Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Infectii ale tractului urinar in timpul sarcinii


84 raspunsuri la acest subiect

#71
iomy

iomy
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 martie 2011 - 14:26

Buna,

sunt insarcinata in 10 sapt si dupa trei uroculturi am aflat ca am infectie urinara e-coli.
Medicul mi-a recomandat Augmentin 1gr- 5 zile.
Am incredere in acest medic....dar totusi imi este teama....sunt totusi in primul trimestru de sarcina.

As dodi ca cele care care au trecut prin aceasta situatie neplacuta sa-mi dea si mie un sfat!
Multumesc, Vali [pup]


#72
isa_adina

isa_adina
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 07 iunie 2011 - 23:06

Sunt insarcinata in 15 saptamani si tocmai am terminat un tratament pentru infectie urinara, cu antibiotice, recomandate de doctorita mea, in care am incredere.Desi mi-a fost foarte frica sa nu afecteze sarcina, dansa m-a asigurat ca e ok.
Am vrea sa stiu din experientele voastre daca ati facut tratamente cu antibiotice dupa 3 luni de sarcina si daca totul a fost ok cu sarcina, dar si cu voi.
Sper sa nu mai revina infectia pentru ca urasc aceea senzatie care ma chinuie deja de vreo 2 ani.
Va multumesc si va doresc o seara placuta!

isa

#73
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 11:18

Exista antibiotice care nu cauzeaza sarcinii. Esential e ca inainte de a-ti recomanda orice, sa-ti faca antibiograma si sa vada la ce antibiotice esti sensibila, iar din acelea sa decida care sunt potrivite in sarcina.
Eu "duc pe picioare" o combinatie de e-coli (model vechi [:D]) cu streptococ B de la inceputul sarcinii. Dupa 4 ture de Augmentin si Ospexin se pare ca macar streptococul s-a dat batut [:D], acum sa vedem la nastere cum o fi. In afara de asta, ca sa nu pic in "efecte secundare" de gen candida, mi s-au mai dat si ovule cu clotrimazol.
Cred insa ca pe bebelina a ajutat-o, ca e nabadaioasa nevoie mare [:)]

[gravired] +37 cu [fetita]Amelia

#74
bramona

bramona
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 iunie 2011 - 17:33

buna gravidutelor, se pare ca nu sunt singura pe care o chinuie infectia urinara; am 11 sapt de sarcina, primul bebe, si sunt deja la a 3 tura de antibiotice(infectie urinara cu e-coli) , am inceput cu ampicilina injectabila, apoi capsule de amoxicilina si acum dupa o sapt de la terminarea celor doua antibiotice si refacerea uroculturii iau cefaclor 7 zile, pt ca infectia nu mai vrea sa treaca si nu o mai suport!!!
sper sa ne ajute Dumnezeu sa nu fie bebe afectat, si sa duc sarcina pana la capat.

#75
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 23:23

[nebu] Maiculita...ca sa nu se inteleaga gresit, am facut "curele" de antibiotice cu pauza de cel putin 14 zile, nu stiu daca foloseste la ceva sa te "indopi" non-stop, nu-i dai timp organismului sa reactioneze...

bramona, nu o mai lua si tu asa tragic, sunt alte probleme muuult mai mari care ar putea interveni, Doamne-fereste...faci tot ce poti sa scapi de ea, dar daca incepi sa gandesti ca din cauza unei banale infectii urinare n-o sa duci sarcina pana la capat, nu e bine deloc ! [flo]

[gravired] +38 cu [fetita]Amelia

AMR 11 zile...teoretic [:)]

#76
raluca050

raluca050

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 629 mesaje

Postat 14 iunie 2011 - 17:58

Buna fetelor,

Desi am suferit ani de zile de infectie urinara cu E-coli, acum in sarcina urocultura a iesit mereu bine insa mi-a iesit prezenta baccilului E-coli in secretia vaginala.
Inca nu am ajuns la medic pentru un tratament.
Ati avut asa ceva? Afecteaza sarcina sau bebeel in vreun fel?

28+

#77
_dani_ella

_dani_ella
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 octombrie 2011 - 14:45

Eu nu am dureri la urinare, nici dureri de burta, doar o scurgere alba, asta de cand am ramas insarcinata si cand mi-am facut testul de urina a iesit camp plin de leucocite....asta ii semn de infectie urinara? O sa incerc sa merg luni sau marti sa medic sa vedem ce zice....sunt in 8 sapt si mi tare frica de antibiotic.



Imagine postata

#78
alina04and

alina04and

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 190 mesaje

Postat 25 octombrie 2011 - 17:23

Eu mi-am facut primele analize si slava Domnului nu am nicio infectie, desi E coli e foarte raspandit la gravidute, insa intotdeauna va exista o antibiograma si exista antibiotice ,ce pot fi prescrise in sarcina si care nu dauneaza fatului.

#79
Bumbitza

Bumbitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 14 decembrie 2011 - 14:19

salutare fetelor! stiti cumva daca e ok tratamentul cu zinnat in primul trimestru? tot pt o infectie urinara, bat-o vina! :(


Mada mami [mamica]de Ilinca frumoasa (31.03.2010)
Mami si tati te iubesc mult![8**]


#80
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 24 decembrie 2011 - 02:45

Am si eu nevoie de indrumare, mi-am facut sumarul de urina de doua ori dar nu urocultura pana acum. Infectia se depisteaza doar in urocultura sau si in sumar?
Doctorita mea, ma rog, imi caut deja pe altcineva dar fosta mea doctorita nu mi-a recomandat asa ceva pana acum si sunt ingrijorata. Sa-mi fac saptamana viitoare urocultura?

[gravi]+34


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -