Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Lactatele - nu le vrea!!


12 raspunsuri la acest subiect

#1
blanca000

blanca000

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.942 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 02:29

Stiu ca e un topic de alaptare, insa eu am o mare dilema in legatura cu intreruperea ei.



Eva are 11 luni in curand si ii dau san insa simt pe zi ce trece ca laptele nu mai e ce a fost, de fapt sanii se umplu tot mai putin. Ii dau doar seara, noaptea si dimineata caci ziua manaca solide, bea apa, sucuri, rontaie diverse.



Of-ul meu este ca nu accepta nici un fel de lactate si desi ma gandesc la intarcat imi e frica ca nu va accepta dupa nimic de genul. Iaurt nu vrea deloc si nu stiu cum sa o fac sa accepte, lapte praf nu, lapte de continuare (Parmalat, Humana) nu...ce ma fac?



Daca o intarc oare pana la urma va accepta? sau va renunta deloc la lactate..si asta ma sperie rau.



Ea mananca doar branzica de vaci dimineata cu fructe..si aia cu cantec..



As cam vrea sa o intarc, consider ca e timpul, nu vreau sa o fac brusc..nu stiu cum sa fac.Am nevoie de un sfat...daca ati trecut prin asa ceva.



-------------------------------------------

Mami [mamica]de [fetita] Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo



My precious baby girl...

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei



#2
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 04:29

Chiar daca ti se pare ca sanii nu se umplu ca inainte, sa stii ca tu produci cantitatea EXACT necesara pentru copilul tau de 11 luni. Nici mai mult, nici mai putin decat ea are nevoie.



OMS recomanda alaptatul exclusiv pana la 6 luni si in combinatie cu alimente complementare pana la 2 ani sau mai mult, cu limita la alegerea mamei si a copilului. Decizia finala o au doar cei doi protagonisti.



Daca tu vrei sa o intarci fiindca ti se pare ca nu mai ai lapte destul sau ca nu mai e bun, inainte de a o face pe motivele astea, informeaza-te bine: lactatele de care are nevoie bebelusul tau i le dai tu prin alaptat. Cel mai adecvat produs lactat pentru ea de care are nevoie e laptele matern.



Daca ai avut "norocul" sa "ai lapte" pana acum (cand fff putine mame par sa mai aiba lapte pana la varste asa de "mari" ale copilului, de ce crezi tu ca dintr-o data laptele nu mai e suficient? Chiar daca ar suge doar inainte de culcare, cantitatea pe care ar consuma-o ar fi cea necesara ei. Copilul tau stie foarte bine cat lapte vrea, de aceea pe timpul zilei rontaie diverse.



Pe de alta parte, specia umana e singura care consuma lactate dupa varsta intarcarii, pe deasupra de la o alta specie: bovina. cam ciudat, nu? Ei bine, bebelusii sunt destul de inteligenti ca sa isi dea seama, in inocenta lor, ca asa ceva e cam bizar, de aceea doar insistand mult ajung sa bea lapte de vaca simplu, fara dulce, cacao etc. Nu ii atrage pe bebelusii alaptati laptele de vaca.



Daca decizi sa il intarci treptat, cum ar fi de preferat pentru amandoi, atat din pdv fizic cat si emotional, un lactat interesant ar putea fi iaurtul, uneori le place mai mult decat branzeturile sau laptele. Poti incerca sa-i faci paste cu branza, sau sa ii oferi branza filata, data pe razatoare etc, ar putea manca singura daca ii place, de ex. cascaval.

Daca reusesti sa ii introduci laptele de vaca, perfect, daca e ceea ce vrei sa faci.

In orice caz eu n-as intarca asteptand sa vad daca va accepta laptele de vaca, are timp o viata sa manance lactate si doar foarte foarte putina vreme pentru a mai sta la sanul mamei.



Si nu te lasa amagita de modelele culturale actuale ( n tipuri de laptic comercial special creat pentru copiii mici), gandeste-te bine: intre o vaca si mama ei, care crezi ca e cel mai adaptat lactat la 11 luni?



Mie mi se pare foarte mica fetita ta pentru a bea lapte de vaca. Dupa un an, sa dai san copilului devine un moment de multa complicitate, in care bebelusul incepe sa se exprime prin gesturi emotionante.

Personal nu m-ar compensa sa vad ca a baut 300 de ml de lapte dintr-o canita, cand eu am norocul de a mai putea sa ii dau.

Esti o minoritate de admirat si fetita ta are un noroc de invidiat!



Si mai cred ca ea iti spune clar ce prefera (tot ce-am scris suna de parca ar fi scris de avocatul fetitei tale): daca nu accepta parmalat, humana, branzica, etc etc, mai lipseste sa-ti scrie pe hartie: mama, mai vreau piept!



Iti doresc sa iei decizia cea mai corecta pentru copilul tau!





asa a fost



poze



mes p’tits riens



#3
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 11:54

si eu sunt de acord cu paulush. faptul ca iti simti sanii mai moi si mai goi ar trebui sa te multumeasca - e mai confortabil, nu ?[:)].

poti sa ii dai lapte si in timpul zilei o data sau de 2 ori! dupa ce ii dai sa manance ce i-ai pregatit pentru masa respectiva, ca o completare sau un bonus la masa, ii dai si san si sigur o sa vrea si o sa fie multumita!

si asa sigur o sa iti creasca la loc productia de lapte, introducand o masa sau 2 in plus. lactatele pe care vrei sa i le introduci trebuie sa i le ascunzi in alte mancaruri sau sa le combini cu chestii care ii plac (fructe, cereale, miere - da, miere; daca ai o sursa de incredere - gen un producator care iti poate garanta ca nu o imbuteliaza in asa fel incat sa favorizeze dezvoltarea bacteriei minunate - e o tampenie sa nu ii dai miere de teama botulismului lui peshte prajit).

succes! uite eu alaptez f putin si acum la 1 an si 7 luni si este f multumit in continuare si mult mai sanatos decat copiii de varsta lui care au fost intarcati. merita sa continui si numai sub aspect imunitar. sa nu mai vorbim ca ei sunt si la 2 ani tot niste bebelusi (chiar daca mai mari) si au nevoie in continuare de aceeasi apropiere si de aceeasi legatura cu mami.







Mami de [avion] (28.10.2008) si [gravi] bb2 18+ [baietel]

#4
andira

andira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.106 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 16:25

Am trecut intamplator pe aici si am vazut topicul[:)].

Refuza tetina sau cand da de gustul de lapte praf?
Nati refuza tetina, si ma treceau toate apele gandindu-ma ca nu o sa reusesc. Pana la urma am reusit cu o tetina aceeasi marca cu suzeta, a fost singura pe care a acceptat-o.

Iar Irina nu manca daca nu avea in mancarica suc de portocale. Sa nu razi, dar in minunea aia de mancare de legume fierte pasate ii storceam si o portocala, altfel era circ.

Ce-i place Evei? Poate combini cu iaurtul, ca sa-l accepte mai usor.

#5
blanca000

blanca000

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.942 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 01:47

Da, da sunt si eu de acord cu voi si de aceea o alaptez inca..nu vreau sa renunt acum imediat insa va trebui sa o fac si pe asta.



Paulush postul tau ma linistit [pup] asa ca deocamdata mai papam tzitzic ca tare ii place. Ma gandesc totusi ca in momentul in care voi intarca fie el acum sau peste cateva lui tot voi ramane cu refuzul asta de lapte alternativ.



Am incercat sa ii dau lactate bagate in mancarica preferata, le simte gustul si nu e bun [xx(]si nu pun mult 2-3 lingurite darcum simte gustul imediat da afara din gurita tot.



La tetina bea apa (pana sa introduc cana cu pai) , ceai si suc de fructe..deci nu e vorba ca nu accepta biberonul cu tetina ci laptele in sine.



Gandul meu era ca e buna o masa de iaurt pe seara acolo, caci noi servin acum masa de legume si la pranz si pranz tarziu ca alternativa nu avem..branzica cu fructe e buna doar de dimineata. pe seara ramanem cu tzitzic si mai cerem si noaptea...era bun acolo o masa usoara inainte de culcare.







-------------------------------------------

Mami [mamica]de [fetita] Eva Ilinca 25.07.09

"Bratele mamei sunt facute din tandrete. Acolo copiii dorm in siguranta." Victor Hugo



My precious baby girl...

Bubi mic poze...din burtica si din afara ei



#6
raisuka

raisuka
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 20 iunie 2010 - 23:14

cumnata mea a alaptat si ea pana pe la 1 an dar ea i-a introdus copilului treptat si biberonul cu lapte...si asa incetul cu incetul a inlocuit sanul cu laptele pe sticla...de obicei copiii alaptati pana la varste mai mari pe urma refuza lactatele da eu nu vad asa mare drama...calciu se poate lua si din alte alimente nu exclusiv din lactate..

#7
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 21 iunie 2010 - 15:00

laptele de vaca nu e necesar , chiar nu e la varsta asta.

iar peste cateva luni isi mai schimba gusturile, poate o sa-i placa iaurtul...etc etc.

Exista alte surse de calciu, nu e laptele de vaca in top, in niciun caz.

Sfatul meu, nu intarca, da-i sa suga cat ii trebuie si ai incredere ca in cateva luni se mai schimba lucrurile.



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#8
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 23 iunie 2010 - 10:03

nu e deloc recomandat sa intarci vara, vin caldurile, enterocolitele, lipsesti fetita de cel mai bun si mai sigur aliment

iar pana la toamna eheee, se schimba multe in gusturile si obiceiurile copilului

#9
bertha

bertha

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.621 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 00:52

Nu te mai stresa atat de mult in privinta lactatelor, exista mai mult mit decat adevar in privinta lor. Adica nu-s chiar atat de necesare cum suntem obisnuiti sa credem.

Fetita mea are alergie la proteina laptelui de vaca si nu mananca deloc produse lactate. Are un an si 7 luni si inca papa la san. Recent i-am facut analizele si toate sunt perfecte. Are o calcemie beton, cum n-am avut eu toata copilaria, in conditiile in care mancam zilnic lactate suficiente. Asa ca se poate si fara, tot lapticul de mama e mai bun.[olala]



A! Pt ca o alaptez, nici eu nu consum lactate, pt ca proteina sa nu ajunga in laptele meu. Ghici? Nu am absolut nicio problema de sanatate. Doar cu somnul o duc prost, ca, na, o iubim pe tzitzi din greu si peste noapte.[:D]



Daca te mai tin puterile, continua cu [alap].



Bertha, mami de frumuseti rare - [bonjovi] Darius-Andrei (DN 08.06.2004) si [zana] Ioana-Ruxandra (DN 12.11.2008)

poze

Cum s-a nascut Ioana

#10
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 24 iunie 2010 - 09:54

da, asta cu calciul din lapte e f mult exagerata si va dau un exemplu extrem, al meu....care de 3 luni mananc complet vegetarian, 2 saptamaani numai grau cu orez foerte, alte doua adaug fructe, legume, ulei de masline, kefir, sana si unoeri am voie un ou moale. Si am o calcemie beton, in conditiile in care iau cortizon la greu.....

ne-a ramas noua prejudecata asta ca trebuie sa bea lapte copiii.







____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.





Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -