Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Legislatie adoptie


199 raspunsuri la acest subiect

#51
dana p.

dana p.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 330 mesaje

Postat 02 noiembrie 2006 - 12:02

Mie pe langa actele care le-ati enumerat voi mai sus mi-au cerut in plus si fotografii de-ale noastre si curriculum vitae.

Ma gandesc ca se uita la pozele noastre si incearca sa ne gaseasca un copil care sa semene cat de cat cu noi, ca altfel nu-mi explic pentru ce le trebuie pozele.Iar curriculum vitae sa vada cat esti de constant intr-un loc de munca, asta chiar nu vad ce relevanta are pentru dosar.



Catal_ina din cate stiu nu poti sa adopti nici acum si nici la anul nu cred ca se va schimba ceva in legislatie. Doar daca ai domiciliu stabil in Romania poti adopta.



Dana

Poze



#52
Costi

Costi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 11:13

quote:
Originally posted by dana p.
Mie pe langa actele care le-ati enumerat voi mai sus mi-au cerut in plus si fotografii de-ale noastre si curriculum vitae.Ma gandesc ca se uita la pozele noastre si incearca sa ne gaseasca un copil care sa semene cat de cat cu noi, ca altfel nu-mi explic pentru ce le trebuie pozele.Iar curriculum vitae sa vada cat esti de constant intr-un loc de munca, asta chiar nu vad ce relevanta are pentru dosar.Catal_ina din cate stiu nu poti sa adopti nici acum si nici la anul nu cred ca se va schimba ceva in legislatie. Doar daca ai domiciliu stabil in Romania poti adopta.DanaPoze
Dana sa-nteleg ca v-ati hotarit?Gata dosarul?

#53
printesa_roz

printesa_roz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 218 mesaje

Postat 03 februarie 2007 - 02:58

Dragi mamici si tatici am si eu o mare rugaminte la voi, poate ma puteti ajuta cu o onformatie. Noi sintem de 2 ani in germania, nu avem rezidenta permanenta aici, ci in romania avem domiciliul stabil. In aceste conditii, unde avem dreptul si posibilitatea legala de a adopta un bebe: in Romania sau in Germania? Ca sint total in ceatza

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.







POZE

#54
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 28 martie 2007 - 11:15

salut tuturor! Are cineva vreo idee (mai clara decat am eu) despre hotararile judecatoresti in care apar greseli si de 'indreptarile de erori materiale'? Ce se intampla daca se depaseste termenul pentru recurs?

ioana, mamica de boboc

#55
IreneCAM

IreneCAM

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 754 mesaje

Postat 15 aprilie 2007 - 14:47

Buna!Eu si sotul meu dorim sa adoptam un bebe si suntem in etapa de informare. Am citit ce ati postat si acum chiar pare realizabil!!(Imi era teama de birocratie...bine, nu voi scapa de ea, asta e cert, dar cel putin stiu la ce sa ma astept).

Am si eu cateva intrebari. Inteleg ca micutul poate fi luat in plasament, nefiind nevoie atunci de etapa incredintarii pt adoptie. In acest caz obtinerea atestarii se poate face dupa incredintarea in plasament sau e neaparat necesar sa fie inainte? Pentru plasament ce acte sunt necesare? Poti lua in plasament si un bebe (ma refer la cei din maternitate),iar ulterior sa incepi procedura de adoptie?

Andra
Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala...Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

#56
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 11:12

...Aflati ca avem probleme cu hotararile in instanta. Dupa au gresit de doua ori hotararea de incredintare in vederea adoptiei (chestie care pana s-a rezolvat a durat doua luni), acum, cand e de depus dosarul pentru incuviintarea adoptiei, s-a descoperit ca si hotararea prin care Mihai e adoptabil e gresita, si trebuie sa faca revenire la ea in instanta. Ce ziceti fetelor, sa consult un avocat?

ioana, mamica de boboc

#57
Briantis

Briantis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 691 mesaje

Postat 19 mai 2007 - 14:14

Cel mai bine consulta un avocat ,pt ca altfel o sa stai o mie de ani dupa actele respective .Depinde si ce anume e gresit , sper sa nu aveti problemele pe care le-am avut noiBafta ! .

Mama lui Andreiutzu


#58
ioanaalice

ioanaalice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 371 mesaje

Postat 20 mai 2007 - 00:35

Briantis ti-am trimis PM.

ioana, mamica de boboc

#59
goldi

goldi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.080 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 14:18

Nu mi-e clar cum ajungi la copilasul adoptabil: iti prezinta ei copilul care ti se potriveste sau iti arata mai multi copii si iti alegi tu. Si daca nu poti alege nici unul (mi se pare prea dur sa spun ca nu te atrage nici unul)cum faci? Incerci la alt centru de plasament? Astepti? Cat timp?

#60
goldi

goldi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.080 mesaje

Postat 31 mai 2007 - 15:04

Si este vreo limita de varsta pt parintele adoptator ?


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -