Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

HSG si histeroscopie (2)


203 raspunsuri la acest subiect

#1
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 01 iunie 2007 - 13:38

Va astept la un nou capitol plin de bebei sper eu.[pup][pup][pup]



anca [gravi]17+



Maria[fetita]

poze





SA IL AJUTAM PE FLORIN!!!!!







#2
micky

micky

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 16:24

In ce consta anestezia locala si cea generala? Pe care o recomandati?

#3
OanaMar

OanaMar

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 186 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 18:09

pentru ce iti trebuie anestezie?

#4
MRL

MRL

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 22:03

[flo] si multi pupici pentru fete
Am reusit sa fac si eu histeroscopia. Am trecut cu brio si peste analiza asta, totul este OK. Cand am ajuns in sala m-am asezat frumusel pe masuta dupa care a venit dr. si mi-a spus cam ce o sa simt. Anestezia a fost locala, 2 injectii cu xilina (cred) le-am simtit ca niste piscaturi. In rest durerea a fost destul de suportabila, ca la un CM putin cam dureros, dar am fost multumita pt ca asa am putut sa imi vad si eu pe monitor instalatia. Totul a dura maxim 10 minute, dupa aceea am simtit o durere naspha in umarul stang de m-au trecut toate transpiratiile. Nici aceasta nu m-a tinut prea mult, cred ca 15 minute dupa care m-am imbracat si am plecat spre casa (am condus masinuta fara nici un fel de probleme). Am avut cateva zile niste pete maronii si din cand in cand cate o durere in partea de jos, in rest nimic in mod deosebit, mi-am continuat AC (mervelonul).
Pupici

#5
Felicia

Felicia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 23:51

draga MRL,
in ce stadiu mai esti cu tratamentul? cand incepi tratamentul propriu zis pentru FIV?
eu iau deja de 2 luni AC, Marvelon, pe 21 am programare la dr.M, sper ca am facut bine ca am luat AC.
stii cumva cand pleaca in concediu? sper sa am si eu sanse sa fac FIV acum in vara, sa nu ma amane la toamna.

Felicia

#6
Foxxy

Foxxy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 iunie 2007 - 14:04

salutare din nou, tuturor fetelor [pup]
Iata ca am reusit sa-mi fac si eu ieri histeroscopia la giulesti, dar experienta mea este putin diferita de cea a lui MRL...

Tu cu ce dr ai facut histeroscopia ? Si cum ai reusit sa ceri anestezie ? ca pe mine nici nu m-au bagat in seama, desi am cerut-o de zeci de ori - insistent si cu lacrimi in ochi - si de ce mi-a fost frica n-am scapat: interventia mi-au facut-o pe viu iar eu m-am zbatut pe masa de durere si de frica

In schimb la mine operatiunea propriu zisa a durat mai putin ca la tine (vizualizarea directa a aparatului genital doar vre-o 2 minute)si nici nu m-a durut umarul dupa aceea (de ce oare, poate n-a fost procedura standard ci una mai "simplificata "?)
Durerile cele mai mari au aparut la 15 minute dupa, dar ca la ciclu, de burta si de spate, foarte intense dar noroc ca in 20 minute m-au lasat complet fara sa iau nimic.

Am tot incercat sa iau legatura ieri in salon cu fete care erau programate pt histeroscopie dar majoritatea asteptau la HSG asa ca n-am prea avut cu cine face schimb de experienta...
Alt aspect care mi-a displacut: dr a fost necomunicativ, nici macar nu mi s-a spus ce vede, daca e totul ok, daca am sinechii, polipi sau alte minuni, orice - ca doar pentru asta ma chinuiam atat, sa aflu si eu ce e cu uterul meu. Am doar foaia de externare pe care sunt trecute vre-o 2-3 fraza neinteligibile....
MRL, mai povesteste-mi cum a fost la tine, te rog. Ai facut cu dr Niculescu ? Ti-a dat mai multe detalii dupa ?

Pup toate fetele si curaj, ca eu am fost f speriata dar mi-am dat seama ca nu e chiar atat de rau... iar durerile dispar complet in cel mai scurt timp !!!!
[pup]

#7
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 06 iunie 2007 - 14:24

Foxxy stiu prea bine ce vrei sa spui despre dr Niculescu,in generral nu comunica cu pacientele si ca sa aflii ceva de la el trebuie sa fii f insistenta.Pana la urma ce ti-a zis ca ai sau ce nu ai?



anca [gravi]17+



Maria[fetita]

poze





SA IL AJUTAM PE FLORIN!!!!!







#8
Foxxy

Foxxy
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 06 iunie 2007 - 16:47

Anca, eu am facut cu dr marinescu si traiam cu impresia ca dr niculescu isi lamureste pacientele mai bine decat dnul profesor.
N-am putut sa insist pt ca era f nervos si obosit (daca nici anestezie n-a vrut sa-mi faca) iar acum incerc din rasputeri sa descifrez scrisul de pe foaia de externare. Singurul lucru pe care mi-l amintesc vag (dar ma durea asa de tare ca parca nu mai auzeam nimic)este ca imi arata la un moment dat niste puncte rosii pe uter si imi spunea ca sunt inflamatii...[:(]
Si asta in conditiile in care toate analizele de secretie (microbiene, bacteriologice, etc) mi-au iesit f bune chiar acum 2 saptamani...
A mai auzit vre-o fata de aici de aceste zone rosii vizualizate la histerocsopie ? Stie cineva ce reprezinta?
Oricum daca nu era cat de cat bine cred ca nu-mi dadea sa incep inhibitia de luna viitoare, nu?
De asta sunt curioasa sa stiu cu cine a facut MRL histeroscopia.



#9
MRL

MRL

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 06 iunie 2007 - 17:02

felicia, monentan sunt pe AC. Abia ieri am terminat prima folie de marvelon iar de saptamana urmatoare ma apuc de folia 2 dupa care trec direct la stimulare din ziua 2 de CM. Sigur la inceputul lunii liulie ma apuc de treaba. Sa sti ca ai facut bine ca ai luat marvelon, prof. le recomanda inainte de a incepe FIV-ul. daca pe 21 ai programare la el si esti spre sfarsitul foliei de marvelorn o sa iti faca eco dupa care eu cred ca iti face schema de stimulare. Eu stiu de la asistentele de la FIV ca luna august este luna libera la Giulesti cand nu se face nici o procedura FIV. Iti tin pumnii sa fie bine si mult noroc! Te [pup]
Foxxy, imi pare rau de experienta ta neplacuta. Eu am facut cu dr. Moisa. Eu nu am cerut anestezie, din contra dr. a cerut asistentei doua doze de xilina pe care mi le-a facut in uter, chiar mi-a spus si cand o sa simt piscaturile. Mi-a aratat (chiar mi-a indreptat monitorul spre mine sa pot vedea mai bine) tot ce se vedea in interior - cavitatea uterina care este normala, orificiile tubare, canalul cervical unde totul arata normal. Stia ca sunt sub marvelon si ca toata operatiunea o faceam pentru a fi siguri ca nu exista nimic straniu care sa impiedice nidarea embrionilor. Tot ce s-a vazut pe ecran mi-a scris pe o hartie pe care a parafat-o urmand sa o depun la dorarelul de la FIV. De durerea din umar tot dr. m-a intrebat daca o simt, dar dupa ce m-am echipat sa plec acasa. Frica am avut si eu, dar cand am ajuns in sala mi-au trecut pt ca stiam ca o sa aiba grija de mine, asa cum a avut intotdeauna (fara sa dau banii cu nemiluita). Te [pup]

#10
enierdelyi

enierdelyi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 06 iunie 2007 - 21:17

BUna fetelor
am o intrebara stiti pe cineva care face hsg la Tg mures sau in Cluj? Un nume nr. de telfon daca trimiteti va multumesc.
Eniko


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -