Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii


84 raspunsuri la acest subiect

#81
ALTESA

ALTESA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 25 decembrie 2011 - 00:30

matza caracteristicile principale se vad si in sumarul de urina iar daca tie nu ti-a iesit nimic ingrijorator atunci de asta nu ti s-a recomandat urocultura care masoara exact cate milioane de bacterii ar fi in infectie daca aceasta ar exista.

Pentru ca tu sa stai linistita si sa fi impacata te indrum sa-ti faci si o urocultura dar eu zic ca esti CLEAN[:D]

[gravired]37+ cu [baietel] baby Rafael-Ioan

#82
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 26 decembrie 2011 - 21:45

Multumesc mult Altesa![flo]

[gravi]+34

#83
IlincaS

IlincaS
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 noiembrie 2012 - 00:52

Sunt la a doua burtica, in prezent, 26 saptamani. La inceputul sarcinii mi-a iesit si mie infectie cu e-coli. Doctorul mi-a explicat insa pe rezultatul analizelor urinei ca atat timp cat proteinele sunt absente la fel si nitrati, aspectul urinei e normal si in lipsa simtomelor, cel mai probabil rezultatul este alterat. In sensul in care in urma racoltei esantionului, urina s-a contaminat si pana la procesarea lui bacteriliile s-au inmultit peste masura. E-colii sunt mereu prezenti in intestin iar in sarcina suntem mult mai predispuse datorita schimbarilor care apar ca acestia sa ajunga din tractul anal in cel vaginal sau urniar. Mi-a recomandat sa repetam analizele si sa am mai multa grija cand prelevez(igiena intima inainte cu un sapun mai mult antiseptic decat cel delicat obisnuit, sters cu prosopul din fata in spate, jetul sa nu atinga decat contenitorul steril special). Spre norocul meu a doua oara nu am mai aparut nimic la analize.
La prima sarcina am luat si eu antibiotice de vreo 2-3 ori pentru infectie la recomandarea doctoritei la care mergeam... Acum nu mai sunt in tara , sunt in Italia si indieferent de rezultat ma bucur ca cineva a stat sa imi explice ce si cum si nu s-a grabit sa ma indoape cu pastile...
E clar oricum ca o infectie urinara detectata corect trebuie tratata!!!

Pupici pentru burtici!

[gravi]de baietel si [fetita]

#84
Iuly_Andreea

Iuly_Andreea
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 18 martie 2013 - 18:49

Buna,

Sunt o burtica in a 13-a saptamana si ma tot informez de cand am aflat ca sunt insarcinata. Am facut o serie de analize pana acum, toate bune, mai putin mycoplasma si ureaplasma..ambele fiind prezente iar antibiograma arata ca pot lua un antibiotic, pe care, spune medicul meu, nu-l gasesc in Romania, nu se imorta din nu stiu ce motiv.Am repetat analizele si sper sa iasa o antibiograma mai "prietenoasa". Sper sa nu fie nicio problema.Succes tuturor gravidutelor!


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -