc de dureri?ca paracetamolul ala a fost frectie la picior de lemn[q]Ma doare tareeeeeeee[q]Mi-a venit radiografia,ma uit ca pisica in calenadr si nici nu prea inteleg scrisul asta de doctor(la propriu),scrie ceva de genul "col. lombara sup. rectililine. P...oase L2-L3..nu inteleg nimic[bang]Dar ma doare[q]Cristina,mamica implinita[9cer] de sufletel mic,Sebastian Mihai[copil](14.05.2010)
Cris, mie dupa ceza dr mi-a recomandat 5 zile diclofenac supozitoare si nurofen forte cate 1 pe zi, si stia ca alaptez, deci banuiesc ca sunt ok amandoua... Sper sa-ti treaca [pup]Cristina, mamica fericita de [copil] Patricia Andreea 9 iunie 2010

#28
cris_09

cris_09

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.354 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 21:14

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C
Citat:
citat din mesajul lui cris_09
baiatul meu a fost un cuminte de cand cu durerea mea de picior.Dar eu cum atipesc cum ma doareeeeee[q]Nu mai potttttt[q]Fetelor nu stiti vreun remediu babeasc de dureri?ca paracetamolul ala a fost frectie la picior de lemn[q]Ma doare tareeeeeeee[q]Mi-a venit radiografia,ma uit ca pisica in calenadr si nici nu prea inteleg scrisul asta de doctor(la propriu),scrie ceva de genul "col. lombara sup. rectililine. P...oase L2-L3..nu inteleg nimic[bang]Dar ma doare[q]Cristina,mamica implinita[9cer] de sufletel mic,Sebastian Mihai[copil](14.05.2010)
Cris, mie dupa ceza dr mi-a recomandat 5 zile diclofenac supozitoare si nurofen forte cate 1 pe zi, si stia ca alaptez, deci banuiesc ca sunt ok amandoua... Sper sa-ti treaca [pup]Cristina, mamica fericita de [copil] Patricia Andreea 9 iunie 2010
Bravo[pup]Acum mi-am amintit ca pentru durerile dupa epiziotomie tot supozitoare diclofenac am folosit.Si chiar am in casa.Acum m-au mai lasat un pic,cand stau culcata ma doare mai rau.Dar e bine de stiut pentru la noapte[pup]Multumesc fetele,maine ma duc din nou la doctor cu radiografiile si vedem ce zice[pup]Cristina,mamica implinita[9cer] de sufletel mic,Sebastian Mihai[copil](14.05.2010)

#29
bubu30

bubu30

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.165 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 21:38

Ioana sa stii ca si eu fac parte din categoria celor care doar citesc, rusinica mie [:I], dar eu zic ca e un progres fata de perioada cand nu reuseam nici sa citesc cu saptamanile
Sper sa preogresez pana la a si scrie mai des [:D]

Nana merci de intrebare , bebeii mei sunt tare molesiti, dorm mult, nu au pofta de mancare, nu iau deloc in greutate de cand sunt bolnaviori
Pe deasupra mi-e frica sa nu cumva sa nu isi revina pana sambata viitoare si sa trebuiasca sa anulez botezul [q]


Ruxi [mamica]super fericita de [copil]Alexandra Maria si [copil]Alexandru Andrei - 2 mai 2010

#30
Onana

Onana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 788 mesaje

Postat 08 iulie 2010 - 21:58

Crissy, dar nu poti sa pui mai putina solutie de sterilizare, daca e doar pt lingurita? Sau ai putea s-o fierbi 5 minute, ma gandesc, daca nu ai sterilizator..Eu cu Matei nu sterilizam chiar si lingurita sau masura de lapte praf, acum insa fac asta, la indicatia medicului.

Nana, si eu zic ca 37.6 rectal la bebe nu e febra, si Tudor are asa frecvent, nu e cazul de antitermice, zic eu. Cat despre ce zicea Ale de sterimar, eu stiu ca nu e indicat pt bebe asa mic fas in nas, serul fiziologic e cel mai indicat. Cel putin noua asa ne-a zis pediatrul. Daca apa de mare n-ar fi spray, ci picaturi, poate ar fi ok, dar asa stiu ca nu e bine.

L-am programat saptamana viitoare (luni si joi) pe Tudor la kineto sa-mi arate ce si cum tre sa fac cu el ca sa se dezvolte sanatos si armonios si sa rezolvam si cu caputul putin turtit pe-o parte.

Cris[pup], mersi de link, stiam de principiul cu data ovulatiei si sexul copilului, doar ca se pare ca nu l-am aplicat corect dat fiind ca am 2 baieti. Ei, mai vedem cu bb3, daca va fi..

Sorana
Matei (21.02.2008) si Tudor (24.04.2010)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -