Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dovlecei frumosi sept-oct 2009*161*


203 raspunsuri la acest subiect

#11
raluk16

raluk16

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.115 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 01:52

Citat:
citat din mesajul lui daciana.ilie

Citat:
citat din mesajul lui raluk16

In legatura cu discutia de acuma dupa-masa/seara... m-a intristat asa de tare [:(]. Si incerc sa nu spun nimic pentru ca nu-mi place sa jignesc si stiu ca oricum nu as rezolva nimic. Nu a fost o situatie in care sa ni se ceara sfatul ca sa aiba vreun sens sa imi spun parerea. Dar sunt foarte trista ca acesti copii nu pot alege, ce vina au ei pentru cat vor suferi? Sunt foarte trista... si sunt curioasa ce urmeaza, cafea si tigara? [:(]

Asa mi-a pierit orice chef...



raluka, imi pare rau ca te-am intristat, as fi preferat sa-ti spui parerea daca crezi ca o puteai face fara sa ma jignesti [:D]


asa mi se pare mie normal (dar de, cum nu detin formula mamei, poate nu detin nici alte formule) - ca de asta suntem aici si discutam -- sau suntem aici doar pentru a ne lauda reciproc puiutii si a ne ura una alteia la multi ani?!

daci



"În neîntelegerile cu cei dragi ia seama numai de situatia curenta. Nu invoca trecutul."



Daciana nu mi s-a parut ca ne-ai intrebat daca e bine sa faci asa ceva, ai inceput doar sa spui chestiile alea ca si cum te-ai lauda. Nu vad de ce mi-as sacrifica din timp sa scriu aici ce parere am. Nu mi s-a parut ca "discutam".

Fetele stiu ca atunci cand se punea problema ca cineva avea dileme si probleme de alaptat, de exemplu, de multe ori imi spuneam prea mult parerea. Dar acum stiu ca nu are sens.

Puiul ma cheama, l-au apucat durerile pentru dintele nr.4, deja s-a trezit plangand de doua ori.

Noapte buna.


Mami fericita de minune Alex (16 octombrie 2009)

#12
liliac1

liliac1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.404 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 01:55

Citat:
citat din mesajul lui MangaGirl
Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81
mai, apropo de paine... Carol mananca paine... adica ii rup asa ca la porumbei si el mananca si e mega incantat! am intrebat pediatra si a zis ca e ok, sa ii dau. nu ii pun in ciorba, ii pun pe masa de la scaunul de masa si el culege bucatelele si le mesteca cu o pofta de numa-numa__________________________[hippi]Ioana mama lui [caru] Carol Ioan , fotografii [clown] Trazbâtii [clown]
si eu ii dau cate o coaja...bonus o data la cateva zile...e incantat, indragostit, irecuperabil si daca si-o pierde prin bavetica de plastic incepe sirena de parca la-u piscat tantarii liliaculuiMangaGirl, Mami de Aidan Gabriel, bb scump si carliontz - 03.10.2009 [pk]www.bebestepz.blogspot.comMicul nostru Foc a venit pe lume
Am incercat si eu sa-i dau. M-a invatat draga mea mama..ca cica asa se dadea odata pentru masarea gingiilor. Numai ca al meu sfredeleste tot cu fierastraiele din gura...si este haplea. Deci cand musca...pai musca, fratie, isi umple gura si apoi da sa inghita iar eu stau cu dejtu pregatit sa-l forez direct la amigdale. Iar el tine dintii stransi si urla daca-i iau bucatica de la gura!!I-am luat niste biscuiti de-aia de bebe sfaramiciosi rau de tot...dar sarmanii nu apuca sa se sfarame ca flacaul si-i indeasa cu ambele maini direct in stomac. Ce ma fac eu cu haplea asta???Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009)Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! D'ale Andrei Vremuri

#13
biaz29

biaz29

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:05

Citat:
citat din mesajul lui liliac1
Mai, eu am 2 intrebari pentru BIA#350;1. cum fierbi cerealele alea de la sano??? In lapte sau in apa??? Intregi sau le macini inainte??Eu am incercat sa fierb cereale de grau macinate si-a iesit bullshit [bang] de n-am putut gusta nici eu, darmite copilul.2 ??? Am uitat...imi joaca feste neuronul...Poate-mi amintesc intre timp [alcool]Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009)Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! D'ale Andrei Vremuri
1. Le fierb intregi in apa pana se umfla bine si se crapa coaja. Apoi le scurg si le pun intr-o cutie la frigider. Le dau la blender impreuna cu fructele si branzica (eventual). Tin max 2 zile. 2. .... Si mie imi joaca feste jumatatea de neuron. [alcool][alcool]___________________________________________________________________________________________Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)

#14
liliac1

liliac1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.404 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:09

Citat:
citat din mesajul lui biaz29
Citat:
citat din mesajul lui liliac1
Mai, eu am 2 intrebari pentru BIA#350;1. cum fierbi cerealele alea de la sano??? In lapte sau in apa??? Intregi sau le macini inainte??Eu am incercat sa fierb cereale de grau macinate si-a iesit bullshit [bang] de n-am putut gusta nici eu, darmite copilul.2 ??? Am uitat...imi joaca feste neuronul...Poate-mi amintesc intre timp [alcool]Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009)Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! D'ale Andrei Vremuri
1. Le fierb intregi in apa pana se umfla bine si se crapa coaja. Apoi le scurg si le pun intr-o cutie la frigider. Le dau la blender impreuna cu fructele si branzica (eventual). Tin max 2 zile. 2. .... Si mie imi joaca feste jumatatea de neuron. [alcool][alcool]___________________________________________________________________________________________Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)
Sar'mana [asia] Notat!!!Ia uite, cum ai aparut, cum a venit si intrebarea nr 2.Deci 2. Ce sa cer de la farmacie cu stamicina pentru dinti?? Ma duc asa, ca fluturasul si intreb daca se pricep sa-mi prepare asa o minune de-asta eftina si buna?? Mi-e ca ma trezesc ca ma intorc cu sacosica plina de branduri consacrate gen dentinox, calgel si altele...si numai cu ce trebuie NU! Deci, ce sa intreb la farmacie? Adica ce vreau eu pentru dinti?? Ai inteles ceva??[alcool]Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009)Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! D'ale Andrei Vremuri

#15
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:10

Si eu ii dau paine,de fapt coaja de paine,si musca din ea ca un om mare[olala]. Nu stiu cum am reusit,dar al meu nu prea mai vrea pasat bine,mai degraba bucatele.Banana o mananca numai singur,mar la fel.

Daciana,iti propun un compromis,desi nu mi-ai cerut parerea: incearca sa ii faci in casa o replica a branzicii cu fructe de la danone.

Am gasit si eu reteta undeva ,ca imi placea gustul ... Urda dulce+ fructe ,bagate la robot,pasate bine = cea mai buna branzica cu fructe,si juri ca e aceeasi cu cea din cutiuta.
Azi i-am dat si eu lui Paul din ca cu urda,ca mi-a dat voie sa zic asa,pediatra. Stiu ca urda se face din zerul de la branza,fiert .Persona de la care am luat eu facuze branza cu cheag natural,de ala facut in casa,asa ca am indraznit sa ii fac cu de aia,dar oare daca iau si din comert are ceva? Maine merg in piata si intreb cum fac ei urda...



Lali,mami[bis]+ [copil]Paul-Iuliansi+ Vali,tati[marinar]in devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[copil]Noi trei...un inceput de viata![copil]

#16
liliac1

liliac1

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.404 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:13

Citat:
citat din mesajul lui Ioanna81
Citat:
citat din mesajul lui liliac1Ioana Da, situatia este cat se poate de nasoala, din pacate...numai ca societatea civila are alte preocupari si treburi si n-are timp de prostii. Sotul meu s-a dus la lopatat. Deh, ca un bun samaritean...si-a fost oripilat ca NU ERAU GALATENI la treaba. Vreo 5 popi in antiriele lor de ninja care dadeau indicatii pretioase FARA sa puna mana pe lopata...si vreo 2-3 concetateni care isi astamparau setea pe asa zi caniculara. Ce merge mai bine decat o bere. Explicatia lor: Stau la etaje superioare si nu vor fi afectati [bang]Bine, eu stau in partea cealalta a orasului, pe deal, si la etajul 5...dar asta nu ma face indiferenta. In fine...astia-s oamenii...Ceea ce se prezinta la TV nu e intotdeauna adevarat intrutotul ci se mai si scot anumite chestii din context.
nu-mi vine sa cred... ”cineva sa faca ceva” nu? [bang]apropo de muscaturile de tantari am descoperit ca exista la Chicco neste chestii mega bune ante si post muscatura de tantar. eu i-am luat lui Carol un fel de pix cu care il dau dupa ce l-a muscat animalul zburator. si pun si pastila de tantari si tot degeaba. stiu sigur ca dracovenia este ewficienta pentru ca a avut si domnul sot parte de niscauva muscaturi si l-am oblojit si pe el cu chetia asta (ca doar scrie ca e pentru 0+... )__________________________[hippi]Ioana mama lui [caru] Carol Ioan , fotografii [clown] Trazbâtii [clown]
Dar pe langa 0+ nu scria si-o denumire ceva?? Ca parca vad ca m-am pacalit cu fenistilul asta si trebuie sa caut si alte solutii.Doar stiu de la fii-mea ca e un fel de "calgel pentru dinti" adica apa de ploaie de 21 de RON dar tantica de la farmacie n-a stiut sa-mi recomande altceva. Fenistilu' cica este za best av za best!!!as fi spus ca dau o bere pentru asta dar n-as vrea sa se interpreteze de-aiurea in contextul actualLiliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009)Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci! D'ale Andrei Vremuri

#17
Fragutza

Fragutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.820 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:15

Liliacule, ce idee buna mi-ai dat cu amestecul ala de iaurt cu branzica. N-am inceput cu lactatele pana acum dar urmeaza.

Luto, am dansat draga, normal! Ziceai ca-s scapata de acasa[:D]
Ia zi, Davidosu ce mai papa?

Hepi, iar ai disparut?Esti cu muncitorii la bere?

People who say they sleep like a baby usually don't have one.

#18
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:15

Liliac,taunii sunt mustele alea mari,negre,care musca tare nu? De obicei stau in jurulgrajdurilor ,parca,alea erau mustele pe care nu le lasam sa se aseze pe vacutza noastra cand eram mici.. Ii faceam racoare cal a sultani [:D],ptr ca psicau de dadea sangele,si vaca are pielea groaasa pe langa om.Pe aici nu am vazut de aia,dar sunt niste tantari frate,de la statia asta de epurare a ape care este aproape,de te serii,zici ca sunt libelule[alcool],libelule maro [:D]



Lali,mami[bis]+ [copil]Paul-Iuliansi+ Vali,tati[marinar]in devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[copil]Noi trei...un inceput de viata![copil]

#19
Lali_mete

Lali_mete

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.644 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:17

Si inca ceva, solutia aia cu glicerina boraxata nu se face amara de la ce ii mai baga aia de la farmacie? Ca i-am facut si eu lui PAul cad facuse afte de la biberon ,pe la 4 luni,si imi voma daca il dadeam.Cand l-am incercat eu am avut aceeasi reactie pentru ca era amar in draci



Lali,mami[bis]+ [copil]Paul-Iuliansi+ Vali,tati[marinar]in devenire = NOI,o familie care vrea sa fie fericita !!

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[copil]Noi trei...un inceput de viata![copil]

#20
biaz29

biaz29

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 07 iulie 2010 - 02:19

Citat:
citat din mesajul lui liliac1



Sar'mana [asia] Notat!!!

Ia uite, cum ai aparut, cum a venit si intrebarea nr 2.

Deci 2. Ce sa cer de la farmacie cu stamicina pentru dinti?? Ma duc asa, ca fluturasul si intreb daca se pricep sa-mi prepare asa o minune de-asta eftina si buna?? Mi-e ca ma trezesc ca ma intorc cu sacosica plina de branduri consacrate gen dentinox, calgel si altele...si numai cu ce trebuie NU! Deci, ce sa intreb la farmacie? Adica ce vreau eu pentru dinti??

Ai inteles ceva??[alcool]



Liliana, [comoara] Andra-Maria (29.09.2003) & [baietel] Radu-Mihai (21.10.2009)



Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!



D'ale Andrei



Vremuri









[:D] Esti pe aproape dar e vorba de un preparat simplu cu glicerina si ANESTEZINA. Nu stiu exact proportiile. Le aveam pe acasa pe o reteta. Dar cred ca daca mergi la o farmacie cu o laboranta buna, va sti despre ce e vorba. Ideea e ca e un preparat dintr-ala in sticluta, nu un produs care se comercializeaza gata ambalat. SI efectul e ca amorteste un pic gingiuta (l-a incercat sotz pe limba si a zis ca are efect o durata bunicica si ca se simte efectul, nu ca la calgel sau altele asemanatoare care doar racoresc putin.)



Gata, in sfarsit se pare ca a adormit mai bine nazdravanul meu. Va urez noapte buna si ma ascund sub patura.



___________________________________________________________________________________________

Bia, mamica lui Busici (24 mai 2005) si a lui Mosorel (22 sept 2009)



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Amniocenteza la 19 săptămâni

    Ana1298
    - Astăzi, 16:15

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -