Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Cine a scris Biblia?


766 raspunsuri la acest subiect

#751
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 08 mai 2009 - 23:51

Aoleu, pai e cam grav ce dezvaluiti voi aicea :)).
Ma siliti sa marturisesc si eu ca una din bunici a absolvit pensionul Notre Dame de Sion [:D]. Naca pocinog!!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#752
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 09 mai 2009 - 00:06

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Aoleu, pai e cam grav ce dezvaluiti voi aicea :)).
Ma siliti sa marturisesc si eu ca una din bunici a absolvit pensionul Notre Dame de Sion [:D]. Naca pocinog!!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



Nu se poate!!! Si matusa mea a fost in gimnaziu la Notre Dame de Sion - unde a fost ulterior Facultatea de Instalatii... langa Liceul Mihai Viteazul...


#753
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 09 mai 2009 - 00:40

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Aoleu, pai e cam grav ce dezvaluiti voi aicea :)).
Ma siliti sa marturisesc si eu ca una din bunici a absolvit pensionul Notre Dame de Sion [:D]. Naca pocinog!!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



Nu se poate!!! Si matusa mea a fost in gimnaziu la Notre Dame de Sion - unde a fost ulterior Facultatea de Instalatii... langa Liceul Mihai Viteazul...





Ocazie cu care a vazut si Cortexia ca nu din preaplinul inimii noastre bune si iubitoare, nici din ipocrizie, nici din fandoseala sustinem noi atat de fierbinte cauza minoritatilor [:D].
Mai ramane sa o lamurim de ce aparam bietii caini vagabonzi (ca vaz ca nici astia nu trebe sa aiba avocati :)). Gabi, raspunde repede: crezi sau nu in reincarnare? :))))))))

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#754
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 09 mai 2009 - 11:45

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Citat:
citat din mesajul lui denizel

Aoleu, pai e cam grav ce dezvaluiti voi aicea :)).
Ma siliti sa marturisesc si eu ca una din bunici a absolvit pensionul Notre Dame de Sion [:D]. Naca pocinog!!




Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



Nu se poate!!! Si matusa mea a fost in gimnaziu la Notre Dame de Sion - unde a fost ulterior Facultatea de Instalatii... langa Liceul Mihai Viteazul...





Ocazie cu care a vazut si Cortexia ca nu din preaplinul inimii noastre bune si iubitoare, nici din ipocrizie, nici din fandoseala sustinem noi atat de fierbinte cauza minoritatilor [:D].
Mai ramane sa o lamurim de ce aparam bietii caini vagabonzi (ca vaz ca nici astia nu trebe sa aiba avocati :)). Gabi, raspunde repede: crezi sau nu in reincarnare? :))))))))

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



Raspund deindata ce citesc intrebarea ta: nu cred in reincarnare.
Should I? [bibe]

#755
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 10 mai 2009 - 16:27

Citat:
citat din mesajul lui Cardinal

Acum citeva zile semnalam un articol despre radacinile crestine ale Europei. Urmarea a fost o discutie lunga si care, in buna traditie a acestui forum, a deviat.

Intrucit ziarul Cotidianul de azi publica un articol mai mult decit interesant (l-as cota ca lectura obligatorie pentru cei care se considera crestini, de orice cult ar fi ei), il voi semnala prin linkul de mai jos si voi posta si un extras comentat.

http://www.cotidianu...atie-83566.html

Extrasul este bold-uit de mine, pentru semnalarea tezelor care au facut ca unii membri sa ia foc acum citeva zile:

" - Una dintre cele mai citate teze ale dumneavoastra este cea in favoarea unei „Europe crestine“ si etichetati modul in care europenii se feresc de mostenirea crestina drept „cristofobie“. Care ar trebui sa fie, in opinia dumneavoastra, rolul religiei crestine in constructia europeana?
- Al religiei, in sensul propriu al termenului, nici unul. UE nu are si nici nu ar trebui sa aiba ceva de spus în privinta religiei. Credinta individuala a persoanelor ar trebui sa fie irelevanta în constructia europeana (1). Dar crestinatatea nu e doar religie. Crestinatatea e o cultura (2) Uitati-va in jur, uitati-va la arhitectura, intrati intr-un muzeu, ascultati muzica. Crestinismul este o cultura profunda, o cultura definitorie. Pana si Habermas, dupa multi ani, a ajuns sa inteleaga ca e o forta formidabila, iar drepturile omului izvorasc din traditia crestina (3). Radacinile crestine fac parte din identitatea Europei (4). Chiar si vorbind din perspectiva unui evreu practicant, consider ca avem o cultura si o traditie crestina comune. Cred ca suntem într-o faza de negare(5) si nu e sanatos sa renegam acest aspect.
Nu inseamna ca un evreu sau un musulman se va simti incomod (6). Sa ne uitam la Marea Britanie. E o tara crestina, regina nu e doar sefa statului, e si conducatoarea Bisericii, iar pe steag este crucea Sfantului Gheorghe si, cu toate acestea, musulmanii si evreii se simt foarte confortabil. Pentru mine este absurd ca, atunci cand se pregatea proiectul Constitutiei Europene si crestin-democratii germani au propus ca radacinile crestine ale Europei(7) sa fie mentionate in preambul, reactia a fost ca în fata ororii ororilor. Pozitia franceza a fost cea mai enervanta, pentru ca Franta a ales - si e o alegere legitima - sa fie o republica laica, dar jumatate din po****tia Europei traieste in tari ale caror Constitutii contin referiri la crestinism sau la radacinile crestine ori la Dumnezeu. E o parte a Europei (8). Sunt un pluralist, un liberal, cred ca ar trebui sa invatam toleranta si respectul pentru cultura altora, dar nu putem avea respect autentic pentru alte culturi daca nu ne respectam propria cultura (9).

J.H.H. Weiler
Nascut in 1951 la Johannesburg, Joseph Halevi Horowitz Weiler preda în prezent la Facultatea de Drept a Universitatii New York. Educat in Europa la Academia de Drept International de la Haga, J.H.H. Weiler s-a remarcat ca o voce deosebit de activa în dezbaterile intelectuale pe marginea caracterului special al Uniunii Europene. Contributiile sale vizeaza indeosebi teoria legala a integrarii europene, Weiler scriind extensiv despre piata interna a UE, despre relatiile ei externe si despre rolul Curtii Europene de Justitie" (sfirsitul extrasului)

Textul in bold semnaleaza urmatoarele teze, de cele mai multe ori afirmate ca atare:

1. UE nu trebuie sa legifereze in problema religiei sau a ateismului. Europa este un proiect politic.
2. Nu trebuie facuta confuzia dintre crestinism ca religie si crestinatate ca fapt de cultura. Aviz ateilor.
3. Drepturile omului au la baza traditia crestina. Evident, ateii vor nega teza, fara alte argumente decit ca asa cred ei si asa au fost invatati la scoala ateismului stiintific de doua parale.
4. Identitatea europeana include cu necesitate radacinile crestine. Ateii vor protesta pina si impotriva cuvintului "radacini" si, in cel mai bun caz, vor cere sa fie adaugate si alte radacini, numai ca sa nu aiba crestinii satisfactie (de parca ar fi o competitie intre tipurile de radacini).
5. Suntem cristofobi la ora actuala - vrem sa eradicam orice mentiune despre crestinism din cultura europeana.
6. Pomenirea radacinilor nu inseamna jignirea celorlalti,necrestini, cum cred progresistii.
7. "Radacinile" crestine nu au putut fi mentionate in Tratat din cauza unei intelegeri inguste de catre Franta a conceptului de laicitate.
8. Stergerea terenului de radacini e o palma data nu numai traditiei, ci si alteritatii celorlalte popoare ale Europei, care nu sunt militant laicarde, ca Franta. Franta a procedat nu doar necolegial, ci si nedemocratic.
9. Fara respectul pentru propria cultura si istorie, tot discursul despre toleranta, alteritate si pluralism este o gluma macabra.


Evident, nimeni nu este obligat sa accepte tezele de mai sus si perspectiva autorului. Nu ma voi obosi, ca data trecuta, sa le apar, intrucit sunt sigur ca discutia va fi jalonata de locuri comune din tezaurul ateist si din surse istorice de mina a treia. Textul este "a prendre ou a laisser". Comentariile ulterioare ar degenera, dupa citeva pagini, in acuzatii ideologice si ironii de doi bani.

Pentru cei care se mai considera crestini si care se intreaba inca "Cine a scris Biblia?", textul reorienteaza intrebarea astfel: "Ne dam seama in ce masura datoram civilizatia noastra, europeana, Bibliei, adica Vechiului si Noului Testament?".

Pentru care nu se mai considera crestini din varii motive (evident, justificate prin referirea la popii hrapareti, Biserica ortodoxa colaborationista, Dan Brown demistificatorul, fanatismul si bigotismul ortodox samd), articolul este o reamintire a faptului ca figura lui Hristos si impactul ei asupra noastra nu a putut fi sters nici de diviziile lui Stalin, si nu va fi sters nici de propaganda progresistilor cristofobi.

O zi linistita, fara controverse sterile si fara postari ieftine.


Cardinal,
Intr-adevar, crstinismul a facut din Europa de azi ceea ce este.
Crestinismul occidental (catolicismul, cu aportul antichitatii grecesti via Islam, apoi cultele Reformei), intr-o proportie cu mult mai mare decat cel rasaritean. Fara suparare [flo]! Motive geo-politice pt. asta exista, desigur, nu o sa ma apuc sa le insir aici, le stie toata lumea de pe la istorie.

PS: Franta a gasit un mod de functionare foarte eficient prin laicismul sau fara nuante. Intr-o tara cu 3 milioane de musulmani (plus cei care stau in Franta fara a figura in recensaminte), autoritatile se gandeau sa interzica in scoli in fix aceeasi masura valul musulman, cruciulitele-bijuterii tinute la vedere (sau steaua lui David, mai rar zarita...).


#756
Dorothee

Dorothee

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 00:52

La Multi Ani!

nu am citit toate paginile, nu stiu cati dintre cei care au scris sunt crestini si cati sunt fara Dumnezeu (autodeclarati: atei, agnostici sau cu un mod de trai care l-au exclus pe Dumnezeu din viata lor).

oameni buni, nu de pe discoveri se afla cine a scris Biblia.

citeam ultimele comentarii si imi vine sa rad pur si simplu.

imaginativa ca aveti in mana o carte fff importanta si in loc sa cititi din ea va apucati si faceti comentarii despre fonturi, stil de scris, etc.

alta e preocuparea crestinului, si anume sa-si traiasca viata dupa cuvantul lui Dumnezeu.

faceti o incercare, daca sunteti de buna credinta, urmariti sirul vietii adevaratilor crestini, cautati si surprindeti cum lucreaza Duhul Sfant cu fiecare dintre noi.

ehhee, sa citim si sa scriem stim multi, ba in plus mai si gugalim si ne discoverim,

dar cati dintre noi stim: ce-i dragostea(nu sexul), jertfa de sine, curatia atat sufleteasca cat si trupeasca, iertarea si puterea de a nu murdari f mult chipul dumnezeiesc din fiecare dintre noi?!

inca o data, NU AVETI CUM STI DESPRE CUVANTUL LUI DUMNEZEU - BIBLIA, DACA L-ATI EXCLUS PE DUMNEZEU DIN VIATA VOASTRA.







#757
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 01:19

Dorothea, aici se discuta despre cine a scris Biblia, nu despre cine o citeste. [;)]

#758
Dorothee

Dorothee

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 02:26

capcaunule, multam de precizare.

total off topic, fara nicio legatura cu subiectul zic iarasi:

oameni buni, nu de pe discoveri se afla cine a scris Biblia.

citeam ultimele comentarii si imi vine sa rad pur si simplu.

imaginativa ca aveti in mana o carte fff importanta si in loc sa cititi din ea va apucati si faceti comentarii despre fonturi, stil de scris, etc.

alta e preocuparea crestinului, si anume sa-si traiasca viata dupa cuvantul lui Dumnezeu.

faceti o incercare, daca sunteti de buna credinta, urmariti sirul vietii adevaratilor crestini, cautati si surprindeti cum lucreaza Duhul Sfant cu fiecare dintre noi.

ehhee, sa citim si sa scriem stim multi, ba in plus mai si gugalim si ne discoverim,

dar cati dintre noi stim: ce-i dragostea(nu sexul), jertfa de sine, curatia atat sufleteasca cat si trupeasca, iertarea si puterea de a nu murdari f mult chipul dumnezeiesc din fiecare dintre noi?!

inca o data, NU AVETI CUM STI DESPRE CUVANTUL LUI DUMNEZEU - BIBLIA, DACA L-ATI EXCLUS PE DUMNEZEU DIN VIATA VOASTRA.






#759
Dorothee

Dorothee

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 129 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 02:37

ati vazut draci vorbind despre smerenie?

de ce credeti ca intreaba cine a scris Biblia cei care nu stiu ce-i Biblia?

si daca nu este nicio legatura intre cine a scris Biblia si cei care traiesc Biblia (sau macar se straduiesc si ei putin dupa puterile lor), atunci subectul trebuie incadrat la Sufletul Credintei?

#760
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 03 ianuarie 2010 - 02:53

Citat:
citat din mesajul lui Dorothee
atunci subectul trebuie incadrat la Sufletul Credintei?

De acord cu tine. Mai degraba la Paranormal,... [;)]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -