Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Criza barbatului de 40 de ani... sau altceva?


583 raspunsuri la acest subiect

#11
ilia_99

ilia_99

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 16:36

cristina, multumesc. eu simt ca am nevoie de o preocupare "intelectuala", nu doar ca sa-mi omor timpul. cred ca e treaba care-mi va aduce beneficii nu doar in vara asta, ci peste ani. e pentru mine, pentru a ma creste pe mine interior.
cit despre sala... merg de 3 ori pe saptamina cu strictete! uneori ramin si la bazin, daca am timp. [:D]

#12
Alex2

Alex2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 17:32

Probabil se simte coplesit si are nevoie de... libertate personala. Asta daca e sincer si nu doreste un pic de evadare. Sper ca nu. La 40 de ani ar trebui totusi sa gaseasca o solutie, sa nu te puna pe tine intr-o asemenea situatie. Este egoist ptr ca te sacrifica pe tine si linistea ta, ptr a-si gasi linistea lui. Pe de alta parte cred ca stie doua lucruri. Unul ca e sigur ca-l iubesti si-l astepti. Ceea ce nu e rau. Si altul, care deriva din primul, si anume, ca fiind sotia lui, trebuie sa-l intelegi. Are nevoie de o pauza, si tu, incercand sa faci ce-i mai bine ptr el, accepti.
Daca as fi in locul lui, as ptetinde intelegere din partea sotiei, dar totusi, cand intri intr-o casatorie, iti asumi riscul sa cam pierzi din libertatea de a pleca si veni cand vrei. Cum sa-ti spun pe scurt, nu e prea corect ce vrea sa faca. Asta, repet, mergand pe ideea ca e sicer, si adevarat ca are omul nevoie de o pauza.
Desi povestea cu telefoanele, etc, e putin tivita cu ata alba, la fel ca si nemultumirile lui. Cand unul dintre parteneri incepe sa aiba brusc nemultumiri, ceva nu e in regula la mijloc.
"Rational pot intelege aceste cautari personale, aceasta introspectie, dar afectiv n-o pot internaliza si mi-e fff greu s-o duc: sa astept ca el sa-si dea seama daca ma mai vrea sau nu!"
Rational si eu le pot intelege si pot accepta ca exista, dar nu cred ca intr-o casnicie iti poti permite luxul sa le si pui in realitate.


Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_____________________________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

#13
Alex2

Alex2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 17:47

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
dovada ca nu vrea sa se desprinda complet e faptul ca mi-a spus ca nu a luat inca o decizie si ca, daca eu ii spun sa nu plece, nu va pleca.
el vrea sa stie cum s-ar simti singur, daca ii voi lipsi eu, si nu copiii, daca e altceva ce si-ar dori.. sigur ca e neplacut pt mine, pai, bine nene, nu te-ai gindit la asta macar inainte de al doilea copil, da, deh, parca criza financiara a intrebat pe cineva daca e un moment bun sa apara...
pe de alta parta e de inteles, am 42 de ani, ma cam apropii de sfirsitul vietii, sau macar al potentei masculine asa cum o stiam, asa ca panichez, oare am facut tot ce vroiam in viata, mi-am implinit toate dorintele, sa mai era ceva si o sa regret mai tirziu. nu ma refer la aventuri sexuale, ne-am cunoscut cind avea deja 34 de ani, deci se "plimbase" destul, nu cred ca asta e pb. si apoi, asta putea sa faca chiar fara sa ma prind, daca doar sex ar fi cautat. nu, pb e mult mai grava, intrebarea lui cea mare cred ca e: sunt implinit emotional prin aceasta femeie cu tot ce-mi ofera ea? si pune-te pe cautat raspunsuri. si daca nu sunt, ce fel de femeie sau relatie caut, ca nici aici nu e clar.

Cred ca un psiholog l-ar ajuta sa gaseasca raspusurile la intrebarile lui, fara sa distruga echilibrul familiei. Indiferent ce intrebari isi pune, si ce a dus la aceasta criza, cred ca ar trebui sa se gandeasca si la restul, nu doar la el insusi.
Nu este necesar sa vada cum e fara tine, ca sa inteleaga daca ii vei lipsi.

Ia uite aici:
http://forum.desprec...&TOPIC_ID=20322


Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_____________________________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

#14
ilia_99

ilia_99

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 17:55

alex, multumesc. m-am gindit si eu ca ia in calcul varianta separarii ca "bilet de voie" pt a incerca o alta relatie cu persoana responsabila cu telefoanele. care, de altfel, era f insistenta. de ex, a sunat intr-o seara la ora 9, cind noi ne pregateam sa incepem baile copiilor, pe care le facem tot timpul impreuna. vazind apelul l-am intrebat franc: daca spui ca nu te intereseaza fata asta, nu-i poti explica atunci ca la ora 9 seara deranjeaza o familie? mi-a raspuns: ba da, o s-o fac. dar m-am bazat pe bunul ei simt, n-am crezut ca tb sa fiu atit de explicit. din asta si alte reactii ale lui am dedus ca, da, poate l-a flatat in prima faza ideea de flirt cu altcineva si faptul ca o alta femeie il valida ca barbat. dar nu prea a avut reactii de barbat indragostit sau care inseala. ca a fost o tentatie, ok, dar nu pot sa-i iau capul pt asta. si eu le-am avut pe ale mele, dar n-am dus nimic la capat, deci nu simt vinovata cu nimic in fata lui si a nimanui. ca ea a insistat, e pb ei, ca ne-am lamurit deja la subiectul celelalalt ca nu intelegem amantele.
pe de alta parte, telefoanele si mesajele s-au oprit de vreo 2-3 luni,deci daca ar fi ceva in continuare ar tb sa fie doar in intervalul 9-17 si numai de luni pina vineri. or, ce femeie sta chiar asa dresata, la program? ca daca il vrei, insisti. iar eu nu mai gasesc nimic suspect, nici in telefon, nici in comportamentul lui. asa ca... nu cred ca e o varianta.
aia cu luxul de a face niste lucruri dupa ce te-ai casatorit, de acord, nu le mai poti face, sau n-ar mai trebui s-o faci. da, recunosc e foarte egoist, asa a fost mereu. singurul loc unde se da deoparte e in fata copiilor.

#15
Alex2

Alex2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 19:06

Nu am inteles totusi practic, ce doreste el?

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_____________________________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

#16
Alex2

Alex2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 19:09

Citat:
citat din mesajul lui ilia_99
deocamdata, m-a intrebat daca ma deranjeaza sa plece la inceputul lui iulie cu un prieten, pe care il cunosc, sa faca un scurt tur prin Europa, vreo 10 zile. I-am spus ca e ok. Poate asta o sa fie singura evadare de care are nevoie si o sa-l ajute. E departe de mine, e cu oameni cu care impartaseste o pasiune, care sunt si i casatoriti de multi ani, poate ii dau si sfaturi.

Asta mi se pare ok, chiar nu ai de ce sa te superi ptr atat.
Dar "deocamdata" acela?

Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_____________________________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

#17
ilia_99

ilia_99

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 19:38

pacatele mele, daca stiam ce doreste crezi ca mai scriam aici? nici el nu stie. zice ca ma iubeste, da' parca ii lipseste ceva si nu stie sa-mi spuna ce. stie ca pb e a lui, la nivel emotional, pt ca nici in relatiile anterioare n-a dat mai mult, ca afectivitate. adica, nu e ceva ce eu fac sau nu fac, nu e practic nimic gresit la mine pe care sa mi-l poata reprosa precis. nu ca as fi perfecta, dar nu despre mine e vorba, ci despre ce simte el. or, el acum se simte neimplinit, na, ca am gasit termenul.
nu ma deranjeaza sa plece intr-o minivacanta fara mine, nici n-ar fi prima oara, tot timpul i-am sustinut pasiunile si i-am dat libertate totala in sensul asta. nici mie nu imi place sa fiu ingradita. "deocamdata" se refera la faptul ca pina ia decizia daca se muta sau nu peste vara, oricum plecarea asta cu amicii respectivi vrea s-o faca.

#18
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 19:54

eu as zice sa-ti iei si tu o vacanta cu o prietena si sa-l anunti de asta.

serios vb.



@

#19
Alex2

Alex2

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 804 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 20:00

Nu m-am exprimat corect: ce anume doreste sa faca practic, de ex cum ai spus, sa se mute pe vara (unde?), sa plece cu prietenii, etc. Acum am inteles, cel putin acel "deocamdata" astea le vrea.
Eu zic sa-i spui asa "Omule, ai 40 de ani, esti sau nu matur? Ai familie, ai nevasta, ai copii, ai responsabilitati! Astea-s mofturi! Ai probleme pe care nu le poti depasi singur, ai probleme pe care nu le putem depasi impreuna? Hai sa cautam ajutor specializat."
Tu faci pe sotia mamoasa, intelegatoare, si asta ii da dreptul sa se rasfete. Ba nu-l lasa sa aleaga, ia pune-l in situatia inversa? Barbatii se pierd, isi pierd siguranta. Daca tu te-ai simti dintr-o data nesigura, ar fi corect sa fugi in lume sa-l lasi pe el cu copiii? El ar sta linistit umplandu-si timpul, asteptandu-te?
Eu unul pot accepta ca are nevoie de libertate personala, desi nu am idee cu simte ca i-a fost invadata, dar nu trebuie sa te dea la o parte ca sa si-o regaseasca. Adica nu trebuie sa calce in picioare sufletul tau, ptr linistea lui.
Eu sunt cam libertin de felul meu, poate fetele stiu si vor ridica din spranceana sa citeasca ce scriu tocmai eu, dar casnicia e casnicie, o ai sau nu, si lupti ptr ea, nu impotriva ei.
Iar vacanta cu prietenii mi se pare ok. Adica se poate accepta.
Nu cunosc detalii despre criza de la 40 de ani, de aceea cred ca un psiholog v-ar ajuta mai mult decat niste pareri pe forum.


Alexandru, tati de 3 copii perfecti
(un baietel nazdravan, o fetita mica luptatoare, si un ingeras in cer)
_____________________________________
Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

#20
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 20:19

cred ca alex are dreptate.



@


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -