Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 3 voturi

Cine a scris Biblia?


766 raspunsuri la acest subiect

#1
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 14:04

Am vazut emisiunea asta pe Discovery acum 2 zile si mi s-a parut foarte interesanta.







http://www.youtube.com/watch?v=7mnX80nwRJY&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=FJUXhJMn9FM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=e9lgHmgxL-0&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=dZpcvpiGmR4&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=OiLSPb6x3Jw&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=bOWbNWhIOeM&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=04I16eEnYvg&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=9x3XQD_dXm8&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=-D_lZ1ULdDs&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=Ezlu0zp_mX0&feature=related



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#2
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 14:42

Blackpanterro, ma intereseaza foarte mult subiectul, am vazut doar primul filmulet din cele 12, sper sa am timp cand doarme copilul sa le vizionez pe toate. Fain subiect. [flo]



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#3
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 22 aprilie 2009 - 16:53

Si eu sper sa o poti vedea :), e o emisiune interesanta plina de intrebari pe care ar trebui sa le puna toti.Mi s-a parut nepartinitoare, tipul e chiar teolog la Oxford si e si a fost crescut in credinta crestina.





Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#4
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 13:17

Am regasit in emisiune lucruri pe care le stiam deja, partea cu Maria Magdalena confundata (voit) cu prostituata, a uitat sa adauge tipul ca Biserica Catolica a remediat confuzia si a restabilit-o pe Magdalena, gest frumos zic eu, cam tarziu, dar e bine oricum; multitudinea de texte si evanghelii ce au fost scoase pentru ca nu corespundeau viziunii ortodoxe asupra Bibliei si inadvertentele sau mai precis, abordarile diferite ale evanghelistilor Luca, Matei, Marcu si Ioan asupra vietii lui Isus.

Ce nu stiam era editarea Bibliei in limba engleza si lupta pentru ca ea sa fie in posesia fiecarui om, nu doar a Bisericii.

Am observat ca intransingenta merge mana in mana cu politica, efectiv m-a amuzat discursul predicatorului evanghelist din final, care sustinea ca l-a ghidat pe Bush si care pe post de predica ragea despre dreptul la razboi.

In final, acest periplu prin Israel, Italia, America n-a aratat multe noutati, ci sustine inca o data ideea ca Biblia a fost scrisa si rescrisa conform intereselor socio-politico-economice ale timpurilor respective.

Am vazut filmul "The Body" mai demult, initial credeam ca aflarea adevarului n-ar reprezenta pentru mine o mare problema, in sensul ca daca s-ar descoperi osemintele lui Isus as fi dezamagita, dar n-as suferi.

Insa, revazand in episodul 7 din acest filmulet Via Dolorosa, am simtit, o data mai mult ca oricand, ca ar fi o durere ce nu s-ar putea traduce in cuvinte, ca lumea intreaga s-ar prabusi, astfel ca sunt mereu gata sa accept o piatra lipsa, dar nu o cladire intreaga.

Era o poveste despre un om invidios ca lumea mergea la Colosseum, a hotarat sa fure Colosseumul, astfel ca in fiecare zi ducea acasa un cos de pietre. Dupa mult timp, in casa lui nu mai avea nici macar un culoar de trecere, iar Colosseumul arata la fel.

Ce ar trebui sa inteleaga oamenii este ca religia e similara exemplui de mai sus, poti demonta cu argumente unele fapte, dar nu poti darama o credinta.



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#5
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 23 aprilie 2009 - 16:13

"Ce ar trebui sa inteleaga oamenii este ca religia e similara exemplui de mai sus, poti demonta cu argumente unele fapte, dar nu poti darama o credinta."



Absolut de acord cu tine. Dar lumea trebuie sa inteleaga ca e doar atat, credinta, nu adevar stiintific, nu adevar istoric.



Sunt oameni si oameni, ai vazut in documentar acel fost criminal o tinea pe a lui, nu ii pasa ca biblia a fost scrisa si rascrisa de mii de ori si de fiecare data a fost modificata astfel incat e imposibil sa fie cuvantul lui D-zeu. El crede si atat ceea ce e ok daca nu incearca sa ii convinga si pe altii sa creada.



Pastorul ala de la sfarsit e de toata jena, evenghelistii cam sunt asa, toti il iubesc pe Isus si il urmeaza dar numai pe hartie.







Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#6
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 00:01

Biblia au scris-o niste oameni. Nmerosi evanghelici din SUA cred si astazi ca insusi D-zeu a scris-o. OMG (it's just a figure of speech [:D]) ).

S-a facut mult caz pe tema credintei in divinitate a lui Albert Einstein. Totusi, cata lume ignora cuvintele sale dintr-o scrisoare adresata in 1954 lui Eric Gutkind:

"Cuvantul DUMNEZEU nu este pentru mine nimic mai mult decat expresia si produsul slabiciunii omenesti, Biblia - nimic mai mult decat o colectie de legende onorabile dar destul de primitive, si totodata copilaresti."

La fel s-a incercat si acreditarea revenirii la credinta a lui Galilei (care mai mult ca sigur s-a 'obtinut' sub presiune), a lui Darwin, a lui Voltaire...

Si tot asa, s-au creat tot soiul de legende de tip "rescue" de catre autoritatile clericale.

Rubbish! [xx(]

#7
Ingrid S

Ingrid S

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.834 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 00:17

Atata timp cat in Biblie apar multe dintre personalitatile cunoscute si din alte surse ale vremii, putem spune ca nu e doar o legenda, ci un punct in favoarea ei. Ca multe fapte au fost rastalmacite, intoarse, potrivite, nu contest, ca nu am cum. Putem separa adevarurile istorice de religie? Sigur ca da. Insa in Biblie dupa cum vedem, s-au intretesut destul de bine. Cam greu deslusesti ce e corect si ce e inventie. Si asta pentru ca (si aici vorbesc doar de Noul Testament) multe scrieri au fost date deoparte (evanghelii) pentru ca erau prea rotunde pentru spatiile patrat in care urmau a fi bagate. Asa ca, din punctul meu de vedere, nu vom putea face decat speculatii.

Cel mai intrigant pentru mine este viata lui Isus si scrierile despre el. Ce alte surse cunoasteti, contemporane cu Isus, in care sa se faca o cat de mica referire la el? Vorbesc de istorici precum Suetoniu, Tacit, Pliniu, Plutarh...

Blackpanterro, interviul cu fostul criminal era si este definitoriu. El atata poate, atata stie, n-ai ce sa-i ceri mai mult. Dar nu era singurul in aceasta situatie, un evreu cu care a discutat la fel a reactionat, luandu-i in deradere pe cei care au facut studii asupra Vechiului Testament. Deci, obtuzitatea e profunda si fara frontiere.

Dupa mine, cei mai piosi si habotnici dintre oameni au mereu ceva de ascuns si ceva pentru care sa-si ceara iertare...experienta m-a invatat asta.[:D]



Ingrid S si Diana

FILME 1

FILME 2

FILME 3





Cativa nebuni si-au spus la masa: "Numai noi formam aici lumea buna". Si lumea ii crede.

Vauvenargues

#8
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 00:24

Mie imi place versiunea lui Thomas Jefferson! A scos toate miracolele din ea si a ramas o simpla culegere de povesti, un fel de "feel good stories".Probabil asta a fost scopul initial al bibliei, darea de speranta, de maine va fi mai bine, doar ca tot adauging din toate partile, a ajuns ce e azi.



http://en.wikipedia....Jefferson_Bible



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."

#9
gaba-rema

gaba-rema

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.581 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 00:39

Poate ca oamenii au totusi nevoie de iluzia vietii de apoi.
Credeti ca e usor de acceptat ca viata nu are un 'sens', ca nu e nika "dincolo', ca nu exista compensatie?
(ii auzi pe multi: "aa, cutare nu e frumos, dar sigur are alte calitati").
Am constatat ca toate combinatiile sunt posibile in viata :)
adica: frumos si destept, urat si destept, frumos si prost, urat si prost. Desigur, ce-am zis e doar o simplificare [:D].
Diversitatea lumii, deh...
Scuze ca am venit aici nedocumentata... Am vizionat cateva dintre cele 12 filmulete, nu toate...

Am o propunere: cineva (poate Doruletz? poate pantera? ...) sa deschida un topic de genul; "cum (si daca) accepta credinciosii pe ateii de langa ei"?


#10
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 24 aprilie 2009 - 00:43

LOL Gabi, de acceptanta vorbesti aici? Pai ei nu se accepta pe ei intre ei.Vezi cum se vorbeste pe aici depre cei din alte secte.Ar fi un topic cu un singur raspuns: NU :), restul cearta, asa ca intre crestini.











Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)

A ticket to hell has never been funnier



"Friendship is like peeing in your pants, everyone can see it but only you can feel its true warmth."


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -