Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 12 voturi

Cauzele opririi din ev.a sarcinii - TROMBOFILIA 6


209 raspunsuri la acest subiect

#11
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 10:53

miki hai ca dupa cum povestesti tu incepe sa-mi placa de dr Uscatescu.cred ca o sa merg si eu la ea cat de curand.cu inceperea Clexane-lui am vazut ca si in USA sunt impartiti in doua tabere:unii dau clexane de cum se confirma sarcina in uter, asta poate insemna 4-5 saptamanii, iar altii doar dupa ce se vede activitate cardiaca, deci 6+.probabil ca voi ajunge la ea imediat ce am un test de sarcina pozitiv, ca acum ma indop cu destule, sau poate mai bine ajung acum ca poate mai scoate din medicamente.nu stiu ce sa fac[bang]daca ma aude sotul ca vreau sa mai merg la un dr cred ca ma bate.

danny mie mi se pare foarte mult cantitatea de B6 pe care o iei tu, si mie mi-a zis sa iau acid folic mai mult, dar nu sa maresc si cantitatea de B6.sa stii ca si eu cred ca B-urile astea ajuta la ovulatie, am citit ca lipsa lui B12 din organism duce la cicluri anovulatorii, iar eu luna asta am avut ovu fara stimulare.





Puisori



[ruga] Dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#12
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 12:34

Citat:
citat din mesajul lui mcrissa

miki hai ca dupa cum povestesti tu incepe sa-mi placa de dr Uscatescu

Dupa o vizita la Fundeni nu o sa-ti mai doresti sa te intorci. [:D] Este o dezordine generala si tb sa te incarci cu multa-multa rabdare. Dar asta nu mai conteaza dc ne ajuta sa ducem sarcina la capat. Dc vrei sa scapi mai usor de acolo tb sa fii luata sub aripa unei asistente.
Vreau sa-ti spun ca dr Uscatescu nu-ti da tratam doar in fct de o analiza ci ia in calcul tot : cate sarcinii ai pierdut, antecedente in fam, analize vechi, analize noi. Deci du-te cu incredere ca sunt sigura ca te va baga pe clexane cum se vede sarcina in uter.
Doza mea de 3 thrombo ass/zi i s-a parut enorma, mi-a aratat intr-o carte ca doza maxima este de 162 mg si eu luam 300mg/zi la recomandarea marelui prof dr endocrinolog de la mine din oras. Am redus la 2/zi.




Miki Anul asta pun de-un pui [^]
DOAMNE AJUTA!!

#13
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 12:54

miki eu am mai fost la Fundeni si mi-a zis dr sa iau doar vitamina C si magne B6.de aia zic ca imi e teama ca nu imi da Clexane.dar atunci nu stiam ca am MTHFR.merg si acum , as prefera sa fiu monitorizata de ea, dar daca ma lasa iara doar pe astea nu mai merg.



Puisori



[ruga] Dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#14
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 15:07

Mcrissa sigur iti va schimba tratam dupa ce va vedea anal MTHFR. La mine nu i-a placut rez la Fact V Leiden, m-a intrebat " La care???" si eu nu intelegeam ce vrea sa zica iar apoi a vazut anal MTHFR si-mi spune " Bine ca o ai pe asta!" Acasa am cautat pe net si pe site-ul Synevo am aflat ca Fact V Leiden se poate pozitiva pt 4 mutatii 1691,1692, 1689 si 1696 dar ultimele 3 sunt f rare si nu dau trombofilie. Uite un paragraf

" La nivelul genei factorului V, pe lânga mutatia factorului V Leiden în pozitia 1691, mai sunt posibile alte 3 mutatii: 1692, 1689 si 1696. La genotipare, aceste mutatii rare vor conduce la un rezultat fals-pozitiv (genotip heterozigot sau mutant homozigot). Deoarece numai mutatia factorului V Leiden se asociaza cu o rezistenta crescuta la proteina C activata, toti pacientii care prezinta un rezultat pozitiv la testul PCR vor trebui sa efectueze un test functional (de coagulare) pentru a evalua rezistenta la proteina C activata, în cazul în care acest screening nu s-a efectuat anterior4."

Deci dr Uscatescu nu a vrut sa ia in seama anal fact V Leiden pt ca nu stie pt care mutatie sunt pozitiva dar pt MTHFR imi da tratam. Am scris la Synevo sa-mi spuna ce mutatie am pozitivata, sper sa primesc un raspuns. Eu cred ca o am pe aia proasta pozitivata pt ca am si APCR (anal care cred ca nu a vazut-o in dosar Uscatescu).

Inainte de a te duce sa-ti scrii pe o hartie tot: sarcini pierdute , varsta sarcinilor, ca ti se umflau picioarele, ce tratam faci acum ..., dc ai antecedente in familie de trombofilie,.... tot-tot-tot.








Miki Anul asta pun de-un pui [^]

DOAMNE AJUTA!!

#15
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 15:24

miki hai ca incep sa prind curaj.care va sa zica la tine e mai urat MTHFR decat factorul V.io credeam ca factorul e mai rau, dar daca zice un hematolog ca MTHFR e urat, atunci asa e.si eu am rezistenta la Proteina C activata scazuta, cred ca de la MTFR.

ma voi duce cat de curand la ea.bine ca mi-ai spus tu de umflat picioare (si mai ales dureri mari de picioare la mine) ca io uitasem definitv de asta, ca de, de cand iau aspenter nu mai mai dor deloc[:D]



P.S. cand mai modifici la listuta de la prima pagina sa treci la mine sarcina oprita la 13 saptamani, la cea de 11.



Puisori



[ruga] Dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#16
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 15:33

Mcrissa[pup] modificat. Acum vazui ca si tu esti homozigota , credeam ca esti heterozigota. Nu am auzit sa fie mica APCR din cauza MTHFR. A... cred ca te trimit sa mai faci o analiza[:D], revin.




Miki Anul asta pun de-un pui [^]
DOAMNE AJUTA!!

#17
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 15:47

Nu te trimit sa faci nici o analiza, am retinut gresit ceva ce am citit mai de mult. Se pare ca eu tb sa fac anal Mutatia protrombinica [bibe] Uite ce gasii: "Un procent de pâna la 40% din indivizii care prezinta mutatia protrombinica asociaza concomitent si mutatia factorului V Leiden; studiile au demonstrat ca în aceste cazuri creste riscul de tromboza venoasa recurenta dupa un prim episod trombotic. Acest fapt subliniaza necesitatea analizei ambelor mutatii la pacientii cu suspiciune de trombofilie ereditara"
Eu am fact V Leiden , deci am sanse de pana la 40% sa am si mutatia protrombinica[bang]. Mi-e frica sa mai dau sange si pt asta ca precis iese pozitiva.[bibe]




Miki Anul asta pun de-un pui [^]
DOAMNE AJUTA!!

#18
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 15:49

miki nici eu nu am facut mutatia protrombinica, dar cred ca nu o mai fac.daca tot ne baga pe Clexane chiar trebuie sa stim ca le avem pe toate?ca pana la urma face IM de socul provocat de rezultatele analizelor[bang]



Puisori



[ruga] Dorinta[ruga]



Cristina, mamica de doi ingerasi in ceruri



Fericiti cei ce plâng, caci aceia se vor mângâia

#19
criss_85

criss_85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 177 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 16:33

maine merg si eu din nou la Fundeni la dr Uscatesc,de data asta pregatita,cu analizele in dinti si tot doasrul din sarcina.sper ca de data asta sa o prind in toane mai bune.
apropos,cine vrea sa mearga la ea azi si maine mai este de gasit fiindca de sapt viitoare am inteles ca pleaca din tara,cand se intoarce nu stiu...

#20
miki-miki

miki-miki

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.974 mesaje

Postat 07 mai 2009 - 17:00

Mcrissa[pup], nu facem IM facem BB[pk]
Cris, nasol[bibe], te rog sa-mi afli si mie cand se intoarce dr in tara, tb sa ajung la ea pana la CM urmator.




Miki Anul asta pun de-un pui [^]
DOAMNE AJUTA!!


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Ieri, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Ieri, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Ieri, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Ieri, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -