Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Cine a scris Biblia?


766 raspunsuri la acest subiect

#51
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 22:24

Haa!Mi-ati dat mingea la fileu!
Ma tot codeam dar nu doream sa tulbur apele de Sfintele sarbatori!
A fost un film artistic pe un canal TV, care avea drept subiect SF cum ca s-ar fi descoperit mormantul lui Iisus Cristos.
In film acest fapt declansa o serie de evenimente care aveau sa afecteze Biserica Catolica;eu am privit filmul detasat si mi-am dat seama ca daca s-ar fi intamplat acest lucru eu nu mi-as fi schimbat credinta.
Filmul mi se pare f. inspirat si poti sa spui ca separa graul de neghina dar si ca sperie pe cei care vor sa conduca pe seama sufletului nostru.

#52
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 22:29

Pai toate astea sunt extrem de conveniente. Sorry 2000 de ani, nici un document...

Isus a facut valva mare, a ridicat masele, a fost considerat sfant de multime si foarte periculos de biserica, cum sa nu existe nimic despre asta?

Iar rastignirea, in felul in care e povestita in Biblie, nu se putea intampla in nici 1000 de ani. Romanii nu ascultau niciodata de multime, pe cine sa rastigneasca si pe cine nu, ei pedepseau si atat. Toata tarasenia cu Barabas e un basm.



Eu iti spun foarte sincer Lady, in ziua in care se descopera tot ce vreau sa aflu, o sa ma convertesc pe loc, insa fara nimic "in mana" nu pot si pace.

Stiu ca si tu ai mult mai multe intrebari decat raspunsuri...



Dar de aia se numeste credinta, nu ai nevoie de adevaruri istorice, de raspunsuri ce au logica, ai doar nevoie de credinta.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#53
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 22:32

PS.Exista documente garla din Grecia Antica, Egiptul Antic, avem inscriptii din cele mai vechi timpuri si nu exista din vremea lui Isus care e secolul I?



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#54
b.nica

b.nica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.937 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 22:38

Panterutzo,sorry,esti departe de adevar!
Nu intelegi ce inseamna Iisus si ce rol a avut in salvarea noastra!

#55
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 01:13

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Din ce am spicuit de pe internet, se presupune ca textul este apocrif si aici ma refer strict la Josephus. Nu prea se potriveste cu textul original. Am gasit si pe Suetoniu si Pliniu cel Tanar si Tacitus, dar raman cu un mare semn de intrebare: acesti istorici s-au nascut dupa moartea lui Isus, nu puteau consemna lucruri spuse de crestini? Si totusi, de ce nu gasim nimic scris de martori oculari? Daca Isus era asa de important incat a fondat o religie noua (de fapt este important), cum de nu avem surse documentate din perioada in care a trait? De ce sunt toate scrierile asa de vagi?Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues
Ingrid, vorbim de acum peste 2000 de ani, incearca sa iti imaginezi cum era lumea atunci.Cine oare, din timpul stapanirii romane din acea perioada, ar fi acordat importanta istorica unui evreu religios, care mai era considerat si agitator de mase?(ca sa vorbim pur laic)Cine si de ce s-ar fi apucat sa scrie despre asanumitul Iisus din Nazaret? In jurul acestui om, trona ideea de divinitate, era interesant pentru lumea care venea sa-l asculte NU pentru carturarii vremurilor. Tot amestecam credinta cu laicul si nu ne mai dam de capat.Religia crestina a aparut DUPA Iisus. Nu in timpul vietii lui. A aparut datorita consemnarilor apostolilor, adica din CREDINTA. Nu are legatura cu istoria laica. daca apostolii o lasau balta,nu ar fi aparut crestinii, bazati pe IIsus-Mesia.Martorii oculari erau oameni simpli, normali. Ce sa consemneze ei? Unde? Sau cine sa-i intrebe pe ei ceva? Cui ii pasa la cea vreme, ca un grup de oameni se aduna sa vorbeasca despre Dumnezeu?IIsus a devenit mai cunoscut DUPA MOARTEA PE CRUCE,mult dupa, dupa ce s-au apucat apostolii sa scrie, nu in timpul vietii sale.Cautam scrieri acolo unde ele nu aveau cum sa existe!In timpul vietii pe pamant, IIsus era cunoscut in zona Galileii. ATAT. Dupa, mult dupa, s-a raspandit credinta crestina la care si-a adus raportul sf Pavel(in mare proportie).Asa s-a imprastiat crestinismul in lume si IIsus a devenit cunoscut ca Mesia.
LadyJ, n-am cum sa nu-ti aprob logica si sa nu-ti ofer [flo][flo][flo]Esti valabila, fata draga [:)]!

#56
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 01:39

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Da Denizel, romanii au scris de toate despre toti! Sunt descrisi pana si sclavii, prostituatele, tot.Se fac documentare intregi despre ele, pe canalul Discovery, History, dar cum tu nu le iei in considerare pt ca le consideri telenovele...na, ce sa iti zic?



BP, dar care e de fapt problema? Yeshua o fi fost un rabin cu mult har, care a atras multimea, a transmis un mesaj puternic... Apoi o fi murit si el, cum o sa murim si noi. A avut sau nu o familie... Care e importanta?

Romanii consemnau foarte multe din Capitala... dar di periferii, poate le-au scapat si mai multe, foarte multe ... Ce, e exclus?
Sau poate scrierile (putine) relative la rabinul Yeshua din Ierusalim, au disparut, in 2000 de ani. Se mai intampla, deh! [:)]

Cine nu crede in D-zeu, nu vad de ce sa se preocupe asa de mult de un rabin obscur de-acum doua milenii. E drept ca fenomenul Isus rezista si azi, dar asta e deja un fenomen istoric... nu de credinta.


#57
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 01:47

Eu ma intreb de ce s-ar fi lasat crucificat Petru, cu capul in jos, daca nu ar fi existat Isus si Invierea. Sau altii si altii care au murit pentru El. Ma gandesc ca pe mine nimeni nu m-ar convinge sa ma sacrific, instinctul de conservare e cel mai puternic. Pur si simplu, trebuie sa fi fost ceva si cineva suficient de convingator ca sa-ti anihileze dorinta de viata...nu-i asa?

Zic si eu aici, ca nu am somn..inca si ma asteapta Plutarh la o noapte placuta.[:D]



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#58
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 01:54

B.nica, la filmul "The Body" faci referire? De el ziceam si eu...mi-a placut.

LadyJ, e siderant uneori sa te confrunti cu atatea informatii care se contrazic si din care mereu si mereu trebuie sa faci o selectie. Inca n-am obosit, desi cercetarea asupra vietii lui Isus (superficiala, recunosc, n-am certificat de expert in teologie) a inceput acum cativa ani.

Repet, mai mult ma interesau alte aspecte ale vietii romanilor si grecilor, politico-economice, decat sa cercetez ce e cu Isus. Acum regret...sursele din care puteam avea informatii nu le mai gasesc.



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#59
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 02:35

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Eu ma intreb de ce s-ar fi lasat crucificat Petru, cu capul in jos, daca nu ar fi existat Isus si Invierea. Sau altii si altii care au murit pentru El. Ma gandesc ca pe mine nimeni nu m-ar convinge sa ma sacrific, instinctul de conservare e cel mai puternic. Pur si simplu, trebuie sa fi fost ceva si cineva suficient de convingator ca sa-ti anihileze dorinta de viata...nu-i asa?Zic si eu aici, ca nu am somn..inca si ma asteapta Plutarh la o noapte placuta.[:D]Ingrid S si Diana FILME 1 FILME 2 FILME 3Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.Vauvenargues
Din aceleasi motive pt care oamenii se "jertfesc" si in ziua de azi banuiesc.Sacrificiul suprem a fost mereu apreciat si promis cu rasplata in ceruri.Daca cineva crede 100% asta e usor pt el sa moara. Macar de ar face-o singuri, dar mai trag si pe altii dupa ei...Mai apare undeva documentat crucificarea lui Petru?Sau e si asta numai in biblie?Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#60
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 25 aprilie 2009 - 12:52

Blackpanterro, zici tu ceva acolo, dar nu e bine. Teoretic, un om simplu, un pescar ca Petru/Simon nu se putea lasa rastignit in numele unei idei false. Daca nu l-ar fi vazut pe Isus inviat, la ce bun toata propaganda si sacrificiul lui ulterior? Inteleg ca poti muri pentru o idee, cu conditia sa crezi in ea. Cum ar fi putut reactiona asa daca era o minciuna?

Ideea sacrificiului nu e noua, grecii au speculat-o foarte bine.

NU cunosc nici o alta sursa despre Petru. Doar evangheliile.



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -