Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Unsprezece luni de muls


7 raspunsuri la acest subiect

#1
ungaras

ungaras

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 iunie 2010 - 10:59

Buna dimineata!
Hotarasem asa: in iulie mergem in vacanta si o sa termin cu mulsul. Vreau si eu sa am vacanta cu adevarat.(Ma mulg si ii dau in sticla din cauza ca merg la munca). Nu stiu cum am ajuns sa citesc aici la 'alaptarea" si acum m-au napadit intrebarile.
Fata mea bea laptic 250ml dimineata devreme la 6-7 si seara la culcare 200ml. Eu, de teama sa nu cumva sa dispara lapticul ma mulg si la pranz si noaptea pe la 23-24. Ma gandesc ca as vrea sa-i mai dau, cat timp o sa mai am dar ce se intampla daca ma mulg doar dimineata si seara, de doua ori, asa cum papa ea si renunt la celelalte 2 mulsuri care oricum nu le folosesc? Imi e teama sa nu il pierd. Eu vacanta cu atata muls nu mai vreau[alcool]
Apoi as mai avea o intrebare. Lapticul de dimineata devreme, trebuie sa il dau din biberon sau pot sa o asez la masa, sa manance micul dejun cu noi si sa ii dau din cana? Atunci ma gandesc ca o sa bea mult mai putin si nu stiu daca fac bine. Nu stiu daca lapticul muls se poate pune in cana.
Ma gandesc asa ca ea se trezeste la 7. In loc sa sar cu sticla, as putea sa o o imbrac, sa o pun la olita, apoi la masa.
Astea sunt nedumeririle mele.[:)]
Ma mulg de 11 luni de zile, si as mai face-o cu placere dar doar de 2 ori pe zi.
[pup] Roxana
Am uitat sa scriu. La biroul de consultatii, doamna pediatru mi-a recomandat laptele de vaca . Eu sunt impotriva asa ca acolo eu nu mai merg cu intrebari.

#2
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 20 iunie 2010 - 11:05

Daca tot papa numai dimineata si seara, de ce n-o pui la san? Ai incercat?

Laptele de mama e tot lapte, indiferent daca il bea din cana sau din biberon:)

Nu pierzi laptele din moment ce te mulgi regulat dimineata si seara. Daca vrei sa scoti cele doua mulsuri, sa faci treptat. Eu insa ti-as sugera sa nu le scoti inca.

Cat despre lapticul de dimineata, poate vrea ea sa sari la prima ora cu biberonul, inainte s-o imbraci si s-o pui la olita...



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#3
ungaras

ungaras

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 20 iunie 2010 - 11:44

Gabi am incercat sa o pun la san, i se pare foarte nostim,rade si sufla. Ne distram de minune. Nu vrea sa mai suga. La sticla e mai bun. [pup]

#4
raisuka

raisuka
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 iunie 2010 - 23:06

eu am acum o fetita de 3 anisori si pentru ca nu am putut alapta din cauza mameloanelor ma mulgeam...ea fiind mica nu manca cat mulgeam eu..ori eu ma mulgeam odata la 4 ore...dar restul il puneam la frigider si il reincalzeam cand manca..pe la 2 luni jumate s-a imbolnavit de pneumonie si am fost la spital cateva zile...si fiind in spital nu m-am mai muls la 4 ore..am mai sarit peste...si asa se face ca in 2 luni nu am mai avut lapte deloc..in fiecare zi imi scadea cate putin...iar cat despre cana eu zic ca e ok..numai sa bea..fetita mea ori bea lapte din sticla ori nu bea deloc...si atata am incercat dar nu vrea...iar decat sa nu mai bea lapte sa bea pe sticla...cat despre laptele de vaca nici eu nu sunt prea de acord deoarece la 9 luni am zis ca o trecem pe lapte de vaca si era sa ajungem la cluj asa rau a reactionat...cu lapte praf a fost ok...acum e mare sii dam lapte de 1,5 grasime si e ok...sper sati foloseasca la ceva experientele noastre...crestere mare!!!

#5
dariaioanaxx

dariaioanaxx

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 893 mesaje

Postat 12 iulie 2010 - 15:54

ungaras-si eu ieri am implinit 11 luni de muls ! fetita mea n a vrut sa pape de la san si pt. ca plangea de foame am inceput sa ma mulg si apoi n a mai vrut deloc decat din sticla; cand avea 5 luni am inceput serviciul si m am muls decat de 3 ori pe zi, vreau sa ti zic ca lapticul s a imputinat f. mult, acum mai ma mulg decat 40 mlx3 ori pe zi;



[pup]si bafta



Asteptand a doua binecuvantare de la Tine ! si binecuvantarea, a venit.. Miriam Daria Nichola, 11 aug.2009- INIMA, A INIMII MELE!POZICI CU DARIUCA



cezariana 11 august 2009

#6
Burtocika

Burtocika

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.786 mesaje

Postat 12 iulie 2010 - 18:07

Sa inteleg ca fetita ta are 11 luni ? La multe inainte [flo]



Eu zic sa nu-ti faci probleme daca poti sa pui laptele tau in cana, sa zici mersi ca ai ce sa pui si ca il vrea din cana ! A mea n-a vrut cu nici un chip sa bea din cana, si nici acum (la 4 ani) nu vrea sa-si bea laptele din cana. De baut s-ar putea sa bea mai putin (asta este si motivul pt care noi n-am renuntat la biberon), dar din punct de vedere al proprietatilor, nu cred ca e vreo diferenta daca e in cana sau biberon. Pana la urma tot la cana va ajunge.



Daca te mulgi mai rar, probabil ca va scadea productia. Aici nu stiu ce sfaturi sa-ti dau, depinde numai de tine cum te hotarasti sa faci.



N-am prea inteles dilema cu masa de dimineata ... Spui ca se trezeste la 7 si bea lapticul. Ce ai vrea tu sa faci, sa o pui la masa ? Adica sa ia micul dejun ? Cu lapte sau cu mancare solida ? Eu zic ca poti linistita sa-i dai sticla de lapte, iar masa (ce ii dai tu, fructe sau cereale sau ce-o fi) sa i-o dai peste 2-3 ore.



Referitor la doctorita pediatra care ti-a recomandat laptele de vaca, ar trebui sa fii un pic mai toleranta, ca doar nu ti-a recomandat otrava, ci lapte de vaca [:D] Noi am mers cu lapte praf pana pe la 1 an jumate, daca tu ai san, da-i cat poti, dar pana la urma tot la laptele de vaca vei ajunge (doar daca nu vrei s-o alaptezi pana la 6 ani[:D])



*****************************

... un ban in plus pe timp de criza ...

mai lucreaza cineva goblen?



#7
ungaras

ungaras

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 15 iulie 2010 - 18:58

Va multumesc pentru sfaturi si pentru ca mi-ati impartasit din experientele voastre.[pup]
Cum am facut? am scos cele doua mulsuri care imi prisoseau. Ma mulg doar dimineata cand papa fata si seara la culcare. 5 zile am avut dureri mari si sanii super incarcati dar cu dusuri si masaj mi-am revenit. Acum, cantitatea de lapte a inceput sa scada. Scot 190ml la muls dar nu-i problema pentru ca fata a inceput sa pape mai putin.Cam 150ml. Acum sper sa tina lapticul pana la un an si sunt multumita.In vacanta o sa iau cu mine si o cutie cu formula'just in case'.
Va multumesc si multa sanatate puiutilor vostrii!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -