Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 1 voturi

vitamine si fier prematuri


52 raspunsuri la acest subiect

#1
laura30

laura30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 12:27

Buna ziua tuturor mamicilor!
Scriu si pe forum, caci eu una nu stiu ce sa fac in legatura cu fierul. Matei are 1 an si doua luni, varsta biologica si am foarte multe pareri in legatura cu administrarea fierului. La cati medici am fost, fiecare mi-a spus varianta lui. Ultimele trei analize-hemoleucograma- au iesit bune, cu hemoglobina in limite normale. Pana acum doua saptamani i-am dat fier zilnic, fara pauza, doza profilactica (5 picaturi/zi). Un medic mi-a spus sa-i dau 15 picaturi, pentru ca este prematur, un altul mi-a spus sa-i dau 6 picaturi, iar un altul 5 picaturi. Pe care s-o iau de buna ca eu o iau razna cu medicii astia...
A...nu mai spun ca am o prietena a carui copil a fost tot ca Matei prematur, cu un grad de prematuritate mai mare decat Matei si nu-i mai da fier de vreo doua luni, la recomandarea unui medic din Iasi, deoarece i-au iesit analizele bune si prea mult fier strica.
Va rog din suflet sa-mi spuneti voi ce ati facut cu copiii vostri. Cat timp le-ati dat fier? Prematur, prematur, dar cat dumnezeu o sa ia fier.
Varianta mea, pana la urma a fost sa nu-i mai dau fier si i-m luat niste vitamine Vitam care cica contin o doza minima de fier.
Multumesc pentru ascultare si va doresc o zi deosebita voua si copilasilor vostri!

#2
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 28 aprilie 2009 - 14:42

Noi luam fier din prima luna de viata : anemie de prematuritate. Am inceput cu 2 picaturi / zi si a crescut progresiv in functie de greutate. De la 6 luni ni s-a spus sa nu mai crestem cantitatea si asa am ramas la 8 picaturi / zi pe care le vom lua pana la 8 luni, acum avem 7 luni si aproape jumatate. Dupa aceea daca rezultale hemogramei vor fi la fel de bune ca si ultima data sau mai bune nu vom mai lua.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#3
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 06 iunie 2009 - 11:09

Am si eu o intebare dragi mamici de prematuri, la cat timp de la nastere le-ati facut primele analize unde s-a vazut ca au o lipsa de fier?
Intreb pt ca si eu am un baietel nascut prematur la 34 sapt cu 2420gr, acum are 1 luna si cantareste 3200gr, iar la externare au fost bune analizele.
Astept cu interes raspunsul vostru.
Multa sanatate voua si puiutilor vostrii [pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#4
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 22 iunie 2009 - 12:29

Salutari la mamici si ai lor pitici,

Laura, sunt uimita de cantitatea variata de fier pe care medicii ti-o tot recomanda! Haide sa-ti spun cum a fost in cazul nostru avand in vedere ca si puiul nostru s-a nascut prematur: 33 de saptamani si 2 zile, 1750g, 44cm, Apgar 9. Noua ni s-a recomandat Vit. D3 si fier inca de la nasterea sa. Fierul i l-am dat pana la 6 luni (ajunsesem la 8 picaturi pe zi in ultimele doua luni deoarece acesta se da si corespunzator greutatii corpului) iar Vit. D3 i-am dat-o pana la un an cate 4 picaturi pe zi. Atat! I s-au facut teste de sange la vaccinarea de la 4 luni, de la 6 luni si de la un an! Totul era in regula. De asemenea ne este clar ca i s-au facut teste si in acele 2 saptamani pe care le-a stat in spital dupa nastere. Acum are 17 luni, 83cm, 11,5kg si multumim lui Dumnezeu este sanatoasa.

Laura, eu ti-am impartasit din experienta noastra si sper sa te ajute un pic. Am vazut ca Matei al tau s-a nascut cu o greutate de invidiat si ma tot gandesc daca este necesar sa i se bage atata fier?! Incearca sa mergi la un medic dintr-un adevarat oras universitar din Romania: Iasi, Bucuresti sau Cluj si sunt convinsa ca te vor linisti!

Va urez multa, multa sanatate [pup] si anunta-ne "pe aici" daca te putem ajuta cu ceva!

Alinutza [mamica] de Ellutz dragutz





Alinutza mamicutza

#5
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 23 iunie 2009 - 11:15


Scuzeee!!!!!

Acum cateva minute am vazut, Laura ca ma referisem la puiul lui SoriLea si nu la al tau vizavi de greutatea de la nastere. Mii de scuze din nou! Oricum eu tot nu pricep (ca si voi de altfel) de ce cantitatea de fier difera asa de mult de la un medic la altul.

Multa sanatate va uram!





Alinutza mamicutza

#6
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 25 iunie 2009 - 01:26

Ella2008 - mie nu mi-a spus sa-i mai dau si altceva in afara de vigantol sau vit.D3, oare dc? Si ii mai dau sabsimplex preventiv, pt colici, dar pana acum nu da simptome de asa ceva. Oricum, cu prima ocazie cand merg la medic am sa intreb daca nu e necesar sa i se administreze si fier?, sa vad ce-mi spune.


[pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#7
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 26 iunie 2009 - 22:26

Citat:
citat din mesajul lui SoriLea

Ella2008 - mie nu mi-a spus sa-i mai dau si altceva in afara de vigantol sau vit.D3, oare dc? Si ii mai dau sabsimplex preventiv, pt colici, dar pana acum nu da simptome de asa ceva. Oricum, cu prima ocazie cand merg la medic am sa intreb daca nu e necesar sa i se administreze si fier?, sa vad ce-mi spune.


[pup][pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL




Daca hemograma ia iesit buna si hemoglobina in limite normale nu vad de ce sa ii dai fier. Din moment ce medicul nu ti-a prescris inseamna ca bebe nu e anemic si nu are nevoie sa ia fier.

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#8
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 28 iunie 2009 - 15:26

Joklk- dar eu nu i-am facut pana acum nici o analiza, doar ce i-au facut in spital, iar medicul care il are acum in evidenta, a vazut doar fisa de externare a copilului unde erau date rezultatele.
Acum puiul meu are aprox.7 sapt, cand ar fi indicat sa-i fac primele analize si ce anume?
Imi pare si rau de el, la cat e de mic, sa-l duc sa-l intepe de acum, dar daca e mai bn pt sanatatea lui sa aflam din timp anumite probleme, o fac si pe asta.

O zi frumoasa va doresc la toate [pup]

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#9
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 28 iunie 2009 - 18:54

Sorilea, cu siguranta i s-au facut analize in spital si daca ar fi fost anemic nu te-ar fi lasat acasa. Karla cu 3 zile inainte de a fi externata avea hemoglobina 6. Reactia medicului neonatolog " nu va las acasa cu asemenea hemoglobina, facem transfuzie de sange". Dupa transfuzie a avut 8 si am plecat si noi acasa. Dar nu cred ca se poate compara cu prichindelul tau care la nastere a avut 2420 g pe cand noi am plecat acasa cu 2020 g. Deci eu as spune sa nu iti mai faci probleme. Daca vrei sa vorbesti cu mai multe mamici de prematuri te asteptam la " Prematurii esentele tari se tin in sticlute mici 12".

Johanna mami de strengarita Karla Luiza

#10
Ella2008

Ella2008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 60 mesaje

Postat 29 iunie 2009 - 11:41

Saluti mamici,

Nimic nu este mai frumos si mai greu decat sa ai un copil, asa-i?! [flo] Nici nu imi gasesc pacea cu tot felul de intrebari ce ma framanta cu toate ca pana acum toate-s bune cu fetitza noastra. Stiti povestea cu drobul de sare ce sta sa pice? Ei, cam pe acolo sunt si eu. [:D]

SoriLea, este foarte posibil ca ceea ce spune Joklk sa fie adevarat si anume ca analizele micutzului tau sa fi iesit foarte bune inca de la nastere si astfel doctorul nu a mai gasit necesar sa-ti recomande fier. In alte tari insa este lege: toti prematurii iau fier si D3 pana la 6 luni! Daca totul este ok atunci in urma testelor relevante se continua doar cu D3 pana la un an. Fireste asta nu inseamna ca procedura este ideala in alte parti si in Romania nu. Spre exemplu si schema de vaccinare este diferita fata de cea din Ro. Mai mult decat atat vedem ca acest topic a fost propus de Laura care si ea era bulversata de tratatmentul diferit prescris de diversi medici! Este destul de delicat... Eu, SoriLea, daca as fi in situatia ta as merge la medicul de familie si l-as intreba (asa ca sa ma linistesc) daca intr-adevar s-au facut testele potrivite la nasterea copilasului meu. Cu mult curaj as cere chiar sa le vad si sa mi le explice. Astfel vei afla ca poate chiar nu este nevoie de fier.
Apropos de colici, SoriLea, eu am alaptat pana aproape de un an si am baut in primele 3-4 luni ceai de fenicul (este tare fain!) pentru combaterea colicilor puiutzului meu. De asemenea, SoriLea, daca alaptezi sa fie atenta la ce mananci in primele luni de viata ale micutzului: fara varza, conopida, condimente, sosuri de orice fel, grasimi... etc. Tot ce este greu de digerat ar trebui scos din alimentatia mamei acum la inceput. Iti spun asta deoarece eu am facut de vreo doua ori greseli mici, tare mici dar mi-a plans copilul 3 zile. Ah, si de asemenea, sa nu consumi orez alb caci se constipa incredibil! In rest toate au fost bune si la locul lor.

Va las si va urez multa, multa sanatate voua si copilasilor vostri! [pup] Pe curand!

Alinutza [mamica] de Ellutz dragutz





Alinutza mamicutza


Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -