Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Magazin SH - afacere de criza?


36 raspunsuri la acest subiect

#1
iriss27

iriss27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.218 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 22:29

Ma bate gandul sa deschid un astfel de magazin, cu haine calcate, care sa arate bine. Am inteles ca depinde f mult de unde iti faci aprovizionarea, dar ca ai sanse mari sa fie mutle haine de firma si in conditii ff bune. Nu prea imi plac cele aruncate in cosuri, unde rascolesti de te trec caldurile.

Ce parere aveti, ar merge un astfel de magazin?

Cam ce locatii sa vizez?

Se cumpara haine SH pt copii? Eu nu am prea vazut in magazine haine pt copii, ma gandesc ca nu este un target vizat.

Cam la ce suma intiala sa ma gandesc?



Este cineva care are un astfel de magazin?



Iriss [8**] mami de Yvonne [zana] si David [bum]

BLOG de mamica[cit]

#2
roxx26

roxx26

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.741 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 23:30

Citeam de curand printr-o publicatie economica (chiar nu mai stiu in care...) ca afacerile care merg in perioada asta in Romania sunt SH si cele cu pret unic (orice obiect 10, 12, 15 lei...). Asa ca e posibil sa fie o idee buna. dar, cum spuneai chiar tu, e bine sa fie haine in stare buna, nu jerpelituri, ca atunci reduci populatia tinta foarte mult si daca mai sunt si frumos aranjate atunci cu atat mai bine.

Mai exista si solutia hainelor la balot, care nu sunt SH, ci doar colectii care pe afara au "expirat" (de vara trecuta de ex.) si le vand la preturi derizorii ca sa scape de ele.

Orice ai alege, iti doresc multa bafta.



_____________________

BB e deja pe drum

[gravi] 9+

bebe creste

#3
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 23:30

Citat:
citat din mesajul lui iriss27
Ma bate gandul sa deschid un astfel de magazin, cu haine calcate, care sa arate bine. Am inteles ca depinde f mult de unde iti faci aprovizionarea, dar ca ai sanse mari sa fie mutle haine de firma si in conditii ff bune. Nu prea imi plac cele aruncate in cosuri, unde rascolesti de te trec caldurile.Ce parere aveti, ar merge un astfel de magazin?Cam ce locatii sa vizez?Se cumpara haine SH pt copii? Eu nu am prea vazut in magazine haine pt copii, ma gandesc ca nu este un target vizat.Cam la ce suma intiala sa ma gandesc?Este cineva care are un astfel de magazin?Iriss [8**] mami de Yvonne [zana] si David [bum] BLOG de mamica[cit]
iriss, draga mea, parintii mei au avut un astfel de magazin pe cand eram eu la liceu. Era in perioada in care inflorisera astfel de magazine. Nu a tinut mult, ca sa mearga, trebuie sa ai marfa enorm de multa si de variata, sa o schimbi des, sa bagi reduceri de reduceri, de genul, azi, 50% din pretul afisat, maine, 2 lei orice produs. Nu ai vazut haine de copii? La Cluj era plin, cand mai eram inca pe acolo, la preturi derizorii, cu sau fara reducere.Ca idee, import Anglia sau Germania. Pe testate, de mine.Te aprovizionezi de la depozite en-gros, gen cel de la Vlaha, de langa Cluj: http://www.roseco.ro...tificare.htmlAi grija cu avizele sanitare!http://anunturi.ziaruldeiasi.ro/diverse/diverse/oferta/depozit-en-gros-de-haine~ad76jBlogul meu - de la noi, pentru ei!Bazar general - fiecare implicare conteaza!Daria pe coperta!Particip la bazaruri - periodic produse noi, nu uitati sa verificati!

#4
MACARIE

MACARIE

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 842 mesaje

Postat 14 iunie 2010 - 23:45

langa magazinul unde lucrez eu este un sh......in fiecare joi baga marfa noua si de la 8 dimineata se strang oameni de zici ca le da gratis , au zile cand le dau la 1 leu , zile cand le dau la jumatate de pret, dar chiar si la sh daca nu ai calitate nu cumpara nimeni, oricum afacerea merge, daca ai posibilitatea ( bani) riscate si deschide un magazin, dar sa nu te astepti sa te imbogatesti peste noapte , dar vei trai decent.

--------------------------------------------------------------------

Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos

#5
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 10:58

intr-o vreme era o lege ca la sh e interzis sa vinzi haine de copii si incaltaminte. Acum nu stiu daca s-a mai schimbat ceva de atunci, dar probabil de aceea nu prea vezi atatea haine de copii ca si de adulti.



In orice caz, am ajuns sa nu mai cumpar sh decat foarte rar, prefer sa vanez soldurile, ca-s tot acolo la pret.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#6
cait

cait

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.384 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 12:42

Cum nu sunt in tara nu-ti pot spune daca va merge sau nu in schimb iti pot spune experienta matusei mele.Ea isi deschisese prin 1995 cateva magazine in toata tara(vreo 15 parca avea), apoi si-a facut depozit si tot asa.In ultimii 3 ani ea si verisorii mei au inchis vreo 6-7 daca nu si mai multe.Problema:chiria care in Bucuresti, in anumite cartiere era de 1000e si chiar mai mult , preturile la produse care trebuiau reduse destul de des, in orasele mici nu prea mai cumpara lumea.Oricum ea avea marfa buna de prin Belgia si Germania daca imi aduc eu aminte.

Cait
http://biomonde.ro/

#7
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 12:57

Eu sunt fan sh.

In Oradea sunt magazine excelente, doar haine ca noi, atat pt adulti cat si pt copii. Conteaza calitatea si conteaza reducerile, evident [:D]



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

_____________________"Meglio sole, che mall`accompagnate !"

#8
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 13:38

si eu sunt fan sh [:D]
Spre disperarea mea s-a desfiintat un magazin din apropierea mea de unde am luat lucruri foarte bune, chiar si pentru copil

Ingrid si Cristi 7 ani

#9
anamaria

anamaria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 15 iunie 2010 - 16:13

eu cumpar de aproape 10 ani haine de la SH.

indiferent ca am avut perioade mai bune sau mai putin bune dpdv financiar, am preferat sa iau marfa de calitate SH la preturi convenabile, decat sa apelez la magazinele de firma unde probabil mi-as fi lasat salariul tot pentru 1 pantalon si 2 bluze...



iau de la SH haine pt mine si pt copii, e drept ca pe masura ce au mai crecut gasesc mai greu haine pt ei, pt ca stiti cum sunt copiii, nu prea le poarta cu grija a.i. sa le mai poata folosi si altii.



sigur calitatea conteaza, la fel si modul de prezentare.

dar in primul rand conteaza ce marfa ai si raportul pret/ calitate.



eu de ex merg la un SH cu haine frumos calcate si aranjate pe umeras, dar sunt scumpe si de multe ori nu cumpar de acolo. in schimb, la magazinul de la parter unde sunt haine amestecate mi-am luat aproape lunar cate ceva, lucruri care chiar imi plac si au costat mai nimic!



daca reusesti sa ai un magazin de unde oamenii sa plece cu ceva cumparaturi a.i. sa fie multumiti, ti se duce vestea si ai mereu clienti!



succes iti doresc! [flo]





**********

ANAMARIA, mami de 2 baieti ca in filme:



[bonjovi] Nascut pe 4 iulie (2000)

si

[cri] Vineri, 13 (iunie, 2003)



poze cu frumosii mei (si nu numai [;)] )

Blogul meu... under construction [olala]



Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu,

nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa!






#10
zna23

zna23

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 45 mesaje

Postat 16 iunie 2010 - 17:48

Buna fetelor,si eu sunt adiccted SH.De curand insa m-am mutat in Constanta si spre surprinderea mea nu am prea gasit magazine de genul acesta!Fetele din CT pot sa imi recomande un astfel de magazin?

[gravired]+ 16


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -