Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Magazin SH - afacere de criza?


36 raspunsuri la acest subiect

#11
Bedrosmart

Bedrosmart

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 363 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 18:40

Si eu sunt fan. Daca ma intreaba cineva ce imi face placere cel mai mult, raspunsul este sa cumpar haine de la sh. Sunt singura angajata din firma (din 12 femei)care isi permite sa vina in fiecare zi imbracata cu altceva. Cred chiar ca am iscat multe barfe pe la colturi, ca eu mereu ma plang ca n-am bani, dar hainele sunt vesnic altele [:D].

Subscriu la sfaturile fetelor: cred ca multe persoane prefera magazinele cu preturi nitel mai mari, dar cu marfa aleasa, sortata, de calitate, calcata si spalata obligatoriu. Conteaza, bineinteles, si reducerile, dar si schimbarea frecventa a marfii din magazin.

Intr-adevar, rareori gasesti hainute pentru copii, poate multi sunt mai reticenti in a cumpara copiilor de la sh.Eu am reusit sa-i cumpar baiatului niste geci, si de iarna si de vara, absolut superbe, aproape nepurtate, care nu se compara cu ce se gaseste pe piata, lasand la o parte pretul. Mie imi plac lucrurile pentru copii vesele, colorate, pe cand la noi in magazine se gasesc numai haine negre, kaki si gri pentru baieti.

Avand in vedere ca preturile produselor sunt totusi mici sau foarte mici, ma gandesc logic ca un asemenea magazin poate aduce castiguri acceptabile numai daca nu se plateste o chirie exorbitanta si nu sunt cheltuieli mari cu angajatii. Mai degraba as vedea/o ca pe o afacere de familie, cu spatiul in proprietate, ceva de genul asta.

Stiu insa ca exista chiar un lant international de magazine de genul asta, care activeaza in Romania si Bulgaria. In Bucuresti am inteles ca au magazinele undeva pe Mihai Bravu, dar n-am ajuns niciodata acolo. Vand in sistem de cantarire, pretul fiind pe kg, nu pe articol. Poate ca sistemul asta e mai profitabil, stiu eu?



Stiu ca este off topic, dar voi pe unde mai stiti magazine din astea in Bucuresti?
Poate reusim sa face o lista cu impresii (eventual intr-un topic separat, desi stiu ca s-a mai discutat subiectul pe forum).

Bedrosmart

Nu va ingrijorati dar de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei. (Matei 6,33)

#12
iriss27

iriss27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.218 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 12:42

Eu am "vizitat" saptamana trecuta 2 magazine:



- unul pe Stefan cel Mare (langa Belaggio, fost cinema Lizeanu) - multe carpulite, haine de copii deloc, aveau si cateva bluze H&M, dar nu m-a dat pe spate nimic; am gasit din intamplare niste adidasi Geox mas 25, impecabili (nu cred ca au fost purtati vreodata si cred ca cei din magazin nu aveau habar de marca si de pretul lor [:D]), i-am luat cu 8 lei si o pereche de pantaloni scurti Gap pt 5-6 ani, in stare buna cu 5 ron. Pretul era la bucata aici, dar erau si ceva reduceri, parca 20%.



- Mania pe langa Dimitrov, acesta, unde hainele erau mult, dar mult mai bune decat la primul. Am gasit si haine de copii in stare ff buna: Esprit, Gap, Tape a l'oeil, Grain de ble si inca cateva pe care nu le stiu; pretul era la kg, in fiecare vineri era marfa noua si la pretul de 80 ron/kg, si scadea cu cate 10 ron/zi.

O sa trec si maine, sa vad ce baga nou (as vrea niste rochite pt mine si pt fii-mea). Pt mine am gasit si niste pantaloni office de la C&A si blugi frumusei, frustite. Pretul la kg este avantajos pt lucrurile usoare: tricou, rochii, hainele de copii in general ies ok. Pantalonii Yessica erau 21 ron, o rochie bestiala pt fii-mea a fost 7 ron (cu pret de 60 ron/kg).



Iriss [8**] mami de Yvonne [zana] si David [bum]

BLOG de mamica[cit]

#13
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 13:26

zna23, in Cta nu stiu sa existe asa ceva.....sau sunt si nu le stiu ei[:D]

In Bucuresti, un astfel de magazin ,deschis de vreo 2 luni, are fratele meu.Deocamdata sunt fffff multumiti de cum merge afacerea.

Alina ,mamica lui LUCA GABRIEL (20.08.2007)
POZE http://picasaweb.goo...m/lucagabriel07
www.picasaweb.google.com/comenzi.hainutze/

"Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

#14
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 14:09

iriss, mie pret pe kg de 60-80 de lei mi se pare ENORM, in conditiile in care am un SH peste drum, import Franta, pret/kg = 30 de lei si chiar si asa mi se pare ENORM.



Tot la bucata iesi mai ieftin.



In Baia Mare este un SH cu 15 lei/kg, de la o prietena stiu, a spus ca este bataie ca in filme cand baga marfa.



Blogul meu - de la noi, pentru ei!



Bazar general - fiecare implicare conteaza!



Daria pe coperta!



Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!











#15
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 14:23

iriss, la magazinele acestea Mania se poate ajunge cu metroul ?
Nu prea cunosc zona si Mihai Bravu nr.47 si nr. 296 sau cat era nu-mi spune nimic

Mersi mult

Ingrid si Cristi 7 ani

#16
iriss27

iriss27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.218 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 17:37

La unul dintre ele poti sa ajungi cu metroul pana la Obor si de acolo mergi pe jos, spre Dimitrov/Iancului. Si este pe partea stanga pana in intersectia de la Dimitrov. Nu stiu ce nr este, deci nu-ti pot spune exact care dintre magazine este.



Si mie mi s-a parut pretul f mare, avand in vedere, ca pe net sunt multe ajunturi de vanzare engros cu preturi de 10lei/kg



Iriss [8**] mami de Yvonne [zana] si David [bum]

BLOG de mamica[cit]

#17
liliana83

liliana83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 17:55

Si eu sunt fan Sh , dar hainele de la magazinul de unde cumpar eu sunt intr-o stare ff bune, multe dintre ele fiind noi , cu eticheta, de f buna calitate. Pentru mine este un viciu,cu greu ma stapanesc sa nu intru acolo, magazinul este mai mereu plin de oameni, au hainute pentru copii absolut superbe, impecabile, nu se cunoaste c-au fost purtate.Intr-adevar kg costa 50 ron , dar vara se merita ca hainutele sunt usoare.
O faza tare: mi-am vadut rochia de mireasa si mi-a zis sotul ca acum sunt fericita ca mi-am facut loc in dulap ca sa-l pot umple cu haine sh[:-)))]

#18
liliana83

liliana83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 18:14

Am uitat sa specific ca am in dulap doar haine Next, George, Atmosphere, H&M, Papaya[:D]

#19
iriss27

iriss27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.218 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 18:45

liliana83, zi-mi si mie pe unde sunt SH, sunt in Bucuresti? Da-mi adresele, te rog [:D][pup]



Iriss [8**] mami de Yvonne [zana] si David [bum]

BLOG de mamica[cit]

#20
liliana83

liliana83

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 798 mesaje

Postat 17 iunie 2010 - 19:48

Nuuuuu , in Barlad[:)]. Au venit acum in vizita niste matuse din Bucuresti si s-au dus glont acolo. [:D]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -