Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

vitamine si fier prematuri


52 raspunsuri la acest subiect

#31
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 02:43

http://entertainment...573669068CskLqE

Poze de la botez.

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#32
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 22 iulie 2009 - 19:57

Saluti la mamici,

SoriLea, ma bucur mult ca sunteti sanatosi si ca micutzul tau a devenit si el crestin acum! [pup] Noi cand am botezat-o pe Ella parintele a umblat cu ea ca si cum ai umbla cu un ou: avea vreo 2700g cred si iti dai seama ce stres a fost pe bietul om care a trebuit s-o bage si in apa de trei ori! [:D]
SoriLea, legat de pofta crescuta de mancare a puiului tau in timpul noptii... Stii, si eu am avut o perioada in care nu mai stiam ce sa fac pentru ca intr-adevar Ella manca mai ceva noaptea decat ziua. Pana la urma am decis ca trebuie sa supravietuiesc si eu odata cu ea (eu am crescut-o 80% singura deoarece sotul meu a fost mai mult in avion anul acela iar maicutza mea s-a stins din viata acum trei ani, draga de ea! [q]) si am inceput sa-i canalizez un pic programul si in favoarea mamei, astfel ca de pe la 3 luni cred am inceput s-o trezesc din somn cand ziua dormea prea mult si primul lucru pe care il faceam ii schimbam scutecul. Intre timp ea se trezea bine! Apoi ii dadeam sa manance, SoriLea! Asta era in timpul zilei. Iar seara, dupa baie si masaj cu ulei ma luptam cu ea s-o tin treaza in timp ce manca pentru a o hrani cat mai bine. Stiu, va fi greu sa iti iei inima in dinti si iti trezesti puiul din somn dar mie mi s-a spus de aici din spital inca, SoriLea: vremea lui "Lasa sa doarma copilul, nu-l trezi caci e bine asa!" s-a dus. Tu trebuie sa incepi sa-l impingi catre un program care te ajuta si pe tine sa traiesti. Suna egoist dar nu este: daca tu esti bine si copilul tau va fi bine! [flo]
Deci pe scurt: ziua il trezesti si ii dai sa manance, seara dupa baie incerci sa ii dai cat mai mult sa pape iar noaptile se vor regla intre timp. Sa nu uit: ziua ar trebui sa aibe lumina din plin cand doarme si crede-ma ca treptat puiutzul va pricepe ca afara este zi! [:D]
SoriLea, exista si posibilitatea ca puiutzul tau sa vrea in continuare sa manance zdravan noaptea. Se poate! [bang] Nu te descuraja: vor veni si vremuri cand burtica lui va dormi linistita netulburata de foame... insa pana atunci iti trebuie ceva putere. Doamne ajuta! Nu e usor la inceput cu mititeii astia ai nostri. [:D] Cateodata simtim ca nu mai putem s-o ducem tot asa dar mare este minunea lui Dumnezeu! Fiti sanatosi si iubiti! [pup]

Ella noastra e bine cu burtica insa caninii se tot incapataneaza sa-i cresca! [bang] Noaptea se trezeste si tipa de numa-numa iar ziua cand o asez in patut pentru somnul de dupa-amiaza sta treaza cate 1 ora sau 1 1/2 pana adoarme. Of, or sa treaca ei si dintisorii astia!

SoriLea, multi pupici la voi!


Alinutza mamicutza

#33
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 01:05

Alinutza [flo][flo][flo][flo][flo] pt tine si multi [pup][pup][pup][pup][pup]pt Ella

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#34
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 23 iulie 2009 - 23:55

Ella ce-ti mai face fetita?sper din tot sufletul sa isi revina cat mai repede.Va [pup].

printul meu:http://s822.photobucket.com/albums/zz143/valy22/?action=view¤t=470020e4.pbw

#35
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 24 iulie 2009 - 01:10

Vali, ai un printisor superb cu niste ochisori de mama-mama, or sa moara toate fetele dupa el[:D]

Pupam copilasii dulci[pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#36
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 24 iulie 2009 - 11:39

Multumesc SoriLea si tu ai un print frumos si ce ii mai placea in apa in poza pusa nu zicea nimic[:)],ce noroc ca a fost cald la botez la noi era un frig si il aveam si racit cu o zi inainte iesisem din spital si cu tratament acasa,dar totul a fos bine.[pup]

printul meu:http://s822.photobucket.com/albums/zz143/valy22/?action=view¤t=470020e4.pbw

#37
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 28 iulie 2009 - 19:12


Saluti la mamici,

SoriLea, multi pupici si la voi! Sper ca reusesti si tu sa te odihnesti un pic... sau macar ca vei putea s-o faci in curand.

C.Vali, ce baiat frumos ai! Dumnezeu sa-i dea sanatate! Multumesc ca ai intrebat de fetitza mea...

Ella noastra e mai bine, se pare ca diareea s-a linistit de cand am intrerupt consumul laptelui de vaca dar inca nu ia in greutate! Sunt destul de trista pe tema asta deoarece ea mananca foarte bine si ma gandesc ca este foarte posibil sa aibe totusi vreun parazit. Mai mult decat atat ea are foarte multe din simptomele giardiei bine instalate. Ma gandeam si eu asa: voi stiati sau v-a spus pediatrul ca de regula parazitii apar foarte greu in scaun si ca o analiza de coprocultura trebuie repetata ciclic de 5-6 ori chiar?! Mie nu mi-a spus nimeni nimic si pana nu am cautat pe net habar nu am avut! Exista se pare un singur test ce este sigur 100% in cazul giardiei: testul antigen. Ma voi grabi sa-l faca si Ella deoarece giardia este un parazit care netratat la timp poate deriva in boli cronice. Of, of... .

Fetelor, va urez multa sanatate si voua si ingerasilor vostri!



Alinutza mamicutza

#38
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 iulie 2009 - 23:29


ALINUTZA multumim, si noi te pupacim atat pe tine cat si pe ELLA[pup][pup][pup]

Razvanel s-a linistit, doarme noaptea mai bn si se trezeste doar cand ii este foame,din 3 in 3 ore, cateodata si nai rar, depinde cat este de obosit.
Dar sa nu indraznesc cumva sa nu-l servesc la timp, ca na stie cartierul[:D], asa de rau e de foame.
Avem 2 luni jum si 6 kg[:I], stiu ca o sa spune-ti ca e cam mult, dar nu am ce sa-i fac, plange de lesina pana ii dau lapticul[:I]

pupici pt bbici[pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#39
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 31 iulie 2009 - 13:53

Ce grasun e Razvanel,lasa ca e bine sa manance asa se face mare[:)]noi abia la 7 luni aveam 6kg[pup],multa sanatate[flo]

Luca-Daniel printul lu mama:http://s822.photobucket.com/albums/zz143/valy22/?action=view¤t=470020e4.pbw

#40
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 01 august 2009 - 13:43

Buna dimineata, mamici si pitici,

SoriLea, baiatul tau e o comoara: ce bine papa si ce bine a luat in greutate! [pup] Ella noastra avea 7 kg la 6 luni si cam tot asa trezea tot blocul cand i se facea foame! [:D] Doamne fereste, sa nu fi ajuns la ea in 2-3 minute de la trezire!!! Si acum este cam tot la fel, SoriLea: gluma-i gluma pana i se face foame! Ce este si mai haios este ca odata ce i-am scos produsele pe baza de lapte de vaca din alimentatie Ellei ii este in continuu foame. Laptele contine grasimi ce ii dau energie unui copil iar organismului ei ii lipsesc toate astea... [q]. Ca sa inchid tema asta cu greutatea, sa stii ca acum Ella nu mai este deloc asa grasuta deoarece s-a lungit foarte mult: are 84 cm (s-a nascut u 44cm!) la 18 luni ceea ce este foarte bine si pentru un bebe nascut la termen. [flo] Prin urmare asa va fi si pentru Razvanelul tau... [pup] Oricum eu cred ca un copil care se odihneste bine, asemeni lui si un copil care papa bine, tot asemeni lui este o binecuvantare!

Vali, toate bune si la voi? Mari si voinici? Gangureste bine puiul tau? Eu n-am fortat-o pe Ella sa faca nimic ... am iubit-o, am dragalit-o iar programul ei a fost sfant pentru mine: intotdeauna a mers in patutul ei la culcare si nu a trebuit sa atipeasca prin tren sau prin avion. Din toata inima eu cred ca asta este foarte important pentru un bebe!

Multa sanatate mamici de ingerasi!




Alinutza mamicutza


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -