Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Cine a scris Biblia?


766 raspunsuri la acest subiect

#11
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 01:07

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
LOL Gabi, de acceptanta vorbesti aici? Pai ei nu se accepta pe ei intre ei.Vezi cum se vorbeste pe aici depre cei din alte secte.Ar fi un topic cu un singur raspuns: NU :), restul cearta, asa ca intre crestini.Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)A ticket to hell has never been funnier"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."
Mda [:D]Cand ma uitam pe filmele despre Sf.Mormant si miracolele de acolo, am dat peste niste prea-cucernice cafteli intre clericii armeni si greci [:-)))]. Se croiau cu multa evlavie pe spinare cu lumanarile cele groase, cu suporturi de carti de rugaciune, cu ce le mai pica la indemana... D-aia cred ca sta politia di zona gata de interventie :)Dar totusi ar prinde bine un topic d-asta, zic io. L-as deschide la subforumul sondaje, dar la ce trasnai am gasit pe-acolo - gen Cum Vi Se Pare Numele de Valkirika, Minosica, Papusica ... Parca nu imi vine :)

#12
Deianira

Deianira

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.310 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 03:54

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604

Poate ca oamenii au totusi nevoie de iluzia vietii de apoi.
Credeti ca e usor de acceptat ca viata nu are un 'sens', ca nu e nika "dincolo', ca nu exista compensatie?
(ii auzi pe multi: "aa, cutare nu e frumos, dar sigur are alte calitati").
Am constatat ca toate combinatiile sunt posibile in viata :)
adica: frumos si destept, urat si destept, frumos si prost, urat si prost. Desigur, ce-am zis e doar o simplificare [:D].
Diversitatea lumii, deh...
Scuze ca am venit aici nedocumentata... Am vizionat cateva dintre cele 12 filmulete, nu toate...

Am o propunere: cineva (poate Doruletz? poate pantera? ...) sa deschida un topic de genul; "cum (si daca) accepta credinciosii pe ateii de langa ei"?



Pai majoritatea nu ii accepta. Sau ii "accepta" cu incercarea de a-i converti [:D].
Daca vrei un subiect deschis pe tema asta, poti incerca direct la ZZ :-)). Acolo se va incadra la un moment dat, din pacate.



Good things happen to good people.


#13
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 12:44

Eu am vorbit serios aici, daca subiectul se transforma intr-o bascalie nu vad de ce as mai continua. Mi se parea interesant de la inceput, dar acum...Am indoieli, dar cine nu are? Vreau adevarul, cine nu-l vrea?

Nici la sfarsitul filmului reporterul nu spune ca nu crede in Dumnezeu sau ca Biblia este un fals da capo al fine. Pentru ca nu poate.

Gabi, eu fac parte din categoria oamenilor care asculta cu placere si interes si cealalta parte, a ateilor. Nu ma consider superioara lor, este "credinta" lor ca nu exista Dumnezeu, de ce as incerca sa o schimb? Abelaerdus spunea ca le sta bine crestinilor sa fie toleranti. Eu ma simt egala cu ei.

Revin la intrebarea mea: ce alte surse istorice cunoasteti in care sa fie pomenit Isus?



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#14
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 14:12

Ingrid, nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor.



Tot ce a mai aparut scris despre el, independent de biblie, a aparut decenii, secole dupa presupusa moarte si toate sub forma de povestiri care la inceput au fost transmise pe cale orala.



Normal ca exista extrem de multe intrebari, ar fi anormal daca nu ar fi asa. Nu poti sa crezi orbeste o carte care a fost totalmente scrisa si interpretata de oameni, de mii de ori, o carte in care si-au pus amprentele si politicile diferitelor perioade de timp.E important sa cauti adevarul istoric.



Pana acum adevarul istoric arata numai ca anumite persoane mentionate in biblie au existat, regii si conducatorii mai mult. Din decumentar vezi ca locurile prezentate nu pusca cu perioadele prezentate.







Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#15
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 14:21

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Ingrid, nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor.



Pante, te-a lasat memoria [:D]. Pe un topic trecut, cu manutele tale ai pus link-ul unui document istoric al vremii respective, in care se vorbeste despre Isus. LoL!









Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#16
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 14:26

Daca te referi la Josephus nu m-a lasat memoria.Scrierile lui despre un om Isus, nu Isus D-zeu, sunt de la sfarsitul sec I.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#17
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 14:46

Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro

Daca te referi la Josephus nu m-a lasat memoria.Scrierile lui despre un om Isus, nu Isus D-zeu, sunt de la sfarsitul sec I.



parca ziceai mai inainte ca, citez: "nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor."


Of, of, memoria maica [:D].

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.


#18
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 14:55

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
citat din mesajul lui blackpanterro
Ingrid, nu exista nici o dovada a existentei lui Isus cat el a fost in viata, nici o inscriptie, pictura, vreun document scris de el sau de altii din timpul lui, nu exista in nici un document roman al timpului sau, nu exista nici un document care sa ateste ca Pontius Pillat ar fi condamnat un om pe nume Isus la rastignire desi Romanii erau extrem de meticulosi in documentarea a tot ce se intampla in jurul lor.
Pante, te-a lasat memoria [:D]. Pe un topic trecut, cu manutele tale ai pus link-ul unui document istoric al vremii respective, in care se vorbeste despre Isus. LoL!
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
topic la care i-am mai bagat si io o lista cu marturii istorice. dar ai zis sa nu mai pronunt cuvantul "semidoct" pe zona, gata, te ascult. [olala]reclama mascata

#19
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 14:56

Pai nu exista. Nu din timpul vietii lui!! Decat la decenii sau secole de la moarte, ce vorbim noi aici?

Sfarsitul secolului I nu e timpul vietii lui Isus care saracu ar fi trait 32 de ani sau ma insel?



Si cum am spus Josephus scrie despre un om Isus, nu unul divin.



Deocamdata, indiferent cum vrei sa o intorci nu exista nimic, inafara de biblie care sa ateste existenta unui om facator de miracole, un om care biblia spune ca e D-zeu.





Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#20
denizel

denizel

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.078 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 15:01

ha, ha, Pante, esti mortala!! :)))))))))
cum boala, mai, sa ai pretentia sa iti zica un ISTORIC ca omul Isus era Dumnezeu? [help] Valeu, ce le-ai ametit! :)

Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !


Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.



Panic Questions

  • Cum să scap rapid de ciuperca picioarelor È™i unghiilor?

    MaryJane999
    - Astăzi, 14:34

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -