Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Pentru "gradinaresele" de apartament


229 raspunsuri la acest subiect

#21
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 08 ianuarie 2006 - 04:22

Experiente cu gloxinii fac si eu de 4 luni.

Cam asa a inceput totul. Luna august-sept.2005 caut gloxinii in disperare. Imi trebuia si nu gaseam. Pana la urma am primit 2 bulbi de dimensiuni reduse prin posta care si azi stau la iernat intr-o cutie cu pamant, pe balconul inchis.

La sfarsitul lui septembrie am gasit in florarie aceasta gloxinie. Ce fericita am fost! Dar cum la sfarsit de toamna aceasta plantuta intra in repaus, nu m-am putut bucura de ea prea mult, fiindca ii trecuse vremea.

Prin noiembrie, gloxinia isi pierde din frunze, dar e normal sa fie asa. Din cate am citit eu, bulbul se pastreaza la rece (dar ferit de inghet) intr-o vas cu pamant/nisip, pana primavara cand se muta in ghiveci cu un pamant nou si se incepe udarea.

Eu n-am respectat instructiunile si o sa vad urmarile la primavara. Gloxinia mea e inca in ghiveciul din florarie, in camera si mai are 3 frunze. O ud cam o data pe saptamana acum. Parca mi-a fost mila de ea sa o tund si sa o scot la rece, dar vad eu rezultatele la primavara. (ori in bine, ori in rau).



Mai multe detalii despre gloxinii gasesti aici.



Yucca, n-am avut, deci nu pot spune din proprie experienta. Dar o fisa a plantei o poti citii aici.



Florile mele

#22
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 08 ianuarie 2006 - 09:52

Dar de draccena, stiti ceva? Avem una in birou, de vineri si nu stim daca ii place apa multa, lumina, caldura sau o fi taman invers.
Am cautat pe google dar mi-a dat niste siteuri in franceza si unele in maghiara.
Nadina
Floarea care imi place cel mai mult e gardenia. I-am cumparat mamei una, ca eu nu sunt in stare sa mai am timp si grija si de ele, si e superba, face flori aproape tot anul si miroase de mori. Lucru ciudat, cand mama a fost la noi (cand s-a nascut mandarina) pentru cateva luni, chiar daca matusa mea a avut grija de floare, exact cum ii spusese mama, nu a mai inflorit.
Nadina

#23
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 08 ianuarie 2006 - 11:47

Dracaena se uda dupa ce s-a uscat usor pamantul.
Lumina ii place, eu vara o las in bataia soarelui si pare multumita, cu toate ca citisem ca ar trebui evitata lumina soarelui direct pe frunze. Ii pun ingrasamant o data pe luna, cu pauza in per. repaus
Si cand temperatura >18° o pulverizez cu apa pe frunze.




#24
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 08 ianuarie 2006 - 16:45

Gardenia este una din cele mai pretentioase plante de apartament. A fost prima planta pe care am pierdut-o la scurt timp dupa achizitionarea ei.

Am si eu o dracaena, o tin in camera, o ud de 2 ori pe saptamana si in rest nu e pretentioasa. Pamantul il schimb o data pe an, primavara.



Florile mele

#25
nadina

nadina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 189 mesaje

Postat 09 ianuarie 2006 - 13:44

Multumesc fetelor, am mutat floarea in alt colt al biroului deoarece initial era langa un calorifer si ne-a spus femeia care ingrijea florile ca nu ii place caldura.
Eu am cumparat gardenia din Bucuresti si am dus-o mamei mele la Petrosani cu trenul. Iarna o tine in casa si vara pe balcon. A suferit o schimbare dramatica de clima si cu toate astea a rezistat si mama chiar a inmultit-o si i-a dat si matusii mele.
Nadina

#26
IoanaM

IoanaM

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 09 ianuarie 2006 - 14:59

Camelia, Yucca nu se uda atat de des, mai ales iarna! Eu zic sa o pui cat mai aproape de lumina, sa o uzi mai rar, si sa incerci sa o pui intr-o camera mai racoroasa, sau daca se poate pe un balcon inchis.

http://community.web...om/user/imester

#27
camelia72

camelia72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 935 mesaje

Postat 09 ianuarie 2006 - 18:26

Multumesc mult,se poate sa fie din cauza caldurii exagerate,la noi in apartament este destul de cald!

Mai avem o problema,yucca mea creste mult in frunze si nu prea vad cum si-ar forma tulpina lemnoasa,trebuie sa ii tai din varf?Nu stiu cum la plantele din florarii cresc pe tulpina mai multe "smocuri" de frunze,a mea este dreapta si inalta iar tulpina destul de subtire,o sustin cu un bat!Eu am luat "puiul" acum un an de la o vecina careia i se rupsese din planta "batrana" si m-ar interesa cum sa fac sa i se formeze acea tulpina groasa si lemnoasa!M-ati putea ajuta cu ceva sfaturi?



Camelia mami de Georgiana (4 mai 1999)& Mihai (23 iulie 2004)

POZE



"Teledon" de suflet-5 euro pt.o viata!!!

#28
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 11 ianuarie 2006 - 20:23

Eu am probleme cu o maranta achizitionata de 1 saptamana. Frunzele incep sa i se stranga si parca nu mai sunt atat de catifelate.

Poate fiindca n-am udat-o pe frunze? Ce spuneti?

#29
kisstherain999

kisstherain999

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 390 mesaje

Postat 13 ianuarie 2006 - 13:53

[hopsieu] Buna fetelor!!!

Imi spuneti si mie va rog ce flori as putea tine in bucatarie? Dar in baie?

[pup]


kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

#30
kisstherain999

kisstherain999

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 390 mesaje

Postat 13 ianuarie 2006 - 18:48

Tot eu ... [flo]



Am primit o floare care arata asa. Nu stiu cum se cheama si cred ca este bolnava. As vrea sa-i schimb pamantul dar, nu as vrea sa-i fac mai mult rau.

Va rog ajutati-ma. [flo] [flo]



[pup]




kiss



"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -