Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

HSG si histeroscopie (2)


203 raspunsuri la acest subiect

#21
Relya

Relya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 09 iunie 2007 - 12:00

Trebuie sa fac o histeroscopie ( pt. FIV ) si se nimereste in ziua 12 ( pt ca medicul e plecat ). Este vreo problema ca se face asa tarziu ? am inteles ca de obicei se face in zilele 4-6 ...

____________________________________________________________
" Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. " - Octavian Paler


#22
nusy

nusy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 iunie 2007 - 12:23

Relya, nu e nici o problema.Motivul pentru care se face histeroscopia imediat dupa menstruatie este de a nu afecta o eventuala sarcina pe care ai avea-o. Dar in z12 e prea devreme pentru a fi deja instalata sarcina.Asa ca,fa-o linistita.Mai ales, daca te si protejezi in acea perioada,chiar nu e nici o problema.Eu,de exemplu am facut-o in z22,si inca era operatorie, dar n-aveam nicio sansa sa fiu insarcinata,asa ca n-am riscat nimic.Pupici!

Nusy

#23
Relya

Relya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 09 iunie 2007 - 12:33

nusy[flo] saru 'mana [pup]m-am linistit.

Gravi n-am cum sa fiu pt. ca trompele mele sunt varza . Adica una lipseste cu desavarsire iar celalta e flendurita de o ectopica si pe deasupra si legata.
Adik is sigilata bine ![;)]

____________________________________________________________
" Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta. " - Octavian Paler


#24
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 12 iunie 2007 - 00:09

Ma conversez pe PM cu draga de Foxxy, dar mai vreau si alte pareri.



Spuneti-mi cum se fac programarile pentru histeroscopie la Giulesti. Eu am fost la Cocei saptamana trecuta pentru prima data. Mi-a mai dat cateva analize de facut si un tratament pt ureaplasma si mi-a zis ca data viitoare cand ne vom intalni, vom stabili mai multe.



Dar, totusi, ca sa-mi fac o idee, imi va spune ea ziua in care sa vin la spital sau trebuie sa sun in alta parte pentru o programare???



Data trecuta am facut-o cu Moisa si cam asa s-au desfasurat lucrurile. Mi-a zis sa-mi fac bagajelul si sa vin in ziua de...



[foto]

Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

#25
Andrada.P

Andrada.P

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 531 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 18:46

Anca Wish eu voi face prima histeroscopie marti. Eu mi-am sunat dr in prima zi de CM si mi-a spus cand sa vin (m-a rugat pe mine sa o sun pe D-na Viorica si sa-i spun sa ma treaca pe caiet).

Apropo de anestezie, nu ma hotarasc daca sa fac locala sau generala... Din cate am mai citit pe aici nu pare chiar horror cu anestezie locala. Parca nu as mai face anestezie generala ca ar fi a 5-a intr-o perioada de 14 luni [:(!] Oare fac rau anesteziile astea?

Andrada

#26
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 18:54

Andrada, bine nu au cum sa faca. Ideea e ca, daca nu-ti gaseste ceva pe acolo si sa apuce sa-ti "repare", nu dureaza mult iar durerile sunt asemanatoare cu cele din prima zi de ciclu. Eu am uter retrovers si fibromatos si asta-i motivul pentru care m-a durut mai tare.



Incearca cu anestezie locala, sfatul meu.



Si la punctie iti va face tot anestezie. cam multe, zic

Tu esti tot la Cocei?



[foto]

Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

#27
Andrada.P

Andrada.P

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 531 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 19:49

Anca Wish sunt la Dr Bucur. Nu stiu daca o sa si intervina cumva. Am singura mea trompa, infundata langa uter. Cand am vb cu ea am inteles ca poate incerca sa o desfunde dar acum am inceput sa ma indoiesc ca se poate la histeroscopie. Tu stii ceva de asta?
De punctie stiu ca se face cu anestezie generala caci sunt veterana, am facut 2 pana acum. [pup]

Andrada

#28
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 14 iunie 2007 - 22:57

Andrada, stiu ca,intr-adevar, trompele infundate langa uter, se desfunda doar prin histeroscopie. Dar cine garanteaza ca odata desfundata, e si functionala? Doar laparoscopia. E un lant vicios iar, de cele mai multe ori,opiniile doctorilor se bat cap in cap.



Merita sa incerci. Partea proasta e ca, sansele maxime sunt timp de 6 luni. Eu am 2 ani de la desfundarea ambelor trompe prin laparoscopie si acum sunt din nou infundate.



Daca acum se va petrece desfundarea trompe, cere anestezie generala. Chiar nu are rost sa lesini de durere.



Eu am povestit experienta mea cu histeroscopia de data trecuta si nu am vrut prin asta sa sperii pe nimeni, doar am vrut sa trag un sistem de alarma si sa nu mai accepte nimenmi fara anestezie. Sau cel putin, nu in cazul polipilor.



Abia astept sa-mi spui cum a fost. Iti tin pumnii stransi, stransi.



[foto]

Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.

#29
Andrada.P

Andrada.P

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 531 mesaje

Postat 15 iunie 2007 - 12:29

Ancuta Wish mi-ai dat speranta!! Deci se desfunda trompe la histeroscopie. ok, in cazul asta fac anestezie generala. Nu mai eram sigura ca am inteles bine... Stiu ca s-ar putea sa nu functioneze, mi-a spus si dr chestia asta dar macar am o sansa. Nu stiu daca ai citit dar eu in decembrie, in urma primului FIV am facut o complicatie, mi s-a torsionat ovarul si a fost nevoita sa mi-l scoata, cu tot cu trompa. Asadar, acum am un singur ovar cu o trompa infundata langa uter si nici o sansa sa mai concep vreodata natural. Asa ca speranta - oricat de mica - ca as putea concepe natural, m-ar face fericita [:D] Nu-mi pun mari sperante, oricum la inceputul lui septembrie fac urmatorul FIV...[pup][pup] dar la cap face bine sa stiu ca am trompa desfundata[:D]


Andrada

#30
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 16 iunie 2007 - 00:21

Andrada, stiu ca la cap face bine, dar nu stiu daca face bine la FIV[:D].

Adica, ar fi pacat sa nu ramai pana septembrie sa nu ramai, sa faci FIV-ul si sa fie o reusita si sa se opresca embrionasul pe trompa. Exista si riscul asta.



Off...nici nu stiu ce sa mai zic.



Sper sa iei o decizie corecta si sa ai parte de cea mai mare reusita din viata ta[pup]



[foto]

Cand asteptarile sunt prea mari, sampania ramane nedesfacuta.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -