Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

BEBE HIPOTON...:(


251 raspunsuri la acest subiect

#241
MAMASOPHIEI

MAMASOPHIEI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 13 octombrie 2011 - 23:33

Buna fetelor!
Mami ANdrei,multumim pt ccuvintele frumoase..Cum e la cresa?Hmm...Se imbolnaveste in permanenta,nu e super ok.Este la o cresa particulara,dar,ca peste tot,se pare ca sunt ceva probleme,adica intra in contact cu alti copilasi cu viroze,etc.E si perioada...Asa ca..o saptamana acasa,una la cresa..cam asa..Dar nu renunt,tre sa mearga,lasa ca face anticorpi,asta-i viata,tre sa dea si de greu.La inceput a urlat(cresa de stat)pana voma tot ce manca acasa,dimineata,nu manca nimic in restul zilei,era absenta total,nu vorbea nici cand ajungea acasa,destul de traumatizant.La cresa cea noua e super ok,nu plange,au diferite activitati care-i tin ocupati,parca acum vorbeste si mai mult(Enes-Zeki,n-ai vrea un copchil d-asta,crede-ma,toata ziua turuie),e ok.Doar ca e perioada asta nasoala si mereu ba cu muci,ba cu febra..O sa ii fac o imunizare strong,dupa ce se insanatoseste,de data asta.MamiAndrei,o sa fie bine,chill,ai sa vezi,oricum observ ca a recuperat rapid.Enes draguta,tu ce faci,care mai e viata,ficioru se ridica singur,buuun,bravo,felicitari,baietii de regula is mai lenesi ,nu au achizitii asa rapide precum fetele,deci rabdare...Va pupam!

#242
enes_zeki

enes_zeki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 16:55

Buna Doamnelor,Zeki sa zicem ca este mai bine desi ma deruteaza multe lucruri,nu mai zica tata,a inceput iarasi sa faca pa pa lalalizeaza pe limba lui dar nimic concret,daca vede mancare si il chem vine,incearca sa se hranesca singur,bea singur apa etc.dar inca nu zice mama in ian 2012 face 2 ani.ma gandesc la la 2 ani si 2 luni cel mare mergea la gradi si asta mic....ma deprima este asa de mic tot 9 500 kg are este f slab cand il vad dezbracat..:(dar in rest el este prezent,vioi,danseaza,incearca sa se ridice sigur fara sprijin dar nu si poate tine echilibru decat cateva sec.a descoperit WC-ul cum prinde usa deschisa se joaca in vas,fascinat de masina de spalat,cand merge pe langa pereti sau mobila se ridica pe varfuri ca sa ia ceva de pe blatul de la buc,se trezeste si coboara sigur din pat si ma cauta.Lucrurile astea ma bine dispun dar...ete nu vb nu merge singur.
Ieri am fost sunata de la Inot sa mi spuna ca organizeaza un seminat ptr copii cu DIZABILITATI si ca ar dori sa participe si Zeki ca ii place apa...am grezut ca innebunesc cum poate cineva sa spuna ca Hipotonia musculara este DIZABILITATE.nu pot sa va spus ce i am raspuns..:(( ma opreste lumea pe strada cand st cu el si merge de o mana si ma intreaba''ati fost dna la ortoped cu copilul?''cand merge arunca piciorul drept in dreapta.Lucrurile astea ma darama.
Mamasophiei este bine sa raceasca sa faca bolile astea ale copilariei acum ,Zeki nu merge la gradi dar aduce frate su toate bolile de la giardia,limbrici.laringite,muci multi :))
So..Sanatate multa si toate cele bune mamici frumoase

#243
nikkei

nikkei

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 11 noiembrie 2011 - 21:47

Mami lui Enes va fi bine, vei vedea ca puiul o sa recupereze si pe partea cu vorbitul foarte bine, odata ce intelege totul. Ma bucur ca faceti progrese pe partea motorie. Nu te mai necaji de ce spune unul sau altul (oameni curiosi), tu sa-ti vezi de interesul tau.
Te rog spune-mi si mie unde se organizeaza cursurile de innot pentru copii "speciali" ca sunt interesata. Zi un site sau ceva!
Multe pupici si sanatate!

#244
enes_zeki

enes_zeki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 25 noiembrie 2011 - 16:53

Buna.Nikkei scz ca ti raspund asa de tarziu,noi st din Buc aici este un Babyspa.ro singurul centru strict ptr bebe.dar eu nu am mai fost si caut o alta piscina.Multumesc ptr incurajari.

#245
anda82

anda82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 587 mesaje

Postat 16 decembrie 2012 - 02:49

Am uitat sa precizez ca la noi aceasta usoara hipotonie, in urma analizelor s-a stabilit ca nu e nerologica, ci datorata unei hipocalcemi, deci o cauza metabolica.Fosfataza alcalina a iesit f mare, am alesnoi sa facem cateva sedinte de kinet0 sa nu ramana in urma cu achizitiile si luam calciu si d3 mai mult.Dupa 4 sedinte deja cand il ti de manute se trage si se ridica in fundulet...a luat viteza(chestie pe care trebuie sa o faca abia la 4 luni).

#246
Gaina_Mihaela

Gaina_Mihaela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 februarie 2014 - 11:16

buna ziua sunt mamaici aici ccu bebe hipotoni as avea si eu mai multe intrebari



#247
ruth1986

ruth1986
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 aprilie 2016 - 22:44

Buna,sunt o mamica cu bebe hipoton,se mai confrunta cineva cu asa ceva?de 7 luni facem tot felul de investigati si inca nu am primit un diagnostic......are acum un an si 3 luni si inca nu sta bine in fundulet.Daca a mai trecut cineva prin asemenea situatie,si are mai multa experienta,poate ne ajuta si pe noi cu ceva sfaturi ...multumim



#248
georgydesyree

georgydesyree
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 octombrie 2019 - 14:34

Buna mamici puternice,am ai eu un bebe de 1 an cu hipotonie ,as dori sa vb cu cine trece ca si noi



#249
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 octombrie 2019 - 09:37

pe larg despre bebelusul hipoton aici Hipotonia musculara la bebelusi - cauze si tratamente



#250
Clau11

Clau11
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 mai 2021 - 09:56

Buna ziua,cum mai sunteti? Nepotelul meu din Germania, 2 luni,născut la termen 41 săpt, 3.600 kg,scor 10,este suspectat de hipotomie axiala,fiica mea a obs ca nu isi tine bine capul chiar dacă mie mi se pare cam mic,a avut icter 2 saptamani la nastere ,nu a mâncat foarte bine, nici acum nu strălucește cu mancatul cam 80 90 ml la o masă, sunt zile în care a mâncat si 120 la o masă dar ea este speriată, acum este on spital pentru ca a mâncat intr o zi doar 40 ml la o masă și a facut tot felul de investigații ,acum maine e prog pentr RMN ,este stresata si panicată sub orice critica.Copilul misca foarte bine piciorusele,mâinile,zâmbește,gangureste.Daca puteti sa ne mai dati inf despre situația d voastră ne ati ajuta.Multumesc,


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -