Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Legislatie adoptie


199 raspunsuri la acest subiect

#11
simona dragusin

simona dragusin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 22:29

IRINA,ai dreptate,dar am inteles ca dpc-urile fac in asa fel ca biologica sa nu stie ca plasamentul(simplu,de urgenta ) este IN VEDEREA ADOPTIEI.Adica nu va sti ca familia respectiva va parcurge si etapele urmatoare si bb va fi adoptat de ei.
Pe de alta parte am citit chiar in postarile voastre mai vechi ca la tribunal(sau comisie) se intra pe rind tocmai pt a se evita ca cele doua parti sa se cunoasca.
Am vb cu cineva de la sect 3 si mi-a explicat ca si daca biologica isi manifesta 'dorinta' de a mai vedea bb pina la tribunal,sa face in asa fel ca vizita sa nu fie la domiciliul familiei adoptatoare.
Deci in cel mai rau caz va sti numele fam unde a fost plasamentul.Asta daca o mai intereseaza!Sper ca nu!

#12
Costi

Costi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 23:02

Simona, cererea de plasament, se ataseaza la dosarul copilului.
Naturala, pina ce renunta in fata instantei la copil are dreptul sa stie unde se afla copilul si chiar sa-i studieze dosarul.
Hotarirea de plasament se intocmeste in 2 exemplare, un ex. vine la famila de plasament si unul la naturala. Se specifica clar atit adresa familiei de plasament cit si adresa naturalei in aceasta hotarire.
Motivul pentru care am asteptat 6 luni fara sa pot lua copilul a fost ca in cererea de plasament la mentiuni am specificat ca nu vreau ca naturala sa-mi cunoasca adresa.
In cererea de plasament trebuie sa scrii motivul pentru care soliciti plasamentul, asa ca...nu se poate sa-i ascunda naturalei adevarul.

Mamica de pui mic si dulce!



#13
simona dragusin

simona dragusin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 18 martie 2006 - 23:52

Da ELENA,nu te contrazic,dar eu am spus ca 'fac in asa fel'...sa nu stie..Adica ne mai ajuta si pe noi in unele cazuri...cel putin asa mi s-a explicat.. !!Ce stiu eu,poate nu le arata cererea sau poate nu sint prea interesate sa citeasca dosarul.

#14
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 20 martie 2006 - 00:23

Simona are dreptate, DPC-ul e obligat sa-i comunice si mamei naturale despre masura plasamentului si locul in care se afla copilul insa atat. In hotararea de plasament nu scrie ca e un pas premergator adoptiei. Si in cazul asistentilor maternali, din pct de vedere juridic, masura care s-a luat cu privire la copil e tot plasament.



Pozele noastre

Poze noi

poze nou-noute

#15
vivi.vio

vivi.vio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 11:42

LEGE Nr. 274 din 21 iunie 2004
privind înfiinþarea, organizarea ºi funcþionarea Oficiului Român pentru Adopþii
.......
ART. 7
Persoanele responsabile cu culegerea, evidenþa ºi transmiterea informaþiilor referitoare la copiii care au fost sau urmeazã sã fie adoptaþi au obligaþia sã pãstreze confidenþialitatea acestor informaþii. Nerespectarea acestor obligaþii atrage rãspunderea penalã, administrativã sau disciplinarã, dupã caz. Sancþiunile privind încetarea raporturilor de serviciu sau a raporturilor contractuale de muncã se cumuleazã cu rãspunderea juridicã de altã naturã corespunzãtoare faptei sãvârºite.

Simona, e 274, nu 247.
Multumim

#16
simona dragusin

simona dragusin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 24 martie 2006 - 13:10

SCUZE![flo]
Sper ca nu v-am facut sa cautati aiurea!
Cred ca am o problema cu inversatul cifrelor,ca nu e prima data!Batrinetea...
[pup]

SIMONA

#17
oz

oz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 12:38

buna fetelor,
de ceva vreme intentionam sa adoptam un copil desi avem 2 naturali. intrebarea mea este: odata cu intrarea ro in UE se va schimba situatia cu adoptiile internationale? are vreun rost sa speram sau sa ne indreptam spre columbia sau rusia? noi suntem pregatiti sa incepem dosarul pentru a obtine atestatul de parinti adoptatori aici, nu stiu exact cat dureaza dar am aflat ca este un proces foarte complex. exista vreo speranta ca odata cu intrarea in UE se va da drumul la adoptile internationale in ro?

"a world in which everyone demands rights but do not accept responsibilities, will be an unequal and even dangerous and discordant world." Malcolm Fraser



#18
patri

patri

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 435 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 16:18

Oz, si noi suntem parintii naturali a doi baieti, si adoptivi ai unei fetite! Daca va doriti, se poate, e chiar frumos, e extraordinar! Acum cu legile astea aiurea de la noi, eu zic ca ceva va trebui sa se schimbe. faceti cum simtiti, si daca va doriti mult, Dumnezeu va va arata calea , si va va ajuta! Dar trebuie sa va doriti cu tot sufletul! Eu stiu ca daca-ti doresti cu tot sufletul ceva, si nu se poate altfel, vei gasi cum sa faci sa ajungi acolo, vei cauta pana vei gasi!
pupici

Dora,o mamica fericita
http://pg.photos.yah...ctn,del:s,0:f,1

#19
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 04 aprilie 2006 - 16:25

Eu am inteles ca nu se va schimba nimic. Acum nu sunt permise adoptiile internationale nu pentru ca nu suntem in UE ci tocmai pentru ca UE ne pune sa le interzicem.

Sper ca nu spun prostii, dar sigur l-am auzit odata pe Tariceanu spunand ca nu se modifica nimic.



Cristina si [zana] Ale (30.09.2004)[foto]

#20
irinacodrina

irinacodrina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 53 mesaje

Postat 12 aprilie 2006 - 12:03

Buna fetelor, vin si eu cu intrebari.
Noi ne gandim la adoptie, am stabilit cu sotul ca mai incercam pana la sf.anului (tocmai incep a 3-a luna cu noul tratament), si daca nu reusim, renuntam la tratamente si o luam pe calea adoptiei.
Din experienta voastra, daca avem garsoniera (32mp), luata cu credit ipotecar, nu e complet mobilata inca... veniturile sunt destul de mici, adica undeva la 11 mil net din care se scad ratele de aprox.100 EUR.... ce sanse avem?
Apoi, o data copilul luat in plasament, inainte de adoptia propriu-zisa, care e statutul parintilor adoptivi? Adica, pot beneficia de concediu de ingrijire a copilului sau nu?
Multumesc

Irina Codrina


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -