Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

vitamine si fier prematuri


52 raspunsuri la acest subiect

#11
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 02:11

Ella2008 - multumesc mult pt raspunsuri. Eu nu alapte, nu pt ca nu as vrea, ci pt faptul ca puiutul meu e adoptat si de aceea imi si fac multe griji, ca sunt o gramada de chestii pe care nu le cunosc si trebuie sa le aflu, cat mai din timp posibil.
Acum a facut colici si il doare cumplit burtica, i-am schimbat si laptele, dar degeaba.
Fetelor la ai vostrii bb-i, cat au durat colicii in faza mai dureroasa, ca asa presupun ca se intind pe o perioada mai lunga de timp.
Si mai am o ploblema, eu cred ac mananca mult prea mult, 120ml la un interval de 2.30h-3h, voi ce-mi puteti spune, e mult?

[pup][pup]pt voi si puiutii vostrii[pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#12
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 12:19

Saluti mamici de pitici,

SoriLea, iarta-ma, eu nu am apucat sa citesc ca puiul tau este adoptat! [pup] Sunt chiar cu capul... [bang] Sa va apere Maica Domnului si sa va dea multa, multa sanatate!
Acum trecand la colici: SoriLea, eu stiu ca prichindeii nascuti la termen au colici de cele mai multe ori in primele trei luni de viata. Fetitza noastra care s-a nascut la aprox. 34 de saptamani a plans de burtica si pe la 4 luni cate 6 ore pe zi... Nu cred ca exista reguli exacte. Eu am fost invatata sa o linistesc punandu-i niste pungi cu gel care se gasesc in farmacii aici ("Cold, hot bags" se numesc) si care pot fi incalzite in cuptorul cu microunde. Dupa ce ai incalzit punga suportabil pentru un bebe, o invelesti intr-un prosopel si o pui pe burtica puiului tau. De multe ori ajuta sa intorci micutzul sa stea pe burtica pe punga calda (te asezi pe canapea, pui punga in prosop pe picioarele tale iar bebe pe burtica peste: asa simte si caldurica, si pe mami). Gimnastica cu picioarele o ajuta iar...
Referitor la cantitatea de lapte, SoriLea, si fata noastra a mancat foarte mult: cam 600ml lapte de la mama cand avea vreo 2200g cred. Nu te ingrijora: copilul tau este mai marisor si are nevoie de mai mult. Sa mai adaug ca unii copii au doua-trei boom-uri de crestere... Fata mea a avut doar unul dar a tinut-o de la 2 luni la 5 luni [alcool]: manca intr-una de la 5 dupa-amiaza pana la 8-9 seara!!! Intr-una, SoriLea! [:D] Adormea 10 miute, se trezea si ii dadeam din nou san sau lapte muls de la mine intre timp... Acum zambesc in timp ce iti scriu dar atunci eram disperata de oboseala. E greu dar nimic nu este prea mult pentru copiii nostri!

Un ultim lucru sa-ti mai spun, SoriLea: nu te speria ca nu te vei descurca cu micutzul tau! Tu crezi ca noi celelalte am fost mai grozave pentru ca poate noi le-am dat nastere micutzilor?! Vai, nu! Eu am plecat ca si Joklk acasa, cu un soricel de 2050g dupa doua saptamani de spitalizare. Era asa de frumusica! dar mica cat o painica! [q] Mi-era teama de orice... exact asa cum iti e si tie! Roaga-te la Dumnezeu sa fiti sanatoase caci in rest totul se poate!

Pupici din nou de la mica noastra familie!

Alinutza [mamica] de Ellutz dragutz



Alinutza mamicutza

#13
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 02 iulie 2009 - 17:27

Ella2008 - multumesc mult de tot pt raspunsuri, m-am mai linistit dupa ce am citit ce mi-ai scris.

Sa creste-ti mari, sanatosi ca frumosi sunteti.[pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#14
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 12 iulie 2009 - 16:27

Saluti,

SoriLea, ma bucur mult ca raspunsul meu ti-a mai adus putina liniste! Sa va ajute Dumnezeu! Si cand ai nevoie, si mai ales daca pot, eu sunt fericita sa impartasesc din experienta mea si sa ajut cate putin unde este posibil...

Intre timp la noi s-au complicat lucrurile: am fost cu Ella pentru aproape 3 luni in Romania si tot de aproape 3 luni i-au inceput episoadele diareice. I s-au facut ceva teste in Ro si nu a aparut nimic. Copilul pierde in greutate cu toate ca mananca normal si toate par in regula cu exceptia unui chip palid... [q] De cateva zile ne-am intors in Elvetia si am inceput alte! teste aici. Sunt disperata, SoriLea: a pierdut 500g in greutate in 5 zile! [q] Cred ca situatia il depaseste si pe pediatrul ei si astfel ca saptamana ce vine este posibil sa ajungem la Spitalul de Copii! Plang intr-una si schimb scutece... Ajuta-ne, Doamne! Adevarul este ca in Ro am fost in vizita la Paste intr-o casa departe de a fi foarte curata... [bang] Si am stat acolo ca niste inconstienti 9 zile!!! Dupa 4 zile a inceput diareea! [q] Ce sa spun... imi urla sufletul!

Sa nu faci greseala pe care am facut-o noi, SoriLea!

Multa sanatate va urez!




Alinutza mamicutza

#15
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 12 iulie 2009 - 16:31

Buna noi in afara de fier(10pic) si de D3(5pic)mai luam si INFANT FORMULA(vitamine) asa mi sa dat mie mi se pare cam mult voi ce credeti?Avem 8 luni jumate si suntem si putin anemic.

#16
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 13 iulie 2009 - 00:42

Alinutza draga mea, imi pare rau pt micuta ta, sper ca pana la urma sa se depisteze cauza ca sa poata fi tratata corespunzator.
Sa ne tii si pe noi la curent cu starea sanatatii micutei tale.

Si acum sa nu te superi de ce am sa spun, tu te plangi ca puiul tau a scazut 500gr intr-o sapt, iar eu ma plang ca al meu a luat 500gr intr-o sapt[bang][bang], in ritmul asta o sa devina obez, ieri a facut 2 luni si l-am cantarit, are 5500gr[alcool][q]mi se pare ca a luat fffff mult in greutate - anintesc ca s-a nascut cu 2420gr.
Voi ce spune-ti, nu-i asa ca-i mult?[q]

[pup] si sanatate multa la mamici si bebici [pup]


Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#17
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 13 iulie 2009 - 19:30

Saluti,
SoriLea, asteptand sa mi se trezeasca micutza incerc sa te linistesc putin: eu nu cred ca trebuie sa te ingrijorezi deocamdata. Eu chiar stiu copil de 4 luni avand 8 kg!!! Unii sunt mai mancaciosi altii nu prea... Si soricelul meu a mancat bine dupa cum ti-am mai spus si uite, multumesc lui Dumnezeu ca poate sa duca aceasta nesuferita diaree pe picioare! Cu siguranta in alta situatie, cu un copilas mai pretentios eu ma aflam deja cu el in spital pe perfuzii. Asa ca, SoriLea, haide sa ne bucuram ca ai nostri puiutzi papa bine caci asta ii tine pe picioare chiar si in situatiile cele mai grele! [pup]
La noi situatia este aceeasi: ieri a avut 6 scaune! [q] Sunt disperata! Abia miercuri avem programare la pediatru si tot atunci ar trebui sa primesc rezultatele unor teste. Sper din suflet sa fi gasit ceva caci este clar ca Ella sufera de vreo bacterie cumplita ce nu-i da pace deloc.

C. Vali, noi am luat fier si D3 corespunzator greutatii corpului. Ar trebui sa fie si la voi la fel, nu? Daca puiutzul tau arata bine si se comporta normal pentru varsta sa tu n-ai de ce sa stai treaza noaptea!

Pupici si multa sanatate!




Alinutza mamicutza

#18
c.valy

c.valy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 13 iulie 2009 - 21:11

De aratat arata bine tinand cont ca sa nascut cu o greutate mica poate de aia ia mai dat si alte vitamine in afara de fier si d3,nu se trezeste noaptea deloc dar in schimb nu prea mananca dar sa speram ca o sa fie mai bine de acum in colo.

#19
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 14 iulie 2009 - 00:41

http://community.web...573493109QNrsWe

El e grasanul meu [:D], iubitul lui mami[:I]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#20
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 14 iulie 2009 - 16:45

SoriLea,

[pup][pup][pup] ce copilas perfect ai! E un scumpic si de loc foarte grasunic! Felicitari si sa va apere Dumnezeu!

C. Vali, scuze, tu poate ca ai spus dar eu nu stiu nici la cat si nici cu cat s-a nascut bebelul tau. De asemenea nu am idee ce varsta are el... In schimb asa cum si tu probabil stii, copiii sunt foarte, foarte diferiti: unii mananca de te inebunesc iar altii sunt mai pretentiosi. Iar tu zici ca arata bine asa ca fiti fericiti! [flo]

Pupici!




Alinutza mamicutza


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -