Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Topic - concediul medical, prenatal, postanatal(2)


238 raspunsuri la acest subiect

#11
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 16:41

intrebarea e daca de la dir muncii imi pot respinge dosarul de cic pt asta

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobuc...sti_2003/CAROL/


#12
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 23:06

O sa fie bine, e Ok. Nu o sa ai nici o problema. Se elibereaza o adeverinta din care sa rezulte ca ai stat 42 de zile in postnatal.



Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#13
cristi_2003

cristi_2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.298 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 23:23

multumesc mult marius

Cristina, mama fericita de Stefan Carol (29.12.2008)

http://b1.lilypie.com/hQRfp2.png

http://s288.photobuc...sti_2003/CAROL/


#14
simi_for

simi_for
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 09 mai 2009 - 23:04

Mi-ati luminat ziua, va multumesc.
Iti multumesc alessia2005 pentru informatii, ma ajuta mult. nu am intrerupere in cartea de munca, lucrez la aceasi gradinita de 6 ani. Nu stiu cum voi rezolva cu continuitatea de la 1 sept. pentru ca ar trebui sa merg la concurs, iar de la gradinita nu mai pot primi continuitate pt. ca se desfinteaza. Dar n-am inteles un lucru, ma afecteaza in vreun fel sau doar ca sa mearga cartea de munca?

#15
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 10 mai 2009 - 21:09

pleci mai devreme in concediu medical,de care o fi.si uite asa ai rezolvat problema de la 01.09.2008.pleci in concediu de la 15.07.2009 si gata.


Madalina [gravi]24+[fetita]Eva-Maria

#16
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 10 mai 2009 - 21:10

scuze e 01.09.2009.si daca tu nasti pe 03.09.2009 si nu ai continuitate deci s eopreste la 30.08.2009 hopa nu mai ai vechime..


Madalina [gravi]24+[fetita]Eva-Maria

#17
aris26

aris26

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.049 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 15:44

buna,
am si eu o problema...poate sa pricepe cineva sa imi raspunda. eu am nascut pe 25martie anul acesta. nu mi-am luat concediu prenatal deloc pt ca nu a fost cazul. am fost saptamana trecuta la medicul de familie sa ii cer concediul de 42 de zile postnatal si mi-a spus ca nu imi mai poate da decat incepand cu 1 mai. ei, acum nu stiu ce sa fac...ce fel de lauzie e aia la 6 saptamani de la nashtere? bashca ca o sa pierd o luna si jumatate de cic. stiu ca e vina mea ca nu m-am dus la medic imediat dupa ce am nascut, dar numai la asta nu mi-a stat capul...bine nici nu stiam ca trebuie sa ma duc imediat. eu am crezut ca daca medicul de familie stie ca sunt gravida si ca trebuie sa nasc la sfarsitul lui martie nu o sa ma lase descoperita. intrebarea mea este: nu mai pot sa fac nimic in asa fel incat sa nu raman fara bani o luna jumate si doi la mana, e normal si legal cum procedat medicul de familie?am cu cine sa ma cert sau e doar vina mea?
va multumesc mult[flo]

[copil]
25 martie 2009



#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 18:13

E doar si numai doar vina ta.



Pagina familiei / Tot noi / Mai multe... / Video

Pagina legislativa

#19
elena.corina

elena.corina
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 20:43

STIU ca s-a discutat de n ori problema, dar eu tot nu ma decurc. Nu reusesc sa calculez indemizatia de maternitate, astfel incat sa-mi dea la calcule suma stabilita de angajatorul meu.
Prenatalul a inceput de pe 21 aprilie, iar inainte de asta veniturile mele brute au fost urmatoarele:
martie 3559
feb 3633
ian 3969
dec 4073
nov 3881
oct 4352
De pe 1 pe 20 martie am fost in concediu medical platit 75%, iar salariul pe aprilie este neasteptat de mic.
Pe langa asta, stiu ca prenatalul nu se impoziteaza. Venitul brut total pe aprilie a fost 2956, iar ei mi-au retinut impozit pe aprilie 460 lei, desi pe martie a fost 515. Ma indoiesc ca pentru 1-20 aprilie ei m-au impozitat cu 460 lei, nu? Deci au aplicat impozitul la toata suma, inclusiv indemnizatia de maternitate. Evident, am intrebat la resurse umane, nimeni nu se sinchiseste sa-mi raspunda cum s-a calculat acel impozit.
Va rog din suflet sa ma ajutati cu un calcul pentru ca angajatorul meu si-a facut un obicei din a trage tzepe si nu vreau sa ma fraiereasca si de data asta.
Si mai am o intrebare: In ce masura conteaza daca in lunile anterioare am avut zile de concediu medical? Am mai avut, sporadic cate 3-6 zile de medical, unele cu urgenta, altele fara.

Va multumesc din suflet pentru ajutor, sunt depasita de situatie!
Elena


Elena si bebe Vladut 25+

#20
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 11 mai 2009 - 21:49

Citat:
citat din mesajul lui aris26
buna,am si eu o problema...poate sa pricepe cineva sa imi raspunda. eu am nascut pe 25martie anul acesta. nu mi-am luat concediu prenatal deloc pt ca nu a fost cazul. am fost saptamana trecuta la medicul de familie sa ii cer concediul de 42 de zile postnatal si mi-a spus ca nu imi mai poate da decat incepand cu 1 mai. ei, acum nu stiu ce sa fac...ce fel de lauzie e aia la 6 saptamani de la nashtere? bashca ca o sa pierd o luna si jumatate de cic. stiu ca e vina mea ca nu m-am dus la medic imediat dupa ce am nascut, dar numai la asta nu mi-a stat capul...bine nici nu stiam ca trebuie sa ma duc imediat. eu am crezut ca daca medicul de familie stie ca sunt gravida si ca trebuie sa nasc la sfarsitul lui martie nu o sa ma lase descoperita. intrebarea mea este: nu mai pot sa fac nimic in asa fel incat sa nu raman fara bani o luna jumate si doi la mana, e normal si legal cum procedat medicul de familie?am cu cine sa ma cert sau e doar vina mea?va multumesc mult[flo]
[copil]25 martie 2009
Aris, da, e normal si legal cum a procedat med de familie, chiar daca nu si convenabil pt tine. Stiu cum e dupa nastere [:D], dar puteai trimite pe cineva din familie. Cum avea sa stie dr ca ai nascut, data exacta ma refer si sa scrie foai ade concediu? Tu tb sa-l anunti macar telefonic.......chiar nu are nicio vina.dar nu inteleg ce vrei sa spui cum ca ai pierdut din CIC o luna si jumatate. Nu ai pierdut, CIC se acorda pana la 2 ani ai copilului, indiferent cand il soliciti. Ai pierdut insa banii pe postnatal pana la 1 mai, eu nu cred ca mai poti face ceva. Eu asa vad lucrurile.Mami de fetita [copil] [fetita] si de baietel [bibe] [baietel]


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -