Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

intarziere crestere intrauterina 3-4 zile?!


15 raspunsuri la acest subiect

#11
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 31 august 2010 - 20:44

aida, si eu am nascut la 37 de saptamani un bebe perfect sanatos, de 2800 gr. si 50 de cm. daca vrei sa-l vezi cum arata este la semnatura si il cheama Mihai (cel mic). nu a stat o secunda la incubator sau in salonul de prematuri. si el a avut retard de crestere o saptamana pentru ca am descoperit ca am trombofilie (am descoperit-o pentru ca aveam lichid putin).

asa ca nu-ti face probleme, vei avea un bebe sanatos.

[pup]



Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]

AlexsiMihai

AlexsiMihai

www.dianalaura.wblog.ro

veniti la produse noi sau impecabile la preturi foarte bune

pt. Alexandru Hapaleti si alti copii

#12
bubulino

bubulino
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 02 septembrie 2010 - 16:54

Buna fetelor,
Vin si eu cu o parere la intrebarea pusa de Aida. E posibil sa nu fie nimic ingrijorator, deoarece fiecare organism difera de la femeie la femeie. La ecografia de 5 luni imi arata ca bebe era mai mic cu 1 saptamana,dr nu sa impacientat, a zis ca e normal, ca bebe e bine si sa nu ne facem probleme, apoi mi-a recomandat sa fac ecografie de abia la 7 luni.La 7 luni bebe era mai mic cu 1 luna,de atunci dr a inceput sa se cam ingrijoreze, faza e ca am si avut probleme mari cu tensiunea, aveam picioarele si mainile umflate....Peste inca o luna la 36 de saptamani bebe arata la ecografie mai mic cu 1 luna jumate, nu mai aveam lichid si peste cateva ore mi sa facut cezariana de urgenta. Mi l-au scos in coma de gradul II, doctorii i-au spus sotului meu ca acest copil nu va trai. Dupa abia 8 ore copilul si-a revenit si a inceput sa miste manutele cate putin. Numai are rost sa va zic prin ce am trecut, eu afland cum sa nascut de abia dupa o luna (am stat in maternitate 2 luni pana a ajuns la 2 kg). Acum are 2 ani si 7 luni si credeti-ma ca este foarte bine, este cam slab intr-adevar, are 11 kg, dar este sanatos, destept si foarte rasfatat. Concluzia este : aveti grija cu aceste intarzieri de crestere, nu e de joaca, nu e o regula ca la toate sa see intample ce mi sa intamplat mie,dar aveti grija. Mi-am promis ca la al doilea copil sa fac ecografie luna de luna, sa fiu sigura ca e totul in regula. Pupici Adia si multa sanatate tie si lui bebe.

#13
ralucajosan

ralucajosan

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 10:28

Exact acelasi sfat il dau si eu. Grija maxima cu intarzierile de crestere si monitorizare permanenta. Mie mi se pare ingrijoratoare lipsa de lichid amniotic.
La fel am patit si eu. Desi la toate ecografiile facute lunar bebelina mea era mai mare decat varsta gestationala, la cea de la 37 de saptamani era mult sub grafic, lipsa totala de lichid amniotic si cezariana de urgenta. Din fericire au salvat/o la timp. A avut doar 2 kg., a stat 3 sapt in spital, dar, din fericire, nici o problema de sanatate. A recuperat integral.
Asa ca, din punctul meu de vedere (confirmat de altfel de doctorita) e mai bine un prematur, decat un dismatur (nascut la termen dar foarte mic) pentru ca, daca nu se mai hraneste corespunzator in burtica, pot aparea probleme majore.
Sanatate multa

#14
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 10:55

si a mea era mai mica cu 2 saptamani, s-a nascut cu 3200 dupa termen, dar nu cred ca avea nici 3000 atat de mica si slaba era[:D] Insa a recuperat rapid, in primele luni a pus cate 1,25 kg pe ea numai cu lapte de mama, fara ceai, gris si alte porcarii.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)



Povestea nasterii: Lili si Robert

#15
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 03 septembrie 2010 - 19:24

Subscriu. Mai bine prematur decat sa fie lasat pana la termen si sa risti sa pateasca ceva.

Cum am spus mai devreme, si decizia doctorului meu de a face cezariana la 37 de saptamani (dupa UM) a fost categoric cea corecta. Inca putin daca ne mai lasa si se putea intamlpa o nenorocire.



Intr-adevar, trebuie monitorizare permanenta. Eu am facut eco si de cate 2 ori pe saptamana si teste de non-stres. Mi s-au facut din timp injectii si perfuzii pentru maturarea plamanilor, ca sa fie gata daca se vedea oricand ca intra in suferinta fetala.



Raluca, mamica printeselor Ioana - Alexandra (10.10.2004) si Nadia - Ana (29.12.2008)



NOI



Asa a venit pe lume Ioana








Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -