Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

bebe supra-alimentat la san?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 21:17

Dragelor,

Bebitza noastra continua sa vomite cam tot ce mananca de la tzitzi, dar ia si in greutate... [?][?][?][?][?]

Am tot citit despre cauzele posibile ale acestei vome si se pare ca supra-alimentarea este una dintre ele. Ar putea fi aceasta cauza si la noi, deoarece si culoarea scaunelor este verzuie, ceea ce indica tot prea multa papica.

Totusi, poate fi supra-alimentata la san? Nu o fortez niciodata sa manance, o pun la san numai cand isi baga mainile in gurita si da alte semne de foame (uneori o testez bagand un deget in gurita ei si il prinde si suge din el). Cand lasa sanul, o las in pace si numai daca da semne ca vrea papi o atasez la loc. Mananca la cerere, nu la program.

Explicati-mi si mie, ca nu mai pricep nimic: cum pot supra-aliementa un copil la san?

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#2
Mindy

Mindy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 22:21

a mea a fost o vomitacioasa pana la 6 luni. eram mereu cu prosopul pe umar sa nu ma trezesc cu vomite pe haine (a trebuit sa spalam si mocheta la un moment dat).
era alaptata la cerere, cand o durea burtica (colici) vroia doar la san si probabil manca mai mult decat trebuia si prin vomat elimina surplusul.
dr mea imi zicea sa nu ma ingrijorez. mai ales ca nu dadea semne de ceva probleme, lua in greutate bine de tot si era foarte fericita si jucausa.
ce poti face, e sa incerci ii retragi sanul dn gurita cand crezi ca s-a saturat sa vezi daca mai cere. s-ar putea sa stea acolo satula si sa tot traga cate un dusca numai de dragul de a sta la san :-) tare scumpi bebelusii astia.


#3
Macrina

Macrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 761 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 01:41

Nu cred ca e supra alimentata ([alcool]), cred ca e lacoma si da afara surplusul.. Faptul ca ia ingreutate e un indiciu bun.

#4
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 13:36

Lacoma este cat cuprinde - seamana cu tati [:D].
Nu ma ingrijoreaza prea mult faptul ca vomita, pentru ca are zile si zile si o ragaiala buna inainte face ca vomitza sa fie de#12288;mica intensitate.

Ce ma nedumereste este cum puteam sa o supra-alimentez (pediatra mi-a zis apasat ca asta e cauza si m-a facut sa ma simt ca o nazista care forteaza copilul). Oare bebeii sunt precum catelusii: mananca pana le crapa burtica? Din ce am vazut eu la Patricia si la alti bebei, sunt cu mult mai destepti si mai adaptati decat credem noi ca sunt.[flo]

Ioana, mami de Patricia

Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!



#5
raisuka

raisuka
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 01 iulie 2010 - 18:31

nu cumva ii dai ceai pentru colici? micutza noastra vomita si ea continuu pana cand am incetat sa ii mai dam babycalm...cand am trecut pe ceai de anason totul a fost ok...
sanatate multa si sa cresteti mari!!!

#6
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 02 iulie 2010 - 12:32

personal nu am dat nici un strop de altceva in afara de san pana spre 6 luni cand i-am dat prima data niste mar. alimentatie exclusiv la san inseamna chiar exclusiv. multi pediatri nu recomanda nici un fel de ceai pentru copii (la fel cum nu sunt recomandate nici in sarcina), spre deosebire de cum era pe vremea bunicii cand se dadeau diverse ceaiuri si se incepea diversificarea pe la 2-3 luni in ideea ca nu-i ajunge copilului sanul (idei care s-au dovedit nu numai false ci chiar daunatoare pentru copii).

ceai de chimen si anason am baut eu o vreme la inceput pentru marirea productiei de lapte dar apoi am renuntat si eu sa il mai beau pentru ca shiroia laptele pe mine in continuu.

nu zic ca nu e bine sa se dea ceai la copil. zic ca nu este in nici un caz necesar. la colici oricum nu s-a dovedit absolut nimic ca ar fi eficient. deci babycalm si altele asemenea sunt poate mai mult pentru linistea parintilor ca macar au incercat cu ceva. colicii trec repede, si apoi ramane doar un bebelush care chiar a profitat la maxim de laptele mamei, si nu mixt de lapte si ceai.





Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 20+ [baietel]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -