Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Legislatie adoptie


199 raspunsuri la acest subiect

#61
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 16:58

Bine ai venit goldi!
Nu exista o limita de varsta pentru parintii adoptatori, cel putin nu se stipuleaza aceasta limita in nici o lege (Asistentul social care se ocupa de noi ne-a spus ca au avut un caz in care parintii adoptatori erau la pensie). Trebuie sa indeplineasca conditiile morale si materiale pentru a creste un copil (parca asa scrie in lege...).
Cu "alesul copiilor" cred ca se intampla cam asa: iti prezinta un copil, iar voi va hotarati daca vreti sa-l vizitati sau nu in vederea unei posibile adoptii. Daca va place copilul faceti o cerere de vizitare.
Nu cred ca ti se prezinta mai multi copii dintre care sa "alegi". (La noi a fost "din prima").
De fapt, mai corect e sa spunem ca noi, parintii, suntem prezentati copilului, legea fiind "in interesul superior al copilului".
Bafta la acte, credinta si speranta multa!





ioana, mamica de boboc

#62
amis

amis
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 septembrie 2007 - 04:09

buna doamnelor! greu intr adevar cu adoptiile astea. noi am dori sa adoptam o fetita care se afla momentan in plasament la soacra mea. problema e ca mama fetitei nu e decazuta din drepturi desi nu s a interesat niciodata de ea in 6 ani, iar din aceasta cauza deni nu are dosar de adoptie; si uite asa e blocata in sistemul asta stupid. indata merge la scoala si am vrea si noi sa aiba o identitate stabila si clara.nu stiu de ce se tergiverseaza atat de mult lucrurile in cazul ei

#63
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 25 septembrie 2007 - 10:04

Salut, amis! Bravo tie pentru hotararea pe care ai luat-o! Cu actele, insa, e ceva mai complicat - probabil ti-au explicat cei de la DPC ca este nevoie ca parintii biologici (cel putin mama, daca tatal nu se cunoaste) sa renunte la drepturile parintesti. Din pacate, nu cred ca exista lege care sa oblige parintele biologic sa-si viziteze copilul periodic sau care sa-l sanctioneze in vreun fel, daca nu face lucrul acesta. (Stii cum se spune la romani: "e copilul meu, eu l-am facut, fac ce vreau cu el").
Intreaba, totusi, la DPC daca au deschis dosarul pentru fetita, in vederea adoptiei. Este posibil sa o fi chemat pe mama in instanta, iar aceasta sa se fi vaicarit ca nu renunta la copil; sau, pur si simplu sa nu se fi deschis dosarul pentru fetita - atunci aveti ceva mai multe sanse. Bafta!


ioana, mamica de boboc

#64
adriuta

adriuta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.368 mesaje

Postat 26 septembrie 2007 - 09:09

[flo]

#65
sabineta

sabineta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 30 septembrie 2007 - 11:51

Incercam sa ne organizam pentru atunci cand vom fi 3 si am o dilema:
Si eu voi avea dreptul la concediu postnatal sau doar la cel maternal? Caci diferenta la venituri ar fi cam mare [poc]. Asta in cazul in care luam in plasament un copilas foarte mic...

...las' ca ma fac eu mare

#66
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 01 octombrie 2007 - 23:20

Sabineta, daca vom folosi termenii corecti, raspunsul la intrebarile tale va fi clar.
Concediu postnatal = parte a concediului de sarcina si lehuzie, acordat mamei care a nascut; prin urmare, cum mama adoptiva nu a nascut, nu are dreptul la acest concediu.
"Concediu maternal" = concediu de risc maternal; cam aceeasi poveste, este valabil tot pentru femeia insarcinata sau care a nascut.
Insa, in cazul in care tot anul anterior luarii copilului in plasament ai platit impozit pe venit (profesional), poti beneficia de concediul pentru cresterea si ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani.

#67
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 02 octombrie 2007 - 00:29

...adica primesti 600 RON. Pe luna. Plus alocatia de 200 RON.

ioana, mama lui Mihai


#68
sabineta

sabineta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 02 octombrie 2007 - 11:20

Multumesc foarte mult rozi si ioanaalice.
Nu stiam exact cum se numesc fiecare si nu am fost la HR sa intreb, pt ca deocamdata nu stiu cand voi avea copilasul. in plus, nici nu vreau sa inceapa lumea sa se panicheze de pe acum ca raman fara mine [xx(] Cine trebuie sa stie, stie deja....
M-ar fi ajutat foarte mult sa primesc tot salariul timp de 4 luni, dar... asta e.

apropos, stiu ca trebuie sa-ti anunti seful imediat cum afli ca esti gravida. dar in cazul adoptiei? zice legea cum ar trebui sa procedezi?

...las' ca ma fac eu mare

#69
carry

carry

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 131 mesaje

Postat 26 noiembrie 2007 - 10:29

quote:
Originally posted by amis

buna doamnelor! greu intr adevar cu adoptiile astea. noi am dori sa adoptam o fetita care se afla momentan in plasament la soacra mea. problema e ca mama fetitei nu e decazuta din drepturi desi nu s a interesat niciodata de ea in 6 ani, iar din aceasta cauza deni nu are dosar de adoptie; si uite asa e blocata in sistemul asta stupid. indata merge la scoala si am vrea si noi sa aiba o identitate stabila si clara.nu stiu de ce se tergiverseaza atat de mult lucrurile in cazul ei


Draga Amis, ce ai mai rezolvat ? V-ati ocupat voi de dosarul fetitei ?
Intr-o situatie asemanatoare ma aflu si eu, am scris si la " M-am hotarat..."si sunt f suparata, dezamagita dar plina de speranta ca voi gasi oameni intelegatori si care sa-l ajute pe baietelul pe care l-am gasit.
El se afla de 2 ani in plasament , mama l-a vizitat o singura data, iar tatal deloc.Incercam sa-l gasim pe tata si mor de nerabdare sa aflu opinia lui in privinta sortii acestui copilas uitat de lume(de mama, de tata, de DGASPC...[bang])

carry

#70
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 26 noiembrie 2007 - 20:01

quote:
apropos, stiu ca trebuie sa-ti anunti seful imediat cum afli ca esti gravida. dar in cazul adoptiei? zice legea cum ar trebui sa procedezi?

Nu cred ca exista vreo obligatie legata de CIC. Ma gandesc ca nu poti sa anunti azi, ca maine nu mai vii la servici pentru urmatoarele 6 luni, de exemplu... Dar daca nu te intelegi cu seful si vrei sa-i faci bucata...[mariaj]
Eu am anuntat cu vreo luna inainte ca urmeaza sa intru in CIC, dar doar asa, de politete, ca sa stie oamenii ca vor avea un om in minus in echipa.

ioana, mama lui Mihai



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -