Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

MELANOM MALIGN - ATENTIE LA ALUNITE !


201 raspunsuri la acest subiect

#11
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 13:31

Monica, draga mea, sa-ti dea Dumnezeu sanatate, sa se infirme prezumtiile astea si sa nu mai ai vreodata o problema!

M-a imrpesionat teribil ce ai scris.



ca si Denizel, iti sugerez schimbarea alimentatiei absolut total.

Din pacate iti vorbesc din experienta.....dar de la sfarsitul lunii martie eu mananc altfel, iar hemoglobina e deja la 12, uneori 13, iar ultimul test Coombs a iesit mult mai bine, adica cel direct e negativ, mai am anticorpi antiwritrocitari(care distrug globulele rosii), dar nu legati de eritrocite, ceea ce e fantastic, sper sa o tin tot asa....si cortizonul e la o doza infima fata de ce luam si speram ca in 2 luni sa nu mai iau deloc.



Practic, eu fac o cura de masiva dezintoxicare 2 saptamani, cu grau si orez si un ceai de 5 plante, iar in urmatoarele doua adaug legume, fructe, ulei presat la rece, lactate fermentate si ou moale. Voi manca asa pana la disparitia completa a bolii, si am incredere ca asta se va intampla. Desi nu am ceva malgn, anemia hemolitica e la fel de periculoasa, asta iti spun ca sa stii care a fost motivul pentru care mi-am schimbat asa radical raportarea la mancare....



Ma gandesc la tine si sa fii tare, oricand ai nevoie de un umar sau un sfat, sunt langa tine.



Multumesc si de avertizare....suntem la mare, eu n-am voie la plaja, stau pe terasa, dar am vazut la Sifia niste alunite si inca odata le-am dat instructiuni sa stea imbracata sub umbela si data cu crema, dezbracata doar in apa.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#12
monica70

monica70

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.205 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 13:39

DENIZEL mersi de urari si de sugestii.O sa ma uit si pe site-urile alea.Stiu de faza cu regimul,dar si asta e o chestie ca eu am mancat intotdeauna super echilibrat.Mancare gatita cu multe legume,putina carne alaturi,multe lactate,exces am mai facut doar la ciocolata [pofta] si viciul - cele una-doua cafele pe zi.Nu gatesc cu vegeta,nu beau sucuri,decat rar de tot pepsi sau cola,beau doar apa minerala sau plata.Deci mie nu mi se putea intampla nimic,nu? [bang][:-@] Am fost prea sanatoasa tun pana la 40 de ani (culmea impliniti exact in 30 iunie,ziua operatiei de la Cluj ...) de-aia trebuia sa apara ceva ca mergea totul prea bine [xx(].

IOANA mersi de ganduri.Normal ca nu ne gandim ca ni s-ar putea intampla ceva noua,ca altfel cine ar mai putea trai normal??? Pe drumul spre Cluj,de doua ori a evitat frate-meu in ultimul moment niste masini intrate in depasiri riscante si care ne aparusera in fatza! Asa ca nu stii niciodata ce se poate intampla maine.Am de gand sa continui sa traiesc normal ca si cand nu s-ar fi intamplat nimic.Ba sper sa merg si la mare - biletul e din 29 iulie - chiar daca o sa imi pun factor de protectie 50 cum mi-a sugerat medicul care m-a operat.N-am de gand sa ratez o balaceala buna,ca oricum dupa soare nu ma omor.Si la Felix m-am balacit saptamana trecuta [:I]



Scuze de pe-acum daca nu apuc sa raspund in timp util tuturor ,dar vreo cateva zile sta maica-mea prin zona, ca nu am voie sa iau in brate strumful.Si daca apare si ma vede iar la PC face spume [:D][8D] Cica sa ma odihnesc [:-@].Acum sunt pe-afara,daca dispar inseamna ca au aparut.



MONI cu DIANA (01.01.2006) si TUDOR (14.08.2009)




POZE



10% din viata este rezultatul a ceea ce ni se intampla, 90% din viata noastra este decisa de modul in care reactionam la ceea ce ni se intampla


#13
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 13:45

Monica, voiam sa-ti mai zic ceva: sa stii ca, indiferent de rezultate, situatia nu este disperata, adica poti iesi din ea.

Iar iesirea (asa cum zicea si Sabina) e foarte la indemana: dieta [:)]. Si astea nu sunt bazaconii, sa stii! :)

(A, nici lactatele nu sunt prea grozave...).



Oricum, o sa fie foarte bine, ai sa vezi!!! [:)]













Pentru parinti, de dragul copiilor






"Omul care a inventat distractia a fost copilul" [:)] - din jurnalul unei mãmici de bãietel.




#14
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 13:45

Monica, multa sanatate si putere iti doresc! [pup] Tu stii ca eu mi-am scos in iarna doua alunite, tot pe acelasi criteriu, mai bine sa previi, decat sa tratezi.
Doamne ajuta sa fie totul bine cu tine, iar analizele sa-ti iasa perfect![pup]


Ingrid S si Diana

Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.
Vauvenargues

#15
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.448 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 13:50

Multumita tie [flo][flo][flo],

din pacate[asia], am sunat si eu acum matusa-mea de imprumut (cum ii spun ca e matusa fostului sot) sa o rog sa se intereseza prin spital exact ce si cum trebuie facut.

Cand am avut operatia la ochi am vrut sa rezolv si asta, dar nu aveam voie din cauza pozitie la operatie (sa nu radeti, nu am avut voie sa ma aplec in fata si operatia ar fi avut loc taman in pozitia aia) si au trecut de atunci 2 ani in care am si uitat ce aveam de facut [bang]

Ce inseamna sa inchizi ochii, cum zice cineva :(




Monica, iti doresc sa treaca rapid zilele de asteptare si sa ai doar si numai vesti foarte, foarte bune [asia]



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

#16
Somleac

Somleac

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.112 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 13:51

Moni, iti doresc tot binele din lume, sper sa primesti vesti bune.

Iti multumim pentru semnalul de alarma. Si eu ma lupt cu bunici si alti prieteni care expun copii la ore nepotrivite la soare. O ma ajut de mesajul tau sa fiu mai convingatoare.

[pup]

Daria- 29.01.1999;Alex - 07.02.2003;Matia - 31.10.2006;Victor -28.03.2008

#17
Claudelu

Claudelu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 14:09

Offffffff Moni, de-a dreptu m-a speriat mesajul tau! [q][q][q]

Cum ti-am scris si dincolo, sunt alaturi de tine! [flo]

Cand mi-ai pove de alunita ta sincer eram ferm convinsa ca nu e nimic, ca te-a speriat Stoica (cum ii sta lui in fire) degeaba!

Offf imi pare rau ca ai avut parte de o astfel de veste [q]

Nu-ti pierde increderea si optimismul! [pup]









Claudia [vampa] si Raul-Andrei [bonjovi]







#18
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 14:48

Monica,m-am socat cind am citit,de cind mama a fost diagnosticata cu cancer in noiembrie,nu pot decit sa [q] de cite ori citesc despre boala asta...Lupta e crunta dar cit timp exista speranta...
Si eu sunt f atenta la alunite,in iulie am de gind sa merg din nou la dermatolog,il iau si pe sotu'cu mine,noi am mai fost dar nu mergem chiar regulat [:I].

Te imbratisez cu drag si fii tare,in ziua de azi cancerul descoperit devreme e tratabil.

La multi ani!Sa fii sanatoasa,asta e tot ce conteaza![pup]

Alina,mami de 2 copii minunati


#19
JuliaSM_2

JuliaSM_2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.354 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 15:01

Hmmm....m-ati bagat in boale cu subiectul de fata! Sunt eu cu tenul masliniu si bruneta,nu ma colorez rapid la soare,am alunite cu duiumul pe corp,in cele mai interesante zone,incepand cu obrajii si terminand cu zona dorsala.Cea mai cea e langa ombilic,iar de cand cu sarcinile(3 sarcini in 4 ani),si-a marit dimensiunea de nedescris.Nu mi-a facut probleme inca,de genul sangerari,margini zdrentuite sau schimbari de culoare,arata doar ca pielea intinsa la maxim.
Inca una cu probleme,despre care stiu sigur ca a crescut si e si grasuta si in relief la pipait e cea localizata EXACT pe linia celor mai multe sutiene pe care le am,modificare pe care am pus-o pe seama deranjului facut de sutien(am caut si probat tot felul de modele,dar cam toate pe-acolo trec,pe spate).
Clar sunt picata in butoiul cu ingrijorare,dupa ce vine bebe vizitez si eu un dermato.Sunt convinsa ca o sa mor intr-o zi de ceva,sper totusi sa nu fie nici prea curand,nici din cauza de alunite...[:I]

#20
adablackcat

adablackcat

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.413 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 15:13

Julia, esti tare! Si noi speram acelasi lucru...convinse in acelasi timp ca o sa murim candva de ceva. [:-)))][:-)))][:-)))]



Licurici drag plecat in cer





Ada, mami de Iulia (10 iulie 2003) si Vlad (6 mai 2006)


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -